Domů Nemoci Polyneuropatie: Příznaky, léčba

Polyneuropatie: Příznaky, léčba

Jako polyneuropatii označujeme vícečetné postižení nervů na rozdíl od mononeuropatie, což je postižení jednoho konkrétního nervu. Polyneuropatie jsou velice různorodou skupinou neurologických onemocnění a jejich příčiny mohou mít mnoho podob. Často se jedná o systémové poškození nervů v určité distribuci, typicky v periferních oblastech končetin, zvláště pak těch dolních. Jednou z nejčastějších je polyneuropatie diabetická jako jedna z nebezpečných pozdních komplikací diabetu, lidově cukrovky.

O anatomi a funkci periferního nervového systému si můžete přečíst v článku Mononeuropatie.

Polyneuropatie – příčiny

Polyneuropatie představují výrazně nejednotnou skupinu neurologických poruch. Zpravidla se jedná o systémová onemocnění, což znamená, že příčinou mohou být různé vnitřní i vnější vlivy působící na celý organismus, nikoli jen cíleně na periferní nervy. Může se jednat např. o příčiny metabolické, kdy právě diabetes mellitus (cukrovka) je jednou z nejčastějších příčin polyneuropatie. Dále mohou polyneuropatie vznikat na podkladě zánětlivých procesů v těle (lymeská borelióza, autoimunitní systémové choroby, vaskulitidy atd.), v důsledku nutričního deficitu zejména vitamínů ze skupiny B, působením toxických látek (alkohol, těžké kovy, některé léky či průmyslové látky) či v závislosti na probíhající maligní procesy (přímou infiltrací nervových vláken nádorovými buňkami). Vyskytovat se mohou i polyneuropatie vrozené (např. jako choroba Charcot-Marie-Tooth).

Polyneuropatie – příznaky

Polyneuropatie postihují především dlouhé nervy a projevují se typicky na periferních částech končetin. Nejčastěji se vyskytují na dolních končetinách v charakteristické „punčochové“ (ke kolenům) distribuci; příznaky se šíří směrem centrálním. Postižení může být jak jednostranné, tak symetrické na obou končetinách. V těchto oblastech se objevují:

  • senzitivní příznaky pozitivní – bolest, mravenčení, brnění, pálení, pocit stažení, záměny podnětů jednotlivých kvalit povrchového vnímání atd.
  • senzitivní příznaky negativní (později) – snížení až ztráta citlivosti, slabost, nejistota při chůzi způsobená nedostatečným přísunem informací z chodidel
  • svalová slabost s převahou na periferii končetin (např. vázne přitažení špičky k holeni) a s tím spojené poruchy chůze
  • při postižení autonomních nervů – poruchy prokrvení a výživy měkkých tkání a následně špatné hojení ran či ztráta ochlupení

Polyneuropatie – diagnostika a léčba

Při podezření na polyneuropatii provádí lékař kromě neurologického vyšetření také elektrodiagnostiku pomocí EMG, na kterém se ujistí, o jaký typ polyneuropatie se jedná (porucha vedení vzruchu či denervace). Při léčbě je důležité určit, co je příčinou poškození nervů a tuto příčinu primárně řešit (např. léčit diabetes). Při intenzivních bolestech se podávají různá analgetika (léky proti bolesti). Významnou roli v léčbě polyneuropatií hraje rehabilitace a fyzikální léčba. Cílem je zlepšení senzitivního vnímání a terapie pohybových obtíží.

Diabetická polyneuropatie

Spolu s mikroangiopatií (postižení drobných cév a nedostatečná výživa tkání, které tyto cévy zásobují) patří polyneuropatie k nejzávažnějším komplikacím pozdějších stádií cukrovky – rozvine se až u 50 % diabetiků. Trvale zvýšená hladina glukózy (hyperglykémie) v krvi působí nepříznivě na strukturu periferních nervů a tím se zhoršuje jejich funkce. Objevují se příznaky popsané výše, zejména se snižuje citlivost na ploskách nohou a zhoršuje se prokrvení periferních oblastí dolních končetin. Nebezpečím se stává jakékoli byť malé poranění v oblasti nohou či bérců – v důsledku nedostatečné výživy tkání a špatného hojení ran může vzniknout bércový vřed a onemocnění nazývané diabetická noha. Bércové vředy u diabetiků jsou velice složitě léčitelné a nezřídka dospějí do stádia, kdy je nutné provést amputaci postižené končetiny. Diabetes je proto nutné včas začít léčit, zaměřit se na změnu životního stylu a případné oděrky urychleně ošetřit.

Zdroj obrázku: nohou v trávě

12 KOMENTÁŘE

  1. Dobrý den,
    před 8 lety se u mne po chemoterapii objevila polyneuropatie na nohou i rukou. Nejdříve jsem měla zasažená chodidla a nyní mi to postoupilo až ke kolenům. Beru již 30 let antidepresiva, které mě asi trochu pomahají a pak užívám lyricu 75 mg.Ještě se chci se zeptat, zda to postupuje i dále,,,,,,,, poněvadž mě šíleně bolí v kříži a mám pořád uskřípnute svaly/esíčka/. Jestli to může být i od té polyneuropatie. A dále, jestli se to dá nějak léči anebo zastavit a kde?
    Prosím o zpětnou informaci.
    Věra

  2. Milá Věro,
    je to od té neuropatie….mě teď po 12 letech ošklivých a neustálých bolestech v kříži diagnostikovali polyneuropatii v dolních končetinách – necítím stehna, ale to by mi vůbec nevadilo, nejhorší jsou ty stálé bolesti v kříži.
    Protože 12 let nevěděli, co to je, léčili mě na centru léčby v Motole jen přípravky na bolest typu tramal a antidepresivy, teď mám oboustranný nález na EMG , tak jsem dostala 75 mg Lyricy, jako Vy.
    Budu teď bojovat za to, aby se vyšetřila příčina a další možný vývoj, a čím to ovlivnit. Pokud se k něčemu dopídím, dám vědět a také bych byla vděčná , za každou info z Vaší strany.
    ta bolest v esíčkách je hrozná….vím , co prožíváte, několikrát jsem myslela, že už to nedám.
    S pozdravem
    Mirka

  3. Dobrý den, také trpím velkými bolestmi. Nohy mi až zrudnou a nemůžu chodit, mám zimnice. Také myslím na konec, je to nesnesitelné. Mám 4 operace páteře, z toho3 v Motole u Stulika. Je to jen horší, všechny ty léky taky mám a dotoho Morphin už mnoho let. Je to jen horší i přes léky. A jedou už i ruce, fakt to je hrůza. Držte se děvčata. Dana

  4. Dobrý den milé dámy,
    Když mě lékaři objevili rakovinu děložního čípku, byla jsem odhodlaná se s ní poprat a nedat se. Léčení nebylo jednoduché, ale já se rozhodla, že to všechno vydržím a budu zdravá. To se mi taky povedlo a už je to 15 let.
    Asi po pěti letech jsem začala pociťovat nejistotu při chůzi, několikrát jsem i bez příčiny upadla, prostě se mi podlomilo koleno a já šla k zemi jako pytel brambor. Lékařka mě poslala na neurologii a začal koloběh všech možných vyšetření, nikdo na nic nepřišel, rychle se to zhoršovalo, při chůzi jsem se potácela, jako kdybych byla opilá. Lékařka mě do nemocnice, zase následovalo kolečko vyšetřeních a zase na nic nepřišli. Ob jednali mě na EMG, dali mi berle a poslali domů s tím, že toto vyšetření zjistí co mi je. učila jsem se chodit pomocí francouzských holí a čekala na další vyšetření, protože volný termín byl až za měsíc. Tam zjistili, že mám palyneuropatii dolních končetin. Lékařka tvrdí, že nezná příčinu, pravděpodobně prý je to po chemoterapii nebo po ozařování. Nechtěla jsem to vzdát, pídila jsem se po všem možném, co by mi pomohlo, psychicky jsem byla na dně. Mravenčení a brnění v nohách bylo nesnesitelné, Lyrica mi nepomáhala. Doslova jsem si vydupala konzultaci na neurologii Na Homolce. Tam mě hospitalizovali, dělali vyšetření, ale příčinu nezjistili. jejich závěr byl, že „etiologie je nejasná“. Trvalo mi hodně dlouho, než jsem se s tím naučila žít.
    Tak vám všem přeju, abyste to zvládaly a nenechaly se porazit.
    Alena

  5. Jitka je mi 56 let zjistil mi polyneurpatii v pokročilém stadiu snažím se bojovat někdy mam pocit ze se to lepší ale někdy bych to nejradši vzdala cvičím beru léky ale ty bolesti jsou opravdu nesnesitelne co mam delat

  6. Dobry den. Tez mam polyneuropatii a uzivam leky Thiogamma a Gabapentin. Lecim se s cukrovkou 6let. Kazdy den jim male mnozstvi kvasnic. Citim se nekdy lip. Zalezi hlavne na zmene pocasi.Mejtese hezky

  7. Jitka také mám polyneutopatii pokročilém stádiu když tak se ozvěte vyléčit se to nedá ale aspoň se můzeme podpořit psychicky když tak se ozvěte

  8. Také mám příznaky. několik let, ale jak čtu – léčit se to nedá. I když jsem dostala injekce přímo do esička a rok byla bederní páteř v klidu – teď už nosím jen bederní pás a pomalu nechodím vůbec – padám, nejistota chůze, balanc — na neurologii se to neřeší … léky mi působí ještě větší závratě. Nejsou nějaké přírodní léky? Kromě droždí?

  9. Mám brnění prstů u nohou, mírně oteklé kotníky,,bolesti v lýtkách(tlak) , třes rukou (občas), 30 let beru prášky na epilepsii (je to polyneuropatie?)

  10. dobrý den
    Jsem léčena na onkologii i když jsem lékaři říkala,co mám zaproblém hrozné bolesti v patách je to jako by mě někdo tam vrtákem otáčel,brnění nohou ,špatná stabilita.Řádná odezva nic a nic nikam mě neposlala.Neurolog mě zvýšil lyricu a dál nic.Řekl mě že to mám po chemoterapii.Je mě 76 let tak co už.Nyni jsem chodila na rehabilitaci,ale výsledek nula.Pani primařka mě bude žádat o lázně.Také jsem se dočela že by měla být léčba zahajena hned po zjištění.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here