Domů Nemoci Slinivka břišní: příznaky nemocí

Slinivka břišní: příznaky nemocí

Slinivka břišní je poměrně malý, ale důležitý orgán lidského těla. Je uložena v dutině břišní a má dvě základní funkce – jednak tvoří a do krve vypouští hormon inzulin, při jehož nedostatku vzniká cukrovka, jednak produkuje šťávu s vysokým obsahem trávicích enzymů. Ty se dostávají do tenkého střeva, kde plní svoji funkci – napomáhají trávení. Pokud je však slinivka z různých příčin podrážděna či dokonce poškozena, vzniká závažný zdravotní problém provázený úpornými bolestmi. K podráždění slinivky vede nejčastěji přejídání a nadměrná konzumace alkoholu.

Kde je uložena slinivka a jaká je její funkce?

Slinivka břišní (pankreas) se nachází na zadní stěně břišní dutiny mezi žaludkem a velkými břišními cévami. Anatomicky má vztah k tenkému střevu, do nějž vývody slinivky ústí poté, co se ještě spojí se žlučovými cestami. Produktem slinivky je šťáva složená z enzymů, které ve střevě umožňují trávení potravy (stejně jako žluč). Těmito enzymy jsou např. amyláza, lipáza, trypsin a další. To je jedna funkce slinivky, kterou označujeme jako exokrinní (žláza s vnější sekrecí). Vedle toho speciální buňky slinivky vytváří hormon inzulin, který ovlivňuje hladinu cukru v krvi. Protože je tento hormon vylučován přímo do krve, mluvíme o funkci endokrinní (žláza s vnitřní sekrecí). Podráždění slinivky se týká především její exokrinní části, které se proto v tomto článku věnujeme.

Onemocnění slinivky – příčiny a projevy

Nemoci slinivky břišní můžeme rozdělit podle stupně a stádia poškození na:

  • podráždění slinivky
  • akutní zánět slinivky (akutní pankreatitida)
  • chronický zánět slinivky (chronická pankreatitida)

Nejčastějšími příčinami všech tří onemocnění je nezdravé stravování v podobě velmi tučných a přepalovaných jídel a dlouhodobá nadměrná konzumace alkoholu. Tyto faktory také často souvisí s obezitou. K podráždění slinivky vede nejčastěji přejedení, kterému se neubráníme např. o Vánocích či na různých oslavách. Velké množství jídla, především tučných pokrmů v kombinaci s alkoholem, působí na slinivku nepříznivě a může způsobit její podráždění – tedy v podstatě jakýsi „předstupeň“ zánětu.

Podráždění slinivky se projeví bolestí nad pupkem (spíše vlevo) a nevolností. Pokud v tomto okamžiku nezahájíme poměrně přísnou dietu (viz dále), hrozí, že se vyvine akutní zánět slinivky, který už může ohrozit náš život.

Akutní zánět slinivky může být také nepříjemným následkem prožitého mejdanu, ale zvláště často u žen jej způsobuje ucpání společného vývodu slinivky a žlučových cest žlučovým kamínkem. Pokud jsou odvodné cesty ucpány, sekret produkovaný slinivkou nemá kam odcházet a dochází k jeho aktivaci přímo ve slinivce – trávicí enzymy tak v podstatě začnou ničit samotnou slinivku „zevnitř“. Vzniká intenzivní prudká bolest v nadbřišku, která může vystřelovat do zad. Může se ještě zhoršovat při pohybu či kašli, naopak v klidu její intenzita klesá. Nastupuje silná nevolnost, zvracení (i opakované), nadýmání a stolice je tukovitě mazlavá (protože tuky nejsou ve střevě zpracovány). Zánět provází horečky. V tomto stádiu už pouhá dieta postiženému nepomůže a je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc (pohotovost). Pacient nesmí nic jíst ani pít, aby se obtíže ještě neprohloubily. Pokud by k lékařskému zásahu nedošlo, hrozí šokový stav s akutním poklesem krevního tlaku, zrychlením činnosti srdce a prohloubením dýchání. Takový šok je životu nebezpečný a může končit smrtí.

Chronický zánět slinivky se projevuje podobnými příznaky plíživějšího rázu – bolesti mají různou intenzitu a trvají různě dlouho, objevují se nejrůznější zažívací obtíže spojené s hubnutím a může dojít ke zhoršení cukrovky. Chronický průběh si vyžaduje dlouhodobou (často i celoživotní) speciální dietu, absolutní zákaz alkoholu a celkově zdravý způsob života (nepřejídání se, omezení tučné stravy, dostatečný pohyb atd.)

Dieta při podráždění slinivky

Pokud se u člověka objeví jakékoli příznaky podráždění slinivky, je nutné zahájit dietní režim s absolutním vyloučením tučných a smažených pokrmů, alkoholu, cigaret a potravin, které nadýmají. Důležité je omezit příjem cukrů, kávy a černého čaje (mají také silně dráždivý potenciál). Naopak je do jídelníčku nezbytné zařadit:

  • zeleninu (ledový či hlávkový salát, špenát, mrkev, brokolici – nejlépe syrové)
  • ovoce (banány) a ovocné přesnídávky
  • nízkotučné mléčné výrobky (mléko, tvaroh, jogurty, sýry do 2 % tuku)
  • z masa je vhodná konzumace ryb, kuřecího, krůtího či hovězího  (jsou nejméně tučné)
  • jako přílohy – brambory, těstoviny, rýže
  • nápoje – nesycená voda či ovocné neslazené čaje

Správnou dietu vám ale nejlépe poradí lékař, proto jej při podezření na podráždění slinivky neváhejte vyhledat. Lékař vám může doporučit i další přípravky, které vám v boji s tímto nepříjemným zdravotním problémem pomohou – např. různé trávicí enzymy či nutriční doplňky stravy. Lékař také provede příslušná vyšetření a určí, jak dlouho budete muset dietu dodržovat.

Zdroj obrázku: brunch burger

3 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here