Domů Nemoci Vyšetření, operace Podvázání vaječníků

Podvázání vaječníků

Podvázání neboli sterilizace vaječníků představuje nejspolehlivější způsob, jak předejít nechtěnému otěhotnění. V případě této antikoncepční metody se provede blokace vaječníků tak, aby byl znemožněn kontakt ženského vajíčka s mužskou spermií.

Podvázání vaječníků
Podvázání vaječníků

Vaječníky v ženském těle

Vaječníky neboli ovaria jsou ženské pohlavní orgány o velikosti mandle, které patří do skupiny párových orgánů (protože jsou v páru, jako například ledviny), a které jsou uložené v podbřišku v oblasti malé pánve. Jejich hlavní funkce jsou: zajistit bezpečné místo pro dozrávání vajíček, a zároveň vytvářet ženské pohlavní hormony. Vajíčka ve vaječnících dozrávají v pravidelném cyklu – během jednoho cyklu zpravidla dozraje jedno vajíčko. Vajíčka jsou uložena ve folikulech, jejichž buňky produkují hormony estrogeny a progesteron, které vyvolávají změny děložní sliznice, čímž ji připravují pro případné uhnízdění oplodněného vajíčka. V případě, že v cyklu (během ovulace) nedojde k oplodnění vajíčka, odchází neoplodněné vajíčko, a to tak, že se odloučí část děložní sliznice během menstruace. (Tento cyklus se opakuje po celé reprodukční období života ženy.) Podvázáním vaječníků přestává být žena plodná. Podle paragrafu 12 Zákona o specifických zdravotnických službách (č. 373/2011 Sb.) se sterilizací rozumí zákrok zabraňující plodnosti bez nutnosti odstranění nebo poškození pohlavních žláz (na rozdíl od kastrace, která spočívá v jejich odstranění).

Jak se zákrok provádí

Podvázání vaječníků neboli ženská sterilizace je poměrně jednoduchý operační zákrok, který se provádí v celkové anestezii. Zákrok spočívá v přerušení vejcovodů za použití speciálních svorek či kroužků, nebo sešitím. V českém zdravotnictví se tento zákrok provádí nejčastěji laparoskopicky. Alternativou k tomuto postupu je minilaparatomický zákrok.

Pro koho je zákrok vhodný

Vzhledem k tomu, že se jedná o nevratný zákrok, je přerušení vejcovodů jakožto antikoncepční metoda vhodný pro ženy, které již neplánují další těhotenství. (Pro ženy, které ještě nerodily, anebo nemají ujasněno, zda se v budoucnosti stanou rodičkami, je naproti tomu nevhodný.) Další indikací k zákroku jsou zdravotní důvody. Zde opět citujme Zákon o specifických zdravotnických službách, podle kterého se zdravotními důvody rozumí takové nemoci nebo vady, u nichž existuje vysoká míra pravděpodobnosti vážného ohrožení zdraví nebo života v důsledku těhotenství nebo porodu nebo zdravého vývoje plodu nebo zdraví nebo života budoucího dítěte. Provedení sterilizace je možné pouze za zákonem stanovených podmínek, jedná se zejména o nutnost písemného souhlasu pacienta nebo jeho zákonného zástupce před provedením samotného výkonu. Délka zákroku se pohybuje kolem 30 minut. Zákrok vyžaduje jednodenní hospitalizaci.

Vliv na život ženy

Podvázání vaječníků (správně podvázání vejcovodů neboli přerušení vejcovodů) učiní pacientku neplodnou, nemá však vliv na její sexuální život, na tvorbu pohlavních hormonů, ani na její hmotnost. Pacientka nadále menstruuje, plnohodnotně žije – jediný rozdíl spočívá právě v tom, že nemůže otěhotnět. Přestože bylo výše řečeno, že se jedná o nenávratný zákrok, byly zaznamenány případy rekonstrukce vaječníků.    

Alternativy ženské sterilizace

Z výše uvedeného plyne, že ženy, které ještě nemají vyjasněnou otázku rodičovství, by měly zvolit jiný druh antikoncepční metody, například nitroděložní tělísko, hormonální náplast, hormonální antikoncepci nebo inzertní vaginální kroužek. Problematiku nechtěného oplodnění u párů, které již neplánují potomky, lze elegantně vyřešit také mužskou sterilizací.      

Foto: Freeimages.com

1 komentář

  1. dotaz : Mám dotaz jsem 17 let podvázaná a mám 4 dospělé děti chci jen vědět zda jsou po podvázání vaječníky funkční a kdy bych mohla jít do přechodu stále mám měsíčky a je mi 52 let

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here