Domů Nemoci Urologie Polakisurie

Polakisurie

Polakisurie je medicínský termín používaný pro časté močení, kdy je zachován normální objem moči. Tato porucha pacienty často postihuje v kombinaci s jinými poruchami, jako je například nykturie a může mít několik různých příčin, od urologických obtíží, až po psychické vlivy. Níže se podobněji věnujeme jednoltivým příčinám i souvisejícím problémům, a zároveň zmiňujeme možnosti léčby.

Nejčastější příčiny

Za nejčastější příčiny častého močení neboli polakisurie, kdy je zachován normální objem jsou považovány urologické obtíže. Jedná se zejména o záněty močového měchýře – cystitidy (na které trpí především ženy), záněty močové trubice, ale také se může jednat o onemocnění ledvin. Neméně častou příčinou častého močení je diabetes (v tomto případě mívá pacient i častější žízeň).

Za specifickou příčinu je považována tzv. žíznivka (medicínsky diabetes insipidus), onemocnění způsobené chronickým deficitem antidiuretického hormonu (hormonu ADH, který zajišťuje správnou funkci ledvin, a je produkován hypofýzou). Za polakisurií rovněž mohou stát duševní poruchy (zvýšené riziko je zřejmé u emociálně labilních pacientů nebo u pacientů trpících duševními poruchami, nezřídka depresemi a úzkostnými stavy). Onemocnění může rovněž signalizovat tvorbu močových kamenů.

Pro úplnost ještě dodejme, že občasná polakisurie nemusí být důvodem k většímu znepokojení, může se jednat o důsledek nadměrného pití nebo nachlazení. Mezi další možné příčiny pak patří zvětšená prostata nebo závažná onemocnění, jako je rakovina močového měchýře.

Pokud pacienta obtěžuje časté nucení na močení během dne (pacient chodí močit častěji než osmkrát za den a vymočí přitom malé množství moči – resp. množství, které vymočí zdravý pacient během 4 až 5 návštěv toalety za den, což je hodnota, které je považována za normální), bez dalších obtíží, jako je bolest při močení, noční pomočování, atd. jedná se o „pouhou“ polakisurii. Bohužel v praxi se polakisurie často kombinuje s jinými poruchami.

Související poruchy močového ústrojí

Jak bylo uvedeno výše, polakisurie se často kombinuje s jinými poruchami močového ústrojí. Velmi rozšířenou poruchou je inkontinence močového měchýře, která trápí především ženy a obecně pak pacienty vyššího věku. Charakteristickým projevem je zde kromě častého nutkání na močení  samovolný únik moči, k němuž dochází zejména v situacích, kdy se pacient směje, kýchá, atd. Pokud k nechtěnému úniku moči dochází pouze během doby, kdy pacient spí, obvykle v noci, hovoříme o nykturii. Dále bývá polakisurie často spojena s dysurií. Dysurie je termín používaný pro obtížné močení. Pacient musí například při močení zapojovat břišní lis, jeho močení je přerušované, může být i bolestivé, po ukončení mikce má pocit neúplného vyprázdnění.

Syndrom hyperaktivního močového měchýře

Nucení na časté močení společně s nekontrolovaným únikem moči a některými dalšími obtížemi se v poslední době označuje jako syndrom hyperaktivního močového měchýře. Jedná se o poměrně mladý medicínský termín. Jednotlivé symptomy nejenže podstatně snižují životní standard pacienta, ale také mohou souviset se závažným onemocněním. Z tohoto důvodu by měli pacienti v případě výše popsaných příznaků překonat svůj ostych a co nejdříve navštívit lékaře – odborníka z oboru urologie.

Léčba a prevence

Léčba polakisurie závisí na konkrétním faktoru, který onemocnění způsobil, je tedy nejčastěji založena na léčbě daného onemocnění. Problém však je, že zjištění příčiny, zejména pokud se jedná o psychické faktory, může být velmi obtížné. Protože polakisurie může signalizovat i závažná onemocnění, jako je rakovina prostaty nebo rakovina močového měchýře, je důležité tento signál nepodceňovat, aby mohla být terapie zahájena co nejdříve.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here