Domů Nemoci Obezitologie Plikace žaludku

Plikace žaludku

Plikace žaludku se řadí mezi bariatrické operace. Jedná se o zákrok, který má pomoci snížit hmotnost obézním pacientům (BMI vyšší 35), jimž se nedaří snížit hmotnost jinými postupy, např. změnou jídelníčku se snížením příjmu energie a zvýšením pohybové aktivity, která zajistí výdej energie, nebo mají jiné přidružené nemoci a obezita je ohrožuje na životě. Před zákrokem je vhodné psychologické vyšetření, která má prokázat, zda je zájemce o plikaci schopen dodržovat režimová opatření po operaci. 

Provedení zákroku:

Zákrok se provádí v celkové anestezii, tj. “uspání”, a laparoskopicky. Do břišní dutiny se zavedou potřebné instrumenty, včetně kamerového systému, pomocí 1 až 2 cm vpichů přes stěnu břišní. Pokud se nacházejí v břiše srůsty, volí se otevřená operace s řezem přes břišní stěnu. Během zákroku se na velké zakřivení žaludku se nasadí páska, která se stáhne, stěny žaludku se k sobě přiblíží a zmenší tak objem části žaludku, do které přichází potrava nejdříve. Páska se zafixuje, aby nemohla sklouznout. Nedochází tedy k žádnému odstranění části orgánu. Zákrok většinou netrvá déle než 2 hodiny. 

Po operaci zůstávají lidé v nemocnici cca 4 až 7 dní dle stavu pacienta. V pracovní neschopnosti pacient zůstává přibližně 14 dní. Záleží na stavu pacienta i typu operace, jaká byla provedena. 

Operací to ale nekončí. Po zákroku je nutné dodržovat mnoho opatření. 

Účinek zákroku:

Zmenšení žaludku, do nějž se dostává a zpracovává potrava, vede k rychlejšímu naplnění a předání informace do mozku, že je žaludek plný, čímž se sníží chuť k jídlu. K pocitu zasycení tedy vede mnohem nižší dávka potravy. 

Očekává se, že po zákroku dojde ke snížení hmotnosti v prvních třech měsících o cca 10 až 15 kg, po šesti měsících by měl být úbytek větší než 20 kg, po roce pak více než 30 kg.

Co je nutné po zákroku dodržovat:

Po operaci je nutné dodržovat mnohá opatření týkající se stravování a pohybové aktivity. Pokud pacient nespolupracuje, nedojde ke snížení hmotnosti.

  • Je nutné omezit příjem potravy, není možné konzumovat dávky jídla, na které byl pacient doposud zvyklý.
  • Je nezbytné jíst pravidelně a malé dávky.
  • Konzumované jídlo  je nutné pořádně rozkousat, ale nezapíjet. Pít by se mělo cca 15 až 30 minut před jídlem, nikoli během jídla.
  • Vzhledem k omezení množství potravy, je nutné jíst vyváženě, aby tělo dostalo v menším objemu všechny potřebné živiny.
  • Nedoporučuje se konzumace alkoholu, sladkých a sycených nápojů. 

Změna stravovacího schématu musí být doplněna také pohybovou aktivitou, která se zahajuje na nižší úrovni, nižší intenzitě, např. pouze delší chůze s hůlkami, plavání. S narůstající kondicí a ubývajícími kily se intenzita zvyšuje.  

Při nedodržování pravidel nemusí dojít ke snížení hmotnosti a při přejídání může dojít k roztažení žaludeční trubice, a tím dokonce i k dalšímu nárůstu hmotnosti

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here