Domů Nemoci Gynekologie Porodní bolesti

Porodní bolesti

Porodní bolesti jsou velkým strašákem snad pro každou těhotnou ženu, a to zvlášť pro prvorodičku, která ještě neví, co od porodu konkrétně očekávat. Bolest však do určité míry k porodu patří. Nastávající maminky se ovšem nemusí bát toho, že porodní bolesti budou tak silné, že by je nezvládly.

Obavy z porodu

Jedním z důvodů, proč mají těhotné ženy strach z porodu, je obava z nesnesitelné bolesti. Zvláště prvorodičky si často neumí představit, jak budou porodní bolesti silné a jak dobře je budou snášet. Každá žena se může rozhodnout, zda vydrží porodní bolesti bez analgetik (tedy léků proti bolesti), nebo ne. Případné použití těchto léků navíc souvisí s tím, jaká je samotná intenzita porodních bolestí a jak tuto intenzitu vnímá sama rodička. Pro vnímání intenzity bolesti je totiž důležité i vnitřní rozpoložení rodičky a okolní atmosféra.

Velmi specifické bolesti

Bolesti, které má rodička během přirozeného porodu, jsou velmi specifické, nelze je ovšem srovnávat s běžně zakoušenými bolestmi. Tyto bolesti rodička zpravidla vnímá v nižších oddílech mozku, s čímž souvisí fakt, že se žena během porodu cítí být v jakémsi mlžném oparu. A navíc, příroda to zařídila tak, že žena na tyto bolesti v okamžiku porodu sama zapomene.

Otevírání děložního hrdla

Za tu největší bolest během porodu může otevírání děložního hrdla. Děloha je totiž vybavena senzorickými nervy, které na roztahování velmi citlivě reagují. Podle toho, jak se mění stupeň roztahování děložního hrdla, rodící žena pociťuje silnější či slabší bolest. Každopádně je to pro ni velmi důležitá informace o tom, jak porod právě postupuje.

Porodní bolesti ovšem nemají trvalý charakter – přichází a odchází tak, jak začíná a končí děložní stah. Přestávky mezi jednotlivými kontrakcemi by tak měla žena využít k relaxaci. S postupujícím porodem se ovšem přestávky mezi kontrakcemi zkracují a porod nabírá na obrátkách až do úplného „finále“, kdy by se rodička navzdory velkým bolestem měla co nejvíce soustředit a plně spolupracovat s porodníky.

porodní bolesti

Jak bolest během porodu snížit?

Bolesti během porodu pomáhají zmírnit následující farmakologické prostředky:

* Analgetický plyn Entonox: Proti bolestem během porodu výborně pomáhá pravidelné vdechování této směsi s rajským plynem. Entonox se podává přes inhalační masku, prostřednictvím které rodička směs plynů vdechuje.

* Porodnický gel Dianatal: Snižuje především pravděpodobnost porodních poranění při vaginálním porodu. U prvorodiček také často zkracuje celkovou dobu porodu. Díky aplikaci porodnického gelu do pochvy, kde se tak na povrchu utváří kluzký přilnavý film, rodičky zažívají kratší bolestí a mohou se vyhnout i dalším porodním komplikacím.

* Epidurální analgezie: Do prostoru mezi míšními obaly a stěnou páteřního kanálu zkušený anesteziolog speciální jehlou vstříkne malé množství směsi lokálního anestetika a opiátu. Vhodný okamžik aplikace epidurální analgezie by měl určit porodník.

* Dolsin: Tato syntetická látka je charakteristická velmi silným analgetickým účinkem. Aplikaci této látky, která se užívá k tišení silných bolestí, neboť uvolňuje křeče svalstva, může být však doprovázena nežádoucími účinky, a to především ospalostí, apatií a poklesem krevního tlaku. Dolsin lékař zpravidla vstříkuje injekcí do svalu, pod kůži nebo do žíly.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here