Domů Nemoci Urologie Polypy v močovém měchýři

Polypy v močovém měchýři

Polypy močového měchýře představují výrůstky sliznice stěny měchýře, které se vyklenují do jeho dutiny. Polypy v těle můžete najít de fakto kdekoliv, kde je sliznice. Onemocněním trpí ponejvíce muži starší 50 let.

Příčiny vzniku

Polypy se tvoří, když buňky sliznice začnou abnormálně růst. Proč se tomu tak děje, se často neví. Pokud začnou růst až příliš rychle a bez kontroly, mohou se dostat do jiných orgánů a takové bujení je rakovinové. Objevují se především ve vyšším věku. Sklon k něm mají kuřáci (a to až v 50%) a lidé, kteří byli v průběhu života hodně vystaveni vlivu chemických látek (nejvíce je mají ti, co pracovali s barvami, gumárenství a i jinde, kde se užívají aromatické aminy). Vliv na ně má i parazitární onemocnění shistosomózy, kteří žijí v močovém měchýři a dráždí jeho stěnu. Sklon k tomu mají diabetici a pak také muži, kteří žijí bujarým sexuálním životem. Vliv na jeho vznik má i lidský papilomavirus HPV. U nich také vzniká zvýšené riziko rakoviny močového měchýře. Pokud jde o rakovinové polypy, bohužel jen málokdy jde o nezhoubné onemocnění. Naštěstí je však rakovina měchýře dobře a jednoduše léčitelná, pokud je včas diagnostikována.

Příznaky

Velmi často jsou bezpříznakové a spojené s nálezem krve v moči. Bolest při močení, krev v moči, častější močení, naléhavá potřeba močit, bolest podbřišku, růst prostaty a horečka. Nemoc může být spojena i s nárůstem infekcí ať už virové, tak i bakteriální etiologie. Objevit se může i zadržování moči.

Diagnostika zdravotního problému

Pro správnou léčbu je důležité stanovení správné diagnózy. Ta se neobejde bez základního vyšetření, osobní prohlídky, odběru krve i moči. Prvním krokem pak je ultrazvukové vyšetření, které tento problém dokáže odhalit. V některých případech může být použita cystoskopie. Do močového měchýře se přes močovou trubici zavede cystoskop s malou kamerou na konci. Jde o velmi nepříjemné vyšetření, a proto se užívá zejména tehdy, když tu je nějaké podezření z rakovinového bujení. pak je možné provést i biopsii.

Léčba polypů v močovém měchýři

Léčba se odvíjí od toho, jaká je diagnóza. Konzervativně se problém zvládne pouze v počáteční fázi. Takový nález však není příliš častý. Obvykle se neobejdete bez operace, ta je také nejvíce účinná. Někdy se tento zákrok neobejde i bez odstranění dělohy, vaječníků, močové trubice a prostaty. Zbavíte se polypu. U malých velikostí je možno zvolit také metodu sledování a užívání speciálních léků. Po operaci stačí pouze krátká rekonvalescence. Během té doby se nemocný neobejde bez zacévkování, což podporuje rychlejší hojení ran. Stačí k tomu jen týden. Důležité dále je, abyste změnili styl života, přestali kouřit, užívali vitamíny.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here