Domů Nemoci Onemocnění trávicího ústrojí Podrážděný jícen

Podrážděný jícen

Podráždění jícnu je odborně možné označit za ezofagitidu. Mimo jiné se jedná i o zánět jícnu. Pro bližší pochopení je nutné si uvědomit, že jde o trubici, kudy postupuje jídlo z úst do žaludku. 

Příčiny vzniku

K nejčastějším příčinám patří reflux. Způsobit ho však mohou i některé léky a bakteriální nebo virové infekce. Vliv na ni může mít dokonce i kandidóza nebo herpetická infekce. Kromě toho pak rovněž i Barrettův jícen nebo dokonce i rakovina jícnu. Objevit se může ipo zvraceí, operaci v dané oblasti, kýle v trávicím traktu. 

Projevy podráždění jícnu

Těžké a bolestivé polykání, bolest krku, chrapot, bolest za hrudní kostí, pocit kyselosti, návrat kyselin ze žaludku do jícnu, nepříjemná chuť v ústech, kašel, boláky v ústech, nevolnost, zvracení, bolest břicha, bolest hrudi, obtížné dýchání. 

Projevy u velmi malých dětí

Malé děti může trápit problém s krmením. Objevit se může dušnost, bolest na hrudi, bolest hlavy, bolest svalů, horečka.

Diagnostika

Pro stanovení té správné diagnózy je zapotřebí provést fyzikální vyšetření, dále je vhodné provést horní endoskopii, biopsii. No a dále je vhodné provést rtg anebo gastroskopii. Pouze se správnou diagnózou je možná ta správná léčba. 

Druhy podráždění jícnu

Eozinofilní podráždění jícnu

Tento typ je způsoben alergickou reakcí způsobenou příjmem nějaké potraviny, na níž je dotyčný alergický. Trápí poměrně velký počet lidí. Může se objevit u alergie na mléko, sóju, vejce, pšenici, arašídy, ořechy nebo měkkýše. Objevit se může i u inhalačních alergenů. 

Refluxní ezofagitida

Tento typ je spojen s gastroezofageálním refluxem. U něhož dochází k návratu obsahu žaludku spolu s kyselinami do jícnu. To způsobuje chronický zánět a podráždění jícnu. 

Lékové podráždění jícnu

Tento stav způsobují léky podle bolesti, antibiotika, chlorid draselný, léky,které zabraňují úbytku kostní hmoty. 

Infekční podrážděný jícen

Tento typ je velmi zvláštní. Způsoben je bakteriemi, viry, plísněmi nebo parazity. Ohroženi jsou lidé s oslabeným imunitním systémem, a dále pak i lidé s HIV, AIDS, rakovinou nebo cukrovkou. 

Rizika podrážděného jícnu

Podrážděným jícnem jsou mnohem více ohroženi lidé s oslabenou imunitou, HIV, AIDS, cukrovkou, leukémií nebo lymfomem. Lidé s hiátovou hernií, po chemoterapii, radiační terapii, operaci v oblasti hrudníku, tam, kde se užívají léky na přijmutí transplantátu. Vznik podporují i imunosupresivní léky k léčbě autoimunitních onemocnění, aspirin, protizánětlivé léky, obezita, chronické zvracení, požívání alkoholu, cigaret, rodinná anamnéza s alergií a ezofagitida. 

Komplikace onemocnění

Podrážděný jícen může vést k Barrettovu jícnu, poškození sliznice jícnu, zúžení jícnu, perforaci jícnu. 

Léčba

Základem léčby jsou cíleně podávaná antivirotika, antimykotika, antacida, léky proti bolesti, steroidy i inhibitory protonové pumpy. U alergií je nutné vynechat alergen. Zapotřebí je rovněž vynechat i kořeněné potraviny, kyselé potraviny, nápoje, syrové a tvrdé potraviny. Lidé by měli kousat po malých soustech a měli by si své jídlo dobře pokousat. Vyhnout by se měli tabáku i alkoholu. 

Jaká je prognóza? 

Když podráždění může přejít do chronické fáze, může být poškození trvalé.Může se rozvinout i rakovina jícnu

S léčbou se lidé rychle zotavují, často se uzdraví během tří až pěti dnů. Jinak je tomu u lidí s oslabeným imunitním systémem, tam vyléčení přece jen trvá déle.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here