Plicní chlamydie (Chlamydia pneumoniae) patří mezi poměrně častá onemocnění dýchacích cest. Jaký je průběh tohoto onemocnění a jaká jsou s ním spojena rizika? Čím se plicní chlamydie léčí? A jak lze nákaze předejít?
Zrádná bakteriální infekce
Chlamydie si většina z nás spojuje především s pohlavně přenosnými nemocemi. Toto zařazení je skutečně správné, tyto nepohyblivé bakterie však mohou kromě pohlavních nemocí způsobovat i velmi nepříjemná onemocnění dýchacích cest. Chlamydie, které jsou zdrojem respiračních obtíží, se označují jako plicní chlamydie (Chlamydia pneumoniae), zkratkovitě CPN. Protože se přenášejí kapénkovou infekcí, každoročně postihují poměrně velkou část populace – dospělé i děti. Vzhledem ke snadné zaměnitelnosti příznaků chlamydiózy bohužel často dochází k nesprávné diagnostice nemoci. Lékaři plicní chlamydie velmi často léčí jako běžnou chřipku nebo jiný druh virózy. Nesprávně léčená, stejně jako neléčená nemoc se však u pacientů postupně stává chronickou. U některých pak může dokonce dojít k tomu, že se u nich rozvine chronický únavový syndrom.
Příznaky a projevy
Respirační onemocnění vyvolané bakteriemi Chlamydia pnemoniae (CPN), které se (jak bylo uvedeno výše) podobají běžným nemocem, jako je chřipka, zánět průdušek nebo zánět nosohltanu, jsou spojována s následujícími příznaky: celková únava organismu, bolesti svalů a kloubů, pocity slabosti, nevolnost, bolesti hlavy, chrapot, škrábání v krku a suchý dráždivý kašel. Pacienti si kromě toho často stěžují na nepříjemný tlak v oblasti plic a průdušek (proto může být onemocnění mylně považováno za zánět průdušek). Dále mívají pacienti zvýšenou teplotu až horečku, která je doprovázena zimnicí a pocením. Plicní chlamydie mohou způsobovat také astma, záněty průdušek a mohou dokonce stát i za tak závažnými onemocněními, jako je Alzheimerova nemoc nebo některé ze zánětlivých onemocnění střev, například Crohnova choroba. Dalším rizikem jsou kardiovaskulární choroby. Pro úplnost uveďme ještě, že existuje také forma této nemoci, která napadá spojivky, a může vést až k úplnému oslepnutí pacienta. Pokud není onemocnění léčeno, bakterie chlamydií postupně začnou napadat ostatní orgány.
Diagnostika a léčba
Aby nedošlo k podcenění nemoci a její záměně za jiné onemocnění, je třeba provést podrobné vyšetření krve. K tomu se v praxi přistupuje většinou až poté, kdy byla nemoc, za kterou byla infekce CPN považována, neúspěšně léčena. A jak se plicní chlamydie léčí? Protože se jedná o bakteriální infekci, léčí se CPN antibiotiky, nestačí však běžná antibiotika, nýbrž je zapotřebí předepsat speciální druh. Antibiotika je nutné užívat alespoň po dobu tří týdnů. Důležitou součástí léčby je podpora imunitního systému, neboť oslabený organismus je velmi náchylný k další nákaze.
Prevence
Protože k propuknutí nemoci obvykle dochází právě, když je pacient oslabený, je základem prevence proti bakteriální nákaze posilování obranyschopnosti, zejména pak v chladnější části roku (to znamená dbát na dostatečný přísun vitamínů, otužovat se, atd.). Obecnou prevencí je pak dodržování zdravé životosprávy, tzn. dostatečně spát, vyvarovat se zvýšené konzumace alkoholu a kouření a odbourávat stres. Dále se pacientům doporučuje, aby alespoň jednou za rok preventivně podstoupili speciální vyšetření krve, které ukáže, zda jsou v organismu pacienta přítomny chlamydie a v jakém množství. V tělech mnoha pacientů totiž přežívají bakterie chlamydií latentně a čekají na vhodnou příležitost, kdy zaútočit – tedy, až bude organismus oslabený.
Foto: Freeimages.com
Krevni test na chladymie predepiše obvodni lèkařka nebo musim k odbornýmu lekaři?
Může i obvodní lékařka.
Je to tyden co jsem dobrala antibiotika Klacid na Chladymie.Kasel se zlepsil,ale stale pretrvava.Co dal.Mam cekat jestli kasel prejde uplne nebo znovu k lekari?
Mě pomohl na chlamydie azitromycin 3×3 tablety.
Mně Azitromycin pomohl jen částečně, po týdnu se nemoc vrátila.