Domů Nemoci Kůže Popálení od kopřiv

Popálení od kopřiv

Kopřiva je kontroverzní bylina, kterou lidé nemají příliš v oblibě. Řada z nich ji označuje za plevel. Ve skutečnosti je to však léčivka, kterou k léčbě užívali lékaři již od středověku. U nás známe tři odrůdy kopřiv. Kopřiva dvoudomá je trvalka, kopřiva lužní a kopřiva žahavka je pouze jednoletá rostlina.

Nejžahavější jsou kopřivy od července do října.

Popálení kopřivou se v minulosti užívala k léčbě kloubního revmatismu

K léčbě se užívala ve středověku, a to tak, že se jí šlehalo  postižená místa. Užívala se k tomu čerstvě natrhaná bylina. Tato nepříjemná procedura vedla k podpoře prokrvení v dané oblasti a podpoře látkové výměny v kloubu. Nepříjemné pálení však přetrvávalo ještě dlouho po výkonu. Dnes se již dávno tahle metoda neužívá, stále však přetrvalo tvrzení, že spálení kopřivou člověka ochrání před revmatem. Proč se to říká, to už ale lidé nevědí.

Proč pálí kopřiva?

Listy a stonky rostlin jsou pokryty křehkými, dutými strukturami, které vypadávají jako vlasy. A právě ty způsobují nepříjemnou palčivou bolest. Když se dotknou kůže, je to jako kdybyste se dotkli injekční jehly. Přes tenké duté vlasy na pokožku proudí chemikálie (acetylcholin, histamin, serotonin, moroidin, leukotrieny a možná i kyselinu mravenčí), které způsobují nepříjemný bodavý pocit a vyrážku. Je to chemická popálenina, která je dost bolestivá.

Jak ošetřit popálení kopřivou

 • V prvé řadě se popáleného místa nedotýkejte! Ani se neškrábejte. Místo polijte čerstvou vodou. I když odolat dotyku může být obtížné, pokud vydržíte, ušetříte se bolesti, která by vás pak trápila po několik dní.
 • Tím, že se vyhnete dotyku a škrábání, vyhnete se tomu, že byste si chemikálie vpravili ještě hlouběji do kůže.
 • Po zaschnutí chemikálií na pokožce, mohou být po 10 minutách odstraněny s pomocí tekoucí vody a mýdla. Pokud místo omyjete, bolest často spontánně vymizí, nebo se výrazně sníží.
 • Vezměte silně lepící pásku a přiložte ji na postižené místo a odstraňte. Tímto způsobem můžete z pokožky dostat všechny zbývající tenká vlákna kopřivy.
 • Pokud páska nepomohla, pomoci může depilační vosk. Naneste jej na postiženou kůži, nechte jej 5 minut schnout a pak jej jemně sloupněte. Vedle chloupků odstraníte i zbytky kopřivy.

Jak dosáhnout úlevy

 • Po požahání kopřivou se objeví píchání, pálení, bolest a svědění, jež je velice intenzivní. Trvání příznaků je individuální. Vliv na bolesti má i to, jak jste se zachovali po popálení a jak jste vlasy z kopřivy odstranili. Vyrážka po popálení vypadá podobně jako kopřivka. Vyjevuje se bělavými puchýřky. Celá oblast může být oteklá a zarudlá. Na popálení kopřivy je skvělý šťovík nebo netýkavka.
 • Vyvarujte se škrábání. Místa mohou svědit skutečně velmi silně. Braňte se tomu. Na noc si vezměte měkké rukavice. Malým dětem dejte rukavice i přes den.
 • Pomozte si chladivými obklady, které vám přinesou úlevu od pálení, sníží zarudnutí a zmírní nepřijemné pocity.
 • Na vyrážku pozitivně působí pasta z jedlé sody. Pasta zmírňuje pocity svědění, zánětu a pálení.
 • Pomoci vám může i aloe vera, která zmírňuje zarudnutí a zklidňuje zanícenou oblast i pálení.
 • Po popálení kopřivou, se umývejte, koupejte a sprchujte v chladnější vodě. Vyhněte se teplu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here