Domů Nemoci Ostatní Polymorbidita

Polymorbidita

Polymorbidita je odborný pojem pro výskyt většího počtu onemocnění u jednoho člověka. Týká se obvykle seniorů, avšak nemusí to být pravda. Polymorbidně nemocní mohou být i mladší ročníky. Stav označuje situaci, kdy je člověk nemocný třemi a více nemocemi.

V České republice je nejvíce polymorbidně nemocných ve věku starších 65 let. K těm nejčastějším představitelům je vysoký krevní tlak, cukrovka, onemocnění kloubů nebo pohybového aparátu a kardiovaskulární choroby.

Nejčastější nemoci u takovýchto pacientů

Vedle cukrovky, pohybového aparátu a kardiovaskulárního systému, se jedná o metabolické nemoci, endokrinní nemoci, nemoci trávícího traktu, onemocnění krve a močového systému. Jde přesněji o ICHS, selhávání srdce, anginupectoris, arytmii, krevní tlak, žilní nedostatečnost, mozkovou mrtvici, špatná funkce štítné žlázy, obezita, osteoporóza, inkontinence, onemocnění ledvin, močové infekce, žaludeční nebo dvanácterníkové vředy, poruchy polykání, zácpa, chudokrevnost, onemocnění imunitního systému atd.

Tento stav se může projevovat různě

Příznaky nemusí být příliš vidět. Mohou být nenápadné a klamné, a to kolikrát mohou být velmi vážné.
Takovýto nemocný člověk nereaguje podle učebnice. Jeho obtíže a příznaky mohou být zcela odlišné než, jak by se očekávalo. Tak třeba u infarktu se objeví jen zmatení ledviny bolí v břiše apod. Jiné onemocnění může dané příznaky zastřít nebo potlačit.
Nejasné příznaky a když jich je ještě od vícero chorob, je pak hotovým rébusem, který je těžké rozluštit. Polymorbidita může probíhat i zcela bez příznaků, a to je velký problém, protože tomu tak může být i u velmi vážných stavů.

Příznaky polymordidně nemocných

Tyto příznaky jsou přítomny skoro u každé nemoci, jež se u nich objeví. Jde převážně o únavu, úzkost, depresi, snížené psychomotorické tempo, zmatenost a delirium.

Úskalí péče o polymorbidního nemocného

Takovýto nemocný má obvykle velmi rozsáhlý seznam diagnóz, k němuž samozřejmě náleží i stejně rozsáhlý seznam lékařských specialistů z různých oborů. U všech je nutná dokonalá součinnost. Rizikem je předpisování léčby, která se může vzájemně kontraindikovat. Úskalím jsou i vzájemné interakce léků. Některé léky rovněž mohou být u některých chorob zcela vyloučeny. Takový stav se dá se říct neobejde bez návaznosti na psychiku. Problémy se mohou objevit i v rodině nemocného, kteří se mohou neinformovaností dopustit chyb při péči. Je nutná proto i jejich edukace a důkladná informovanost o zdravotním stavu. Měli by dle potřeby dokázat svému rodinnému příslušníkovi pomoct.

Péče o polymorbidně nemocného

Základem je nemocného stabilizovat a snížit tak riziko vzniku dalšího onemocnění neřkuli smrti. toho je možno docílit nejen medikací, ale i s pomocí režimových opatření. Základem je fyzická aktivita, k níž patří jízda na kole, plavání a pravidelné procházky. Dále je důležitá pravidelná a vyvážená strava. Tyto lidi obvykle trápí nechutenství. Nemají proto potřebu jíst a pít a inklinují k dehydrataci a malnutrici. Zvyšte příjem vlákniny, ovoce, zeleniny a tekutin. Kontrolujte váhu, krevní tlak, cholesterol a krev.  

1 komentář

  1. Zažádala jsem si o ZTP a paní doktorka Skálová z OSSZ Chrudim mi stanovila polymorbitidu s trvalo platností posudku. Žádost jsem podala proto, že mám bolesti kolene a půjdu na operaci.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here