Domů Nemoci Ploché nohy

Ploché nohy

Speciálně vyvinutá lidská noha je pro život člověka nepostradatelnou složkou pohybového systému. Její funkcí není jen dynamika chůze a běhu, ale také opora vzpřímeného držení těla a adaptace vůči povrchu podložky či tlakovým nárazům. Pro tyto potřeby se u člověka vyvinula nožní klenba, udržovaná složitou stavbou kostí, vazů a svalů. Její deformity, tzv. ploché nohy, jsou vůbec nejčastější získanou ortopedickou vadou, spojenou s typickými bolestmi nohou i páteře. Odborníci uvádí, že narušenou stavbou nohy trpí až na 80 % lidí.

 

Co je to nožní klenba?

Nožní klenba je architektonická stavba nohy, která je utvářená speciálním postavením kostí, kloubů, vazů a svalů. Na lidské noze rozlišujeme klenbu podélnou a příčnou. Podélná klenba se táhne jako výrazný oblouk od nártu až k patě na vnitřní straně chodidla. Nožní klenba vznikla jako revoluční novinka u člověka, jehož chůze se eliminovala na pohyb „po zadních“. Umožňuje tlumit otřesy při chůzi, které by jinak negativně dopadaly na vnitřní orgány, včetně mozku. Působením různých zatěžujících vlivů však může docházet k povolení vazů a svalů, které klenbu nožní udržují. Následkem toho vznikají různé deformity, zejména pak ploché nohy, pro něž je typické snížení a oploštění nožní klenby, která se při stoji dotýká podložky.

Jak vznikají deformity nožní klenby?

Defektní stavba nožní klenby může být vrozená, nebo může vzniknout během růstu a vývoje jedince či v dospělosti. Získaná plochá noha vzniká nadměrným zatěžováním vazů a svalů klenby. Toto zatěžování může mít několik příčin. Mezi nejčastější patří nevhodně zvolená obuv v době, kdy noha roste a vyvíjí se. Klenba nožní se tak může nesprávně fixovat, což platí i pro používání moderní nezdravé obuvi během dospělosti (např. úzké lodičky na vysokém podpatku). Noha se od správného postavení vychyluje i nadměrným zatěžováním při sportu, v zaměstnání a rizikovým faktorem je i nadváha. Rovněž následky úrazů v oblasti paty či nártu a některé nemoci mohou vést k přetěžování a deformaci nožní klenby. Rozvoj plochých nohou může být také dědičně fixován a proto pokud někdo z vašich příbuzných na tuto ortopedickou vadu trpí, je pravděpodobnost dalšího výskytu v rodině vyšší.

Příznaky plochých nohou a stupně poškození

Oploštění nožní klenby se projevuje různou závažností podle stupně postižení. I. stupněm rozumíme stav, kdy dochází ke snížení klenby pouze při jejím zatížení a kdy se klenba vrací v klidovém stavu zpět do původní polohy. II. stupeň je stav, kdy je noha oploštěná i v okamžiku bez zatížení. Z tohoto postavení ji však lze pasivním pohybem srovnat. III. stupeň je již známka vážného poškození, kdy se nedá vadné postavení nožní klenby vrátit ani pasivním účinkem. Prvními příznaky, které signalizují počáteční deformaci nožní klenby, je rychlá únavnost nohou při jejich delším zatěžováním chůzí nebo stojem. Objevují se také pocity těžkých nohou a jejich otoky a pocity špatné termoregulace – pálení nebo naopak pocit chladu. S další degenerací se přidružují typické bolesti v oblasti vazů nožní klenby od paty až po prsty, které mohou prostupovat až do nártu a ke kotníkům. Noha je důsledkem poškození svalové hmoty ztuhlá. Postupně dochází ke vzniku otlaků na chodidle, případně i vzniku kuřích ok. Pro postižení příčné nožní klenby je typické rozšíření a vybočení prstů a jejich kloubů do stran (zejména u palce).

Prevence plochých nohou

V prevenci plochých nohou hrají zásadní roli dva elementy – hygiena nohou a používání vhodného obutí. Hygienou rozumějme každodenní péči o nohy po náročném dni, vhodné je sprchování nohou střídavě teplou a studenou vodou, různé masáže, ošetření vyživujícím gely apod. Druhou zásadní položkou je volba vhodné obuvi. Vhodná obuv musí mít správně zhotovenou a formovanou výstelku uvnitř, přiměřeně vysoký podpatek, musí být prostorná a ohebná hlavně v oblasti prstů a materiál, ze kterého je obuv vyrobena, by měl být lehký, hygienicky nezávadný a prodyšný. Volba správné obuvi je důležitá v prevenci plochých nohou jak dětí, tak dospělých.

Léčba plochých nohou

Léčba oploštěné klenby nožní je založena na léčebné tělesné výchově, která pacientovi předepisuje zvláštní cviky, např. chůzi po zevní straně chodidla a jiné. Vedle toho je důležitý podpůrný léčebný režim a správná péče o nohy – nošení ortopedické obuvi, případně používání ortopedických vložek do bot, provozování vhodných sportů (plavání), redukce hmotnosti v případě nadváhy atd. U těžkých deformit se provádí i ortopedické operační zákroky, které však také vyžadují další následnou léčbu (cviky, ortopedická obuv atd.).

Sdílejte

1 komentář

  1. Dobrý den, mám ploché nohy a chtěl bych se zeptat, jestli se někde na tuto léčbu specializují, nebo se tomuto problému věnují více, než je obvyklé na běžných rehabilitacích. Jsem z Benešova u Prahy, ale eventuální dojíždění do Prahy by nevadilo. Děkuji

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here