Každý rok u nás dojde zhruba k 30 až 40 pokousání psem na 100 tisíc obyvatel. Jde tedy o poměrně častou událost, která může potkat děti i dospělé. Pokousání se vyznačuje ošklivou ránou, která mocně krvácí, místo je zhmožděné, devastované, okraje rány pak rozhodně nejsou hladké.
Setkat se tu můžete i s úplnými amputacemi, především prstů, ale i nosu.
Obsah článku
Proč vás pes pokouše?
Pes nikdy nekouše bez příčiny. V reálu za to může spousta faktorů. V neposlední řadě je to neochota a neschopnost svého psa vychovat. Dále je to také to, že i když je z něj těžko ovladatelný, nebo neovladatelný tvor, tak jej odmítají zabezpečit náhubkem, vodítkem, plotem, natož kotcem. Nezodpovědným nahrává i legislativa.
Pes má ke kousnutí vždy nějaký důvod, i když někdy napadne náhle a bez varování. Většinou ale dává předem jasné varovné signály. Spousta psů útočí ze strachu. Někdy za to může dráždění psa, nešikovné uchopení, záměrné ubližování (tomu se děje ponejvíce ve spojitosti s dětmi).
První pomoc po pokousání psem
V prvé řadě je zapotřebí ránu vydezinfikovat, pokud to není možné, tak alespoň vymýt mýdlovou vodou a sterilně překrýt. Zastavit krvácení. Pokud došlo k poranění tepny, je neprodleně nutné toto krvácení zastavit, a to stlačením rány přes kapesník nebo igelit.
Nejpozději do 6 hodin po pokousání vyhledejte lékařské ošetření. Rána se často neobejde bez odborného ošetření, zašití, většího chirurgického zásahu. Mnohdy se rovněž neobejde bez antibiotika a přeočkování proti tetanu. Důležité je i zjistit, zda byl pes očkován očkován proti vzteklině.
Pokud pes ukousne prst nebo jinou část těla
Velmi často se stane, že pes ukousne prst, konec nosu nebo ucha. Jak potom pomoc? I zde platí, že je nutné ránu rychle vyčistit, vydezinfikovat a sterilně překrýt. Oddělenou část je zapotřebí zabalit do čisté navlhčené látky. Uložte samostatně do pytlíku a následně do druhého pytlíku s co největším množstvím ledu. Okamžitě volejte Záchrannou službu a dispečera informujte o nastalé situaci, a to i včetně toho, že máte ukousnutou část v ledu. Jde tu o čas.
Pozor pokud pes pokouše, musí se vyšetřit i pes
Potom, co pes pokouše člověka, je nutné ho zajistit. Pomoci v tom může Policie. Volejte proto číslo 158. Pokud je pes neznámý, je důležité tuto informaci sdělit na infekčním oddělení a konzultovat s nimi vhodnost aplikace vakcíny proti vzteklině. Majitel psa musí se svým psem navštívit veterinární ordinaci, a to zcela bez ohledu na to, zda byl očkován proti vzteklině nebo ne. Pokud to majitel odmítá, nedostaví se, opět oslovte Policii, aby to zajistila. Nikdy se nespokojte s tvrzením majitele, že pes je naprosto zdráv a v pořádku. Pokud se ho nepodaří vyšetřit, pokousaného čeká navíc ještě ne zrovna příjemný pobyt na infekčním oddělení.
Co dělat při ohrožení cizím psem?
- Nekoukejte se mu přímo do očí.
- Zachovejte klid a vyčkejte, až se pes sám vzdálí.
- Opatrně couvejte, neutíkejte a hlavně nekřičte.
- Pokud pes srazí dítě na zem, mělo by se stočit do klubíčka a chránit si hlavu rukama.