Domů Nemoci Onemocnění trávicího ústrojí Podrážděný žaludek

Podrážděný žaludek

K podráždění žaludku se dopracujeme poměrně snadno, když budeme konzumovat bezhlavě páté přes deváté. Děje se tomu tak nejčastěji u dětí, které na návštěvě sní všechno, na co natrefí. Výjimečné to však není ani u dospělých v rámci různých oslav nebo večírků. Takové nekontrolované jezení je navíc často spojeno i s přejídáním, což situaci ještě zhoršuje.

Žaludek nápor brambůrků, oříšků, mastných výrobků, dortů a zákusků, kyselých okurek, chlebíčků, sladkých limonád a alkoholu, jednoduše neunese. Pokud se z této směsky nepozvracíte už v průběhu noci, ráno vás čeká těžké ráno s podrážděným žaludkem, který toho má dost a buďte si jisti, že na jídlo nebudete mít ani pomyšlení.  

Jak se podrážděný žaludek projevuje

Takový podrážděný žaludek se projevuje především nevolností a bolestí. Stav doprovází nepříjemný pocit plnosti, těžkosti, nafouknutosti. Člověka může polévat studený pot. Může mít také křeče a není nic obvyklého, když zvrací nebo má průjem. Pokud by se člověk normálně najedl na takovýto podrážděný žaludek, nic dobrého by nedosáhl, situaci by pouze zhoršil. Jak zklidnit takovýto podrážděný žaludek? 

Jak zklidnit podrážděný žaludek

Když máte podrážděný žaludek, nejezte, ale hodně pijte. Nejlepší tekutinou pro váš bolavý žaludek je přitom černý čaj o pokojové teplotě. Pokud přeci jen potřebujete do žaludku něco dostat, zkusit to můžete se suchým, den starým, rohlíkem nebo banánem. Jezte ho pomalu, po malých kouscích a důkladně si ho pokousejte. Jídlo zařazujte skutečně obezřetně až vám bude lépe. 

Co vám pomůže zklidnit podrážděný žaludek

Zázvor

Čerstvý hrubo nastrouhaný zázvor v malém množství, který přelijete horkou vodou a necháte louhovat po dobu deseti minut, vám spolu s medem může pomoci s nevolností i podrážděným žaludkem. Pozitivně působí proti zvracení. Pokud nemáte čerstvý zázvor, nahradit ho můžete zázvorovým čajem. 

Coca-cola

Dalším takovým zázračným prostředkem na rozbouřený žaludek je Coca-cola. Důležité je dodat, čerstvá a pořádně vychlazená. Podávat se má pomalu a pouze po lžičkách. Pozor, levnější náhražky jsou neúčinné. 

Hořký černý nebo mátový čaj

Ke klasické léčbě problémů s trávicím traktem patří hořký černý čaj. Ten by se popíjet měl ideálně při pokojové teplotě. I zde platí, že by se měl popíjet pomalu. Nejprve začněte s podáváním po lžičkách. Pokud to žaludek snese, je možno dávkování pozvolna navyšovat. Na nějaké přislazování zpočátku zapomeňte. Vhodné není ani použití medu. Teprve až po čase můžete použít fruktózu, která nedráždí a dodá tělu sílu. 

Vhodným čajem na podrážděný žaludek je rovněž i mátový čaj. Ten může být připraven z čerstvé máty, ale může jít i o klasický sypaný nebo porcovaný čaj. Louhujte ho alespoň 4 minuty. 

Plzeňské pivo

V neposlední řadě je žaludku lahodí a zklidňuje Plzeňské pivo. Pozor však, jedna sklenka stačí! Tato medicína je navíc určena pouze dospělým.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here