Domů Nemoci Psychické nemoci Ponorková nemoc

Ponorková nemoc

Ponorková nemoc ve skutečnosti nemá s ponorkou nic společného. Jde pouze o stav, který vystihuje situaci na ponorce a jenž se u řady lidí v ponorce také stal. Ve skutečnosti však nejde o odborné označení nemoci, ale pouze o laické označení daného problému, který mezi lidmi vzniká poměrně často napříč věkem i pohlavím.

Proč není ponorková nemoc třeba rodinná?

Ponorková nemoc celkem přesně vystihuje situaci, která probíhá v ponorce na moři. Námořníci jsou uzavřeni v malém prostoru, odříznuti od světa se značným omezením soukromí. Pokud v takovém prostředí mají trávit delší dobu, může zde docházet ke zvýšenému napětí v důsledku psychické únavy a nedostatku soukromí.

Jak se ponorková nemoc projevuje?

V rámci ponorkové nemoci dochází k nesnášenlivosti druhé osoby, která může dosáhnout až fáze nenávisti. Chování proto je vzteklé, nesnesitelné, vede k záměrnému vyhledávání konfliktů, vytváření dusné atmosféry, mohou probíhat i hádky, až stav může nakonec vygradovat k agresivitě nebo skupinové psychóze či paranoii. Postižený také může trpět sebepoškozováním, úzkostí a depresí. Ve vnějších kolektivech není nic výjimečného, když pak vznikne vzájemná averze mezi vícero lidmi. Nic výjimečného pak není ani týrání nebo šikana nenáviděného.

Další příznaky :

Roztěkanost, letargie, smutek, problém se soustředit, nedostatek pokory a klidu, popudlivost, problém se vstáváním z postele, snížená motivace, beznaděj, změny ve váze, neschopnost vyrovnat se stresem a tendence uklidňovat se jídlem.

Proč k ponorkové nemoci dochází?

Ponorková nemoc je způsobena neustálým opakováním stereotypních situací v izolovaném prostředí, kde jinak není dostatek podnětů. K ponorce dochází v uzavřeném kolektivu, který spolu tráví příliš mnoho času. Dojít k tomuto stavu může nejen v ponorce, ale na celé řadě pracovišť i mezi blízkými v rodinách. A to i mezi lidmi, kteří mezi sebou zcela běžně vychází.

Co ji vyvolává?

Ponorkovou nemoc přitom vyvolává dlouhodobý stres před nímž není možno uniknout. Vůbec to nejhorší je to, když jste spolu velmi často (nebo dokonce stále) 24 hodin denně.

Kde dochází k ponorkové nemoci?

K ponorkové nemoci dochází nejen na ponorce, ale i na vojně (ať už na cvičišti, tak třeba na lodi), kde dochází k dlouhodobému odloučení. Další takovou lokalitou je i kosmetická loď nebo vězení. Popisují ji i lidé zavalení v dole. K ponorkové nemoci však nemusí dojít až v tak extrémním prostředí, ale také třeba i v rámci dovolené anebo soužití (v čím menším bytě žijete, tím hůře).

Diagnostika

Odhalit ji je obtížné i pro odborníka, který její diagnostice musí vyloučit depresi.

Řešení ponorkové nemoci

Vhodné řešení naleznete u odborníků v rámci psychoterapie. V vážných stavech může odborník předepsat dokonce i antidepresiva nebo třeba anxiolytika.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here