Domů Nemoci Gynekologie Plodné dny po menstruaci

Plodné dny po menstruaci

Ať už chcete otěhotnět anebo naopak, je vhodné svůj menstruační cyklus důkladně znát.

Menstruační cyklus

Menstruační cyklus ženy trvá cca 28 dní, ale norma je i dnů 35 a dokonce i 21. Rozptyl je poměrně veliký a délka je u každého individuální. A protože je to s cyklem takto spletité, nutno znát své tělo, vědět, jak dlouho váš obvyklý cyklus trvá, protože pouze tak se můžete dopídit, kdy máte ovulaci i plodné dny.

O menstruaci

V průběhu menstruačního cyklu dojde k dozrání jednoho vajíčka (občas i dvou) ve vaječníku, která jsou pak v době ovulace uvolněna, aby mohla být oplodněna. Pakliže k oplodnění nedojde, dojde k menstruaci. Menstruace sama o sobě ve skutečnosti představuje zbavování se děložní výstelky, která se každý měsíc obnovuje a připravuje na možnost oplodnění a uchycení vajíčka.

3 menstruační fáze

Folikulární fáze

Tato fáze začíná prvním dnem menstruace. Jde o začátek nového cyklu. Fáze je také označována za předovulační. Délka celého cyklu trvá 13-18 dnů, to podle toho, jak dlouhá je celá délka vašeho menstruačního cyklu.

Ovulace

Ovulace nastává v polovině v menstruačního cyklu. Jde o moment, kdy dojde k uvolnění zralých vajíček, které se vydají na cestu vejcovody do dělohy.

Luteální fáze

Poslední fází menstruačního cyklu je luteální fáze, která začíná dnem ovulace a končí dnem menstruace. V této fázi dochází k hormonálnímu boomu, kdy klesá estrogen, ale zato stoupá progesteron, což podporuje růst děložní sliznice. V této chvíli je ženské tělo připraveno k otěhotnění. V této době si také můžete všimnout i změny bazálních teplot.

No jo, ale kdy jsou přesně ty plodné dny?

Asi takhle, k ovulaci dochází přesně v polovině cyklu, tedy někdy od 12 do 17,5 dne. Spermie je pak schopna v těle ženy přežít 3-5 dnů (výjimečně déle). Plodné dny jsou tedy asi 5 dnů před ovulací a jeden den po ovulaci. Po menstruaci to tedy vychází (podle vašeho cyklu), že ženy, které mají menstruaci co 21 dnů, jsou plodné již 7 den po menstruaci (až 13 dní po menstruaci). Při běžném průměru menstruačního cyklu, kdy k ovulaci dochází cca ve 14 den po menstruaci, plodné dny nastávají přibližně v době od 9-15 dne po menstruaci. U dlouhého 35 denního cyklu, plodné dny očekávejte přibližně okolo dvanáctého až sedmnáctého dne po menstruaci. Přesnost výpočtu umocníte kontrolou bazální teploty.

Je libo chlapeček, nebo holčička?

Ještě neexistuje přesný objednávkový kalendář, který by vám zaručil přesný výběr pohlaví, ví se však něco jiného. Spermie s holčičími chromozomy mají větší životnost, než spermie s mužským chromozomem. A tak pokud chcete holčičku, zkoušejte to spíše v době před ovulací. Pakliže naopak chlapečka, musíte se strefit přesně do dne ovulace, maximálně plus mínus jeden den. Víc toho totiž kluci nevydrží. I přes tyto vědomosti a vaši snahu vám však nikdo nezaručí, že se tomu tak skutečně stane.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here