Domů Nemoci Příznaky Pocit sevřeného hrdla

Pocit sevřeného hrdla

Trápí vás nepříjemný pocit staženého hrdla a vy přemýšlíte, kde se tu tento pocit vzal a co ho způsobuje? No, popravdě, může za tím být stres, infekce, alergie, ale i rakovina. Příčiny jsou banální i velmi závažné. Pokud vás přitom trápí i potíže s polykáním nebo dýcháním, rozhodně byste neměli váhat a měli byste se urychleně obrátit na zdravotní pomoc.

Jaké pocity sevřeného hrdla můžete prožívat?

Hrdlo je zduřené a vy máte pocit překážky v krku anebo nějaké smyčky okolo krku. Váš krk je citlivý a bolestivý. Nemůžete polykat, ani dýchat.

Příčiny sevřeného hrdla

Pálení žáhy

K nejčastějším příčinám tohoto nepříjemného pocitu patří gastroesofagiální reflux, což je nepříjemný zdravotní problém, jenž se dotýká svalů mezi jícnem a žaludkem, které nefungují správně, jsou uvolněné. To pak umožňuje kyselině ze žaludku, aby se dostala do jícnu, který pak dráždí a vyvolává pocit pálení žáhy. Reflux vyvolává pocit sevření v krku, tlaku na hrudníku a dojmu slepeného krku. K dalším příznakům pak patří kyselá chuť v ústech, chraplavý hlas, časté infekce, suchý kašel a zápach z úst.

Infekce

Problém může vyvolat zánět mandlí a krku. Infekce v této oblasti se projevuje sevřeným hrdlem, bolestí, horečkou, bolestí hlavy, bolestí ucha, zimnicí, ztrátou hlasu, zarudnutím sliznic i nevolností.

Alergická reakce

K dalším příčinám pocitu sevřeného hrdla patří alergická reakce. K těm nejzávažnějším typům patří anafylaktická reakce. Reakci přitom může vyvolat jídlo, lék, hmyzí kousnutí nebo bodnutí. Alergickou reakci vedle staženého hrdla doprovází pískání, kašel, chrapot, bolest na hrudi, svědění úst a krku, otok obličeje, kopřivka, vyrážka, nevolnost, zvracení, průjem a rychlý puls.

Úzkost

Stres a úzkost patří k dalším příčinám, které mohou stát za pocitem sevřeného hrdla. Pocit se ponejvíce objevuje v průběhu paniky. Vedle sevřeného hrdla se objevuje i bušení srdce. Projevy se mohou podobat srdečnímu záchvatu. Objevit se může i pocení, chvění, dušnost, zimnice, křeče, nevolnost, brnění, závrať i bolest hlavy.

Zvětšená štítné žlázy

Zvětšená štítná žláza může způsobit, že budete mít pocit sevřeného hrdla i obtížného polykání. Objevit se může i obtížné dýchání, otok v krku, chraplavý hlas a kašel.

Porucha mozku

Za pocitem sevřeného hrdla může stát i poškozený mozek. Poškození mozku, k němuž může dojít nejen kvůli mozkové mrtvice, ale také třeba i z důvodu Parkinsonovy choroby, roztroušené sklerózy, zraněné míše, amyotrofické laterální skleróze nebo třeba i kvůli myasthenii gravis.

Rakovina jícnu

Jednou z nejzávažnějších příčin, které mohou způsobit pocit sevřenosti v krku je rakovina.

K dalším příčinám sevřeného hrdla pak patří i jizva po operaci, užívání některých léků, chemoterapie, ozařování jícnu nebo hrdla, chronický otok, jícnové vředy a dále pak i cizí těleso, které v krku uvízlo.

Diagnostika

Pro úspěšnou léčbu je důležitá diagnostika.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here