Domů Nemoci Příznaky Pocit plného močového měchýře

Pocit plného močového měchýře

Močový měchýř je dutým orgánem uloženým ve spodní části těla. Jeho hlavním úkolem je uchovávání moči. Potom, co se naplní, svaly ve stěnách močového měchýře se uvolní  a začnou se roztahovat. Potom, co se vymočíte, měchýř se vyprázdní a opět se stáhne do původní podoby. Pocit plného močového měchýře je spojen s několika různými zdravotními potížemi. Ty mohou být méně, či více závažné. Jde především o infekci močových cest, intersticiální cystitidu nebo rakovinu močového měchýře.

Jak se projevuje pocit plného močového měchýře

Pocit plného močového měchýře je velmi nepříjemný. Takto postižený člověk cítínepříjemné nutkání močit několikrát denně. Někdy po vymočení zmizí, ale někdy také ne. Tento pocit je nepříjemný a může se jevit jako bolest. Tento stavjeznám i jako syndrom bolestivého močového měchýře. Ponejvíce však za těmito pocity stojí především intersticiální cystitida.

Intersticiální cystitida

Tato diagnóza představuje chronické onemocnění, u něhož se opakovaně měchýř zapálí a podráždí. Tento stav může být způsoben vrozenou vadou výstelky močového měchýře, traumatem močového měchýře, poraněním míchy. Onemocněním trpí více ženy. Nejsilnějším příznakem tohoto onemocnění je právě nepříjemný nutkavý pocit plného močového měchýře. Stát za nimi může alergická reakce, nfekce, genetická predispozice, poškození močového systému i reakce imunitního systému. Riziko ohrožení touto chorobou stoupá u těch s cukrovkou, ledvinovým nebo zažívacím onemocněním. Zvyšuje se i pravděpodobnost, že vám bude trpět chronická bolest, únava a syndrom dráždivého tračníku.

Příznaky

Nejvýraznějším projevem této nemoci je tlak a bolest. Tento příznak se může jevit jako mírný, ale i těžký. Bolest může být trvalá, ale také se může objevit ve vlnách. Na chvíli zmizí a pak se zase objeví. Dále se mohou objevit neustálé nutkavé pocity, bolest při sexu, nepohodlí v pánevní oblasti a časté nízkoobjemové močení v průběhu celého dne. Pozor, problém nezaměňujte s infekcí močových cest. Příznaky jsou poměrně podobné, ale jde o dost odlišný problém. U onemocnění se může také výjimečně objevit,krvavá, páchnoucí moč, pálení a bolest při močení, horečka, nutkání na močení.Pokud se nějaké z příznaků objeví, neváhejte a navštivte svého lékaře.

Diagnostika

Lékař by si vás měl prohlédnout i prohmatat. Dobré je také vzít vzorek moči, ideálně i té sterilní. Pak jej může zajímat kolik toho za den vypijete a co, jak často během 24 hodin musíte a jestli cítíte bolest nebo nepohodlí přimočení, před močením anebo po močení. Dále pak může doporučit cystoskopii. Může i odebrat kousek tkáně na histologii.

Léčba

Léčba je individuální. Léčí se antihistaminiky, fyzikální terapií, pentosanem,antidepresivy, analgetiky a ve vzácných případech i chirurgickou léčbou.

Prevence

V případě, že chcete tomuto stavu předejít, vyvarujte se kofeinových nápojů, potravinám bohatých na vitamín C, alkoholickým nápojům, umělým sladidlům, nakládaným potravinám, šumivým nápojům, citrusovým plodům. Nostevolné oblečení, zbavte se tabákových výrobků. Pravidelně cvičte.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here