Domů Nemoci Oční vady Poškozený oční nerv

Poškozený oční nerv

Poškozený oční nerv může být z různých příčin. Ty nejzávažnější mohou dokonce způsobit i úplnou ztrátu zraku. Je proto důležité problémy s očima nepodceňovat a zajít k lékaři včas. Problémy můžete mít s jedním okem, ale i s oběma očima. 

Co je oční nerv

Oční nerv představuje více než milion nervových vlákének, které přenášejí vizuální zprávy. Jeden konec ústí na zadní části každého okna, odkud jde do mozku. Typ ztráty zraku a jeho závažnost závisí na místě a míře poškození. Bohužel poškození očního nervu patří k těm nejčastějším očním onemocněním. Lidé zhoršujícímu zraku bohužel nevěnují příliš pozornosti, podceňují ho a nakonec může být pozdě. To, co již bylo jednou poškozeno, nemůže být opět obnoveno. 

Příčiny poškození očního nervu

K nejčastějším příčinám poškození očního nervu patří Glaukom. Nemoc každoročně na celém světě připraví o zrak až 60 milionů lidí. Glaukom se projevuje velkou bolestí očí, červenýma očima, bolestí hlavy, nevolností a zvracením. 

Oční neuritida

Další příčinou je zánět nebo otok zrakového nervu, jenž může postihovat pouze jedno oko. Toto onemocnění je obvykle až druhotné. Většinou doprovází jiné onemocnění, které je nějakým způsobem souvisí s imunitou. U tohoto onemocnění je typická náhlá ztráta zraku na 7 až 10 dní, bolest okolo st spojená s pohybem očí, neschopnost vidět barvy, blikání světel, změna reakce na jasné světlo, zhoršující se vidění se zvyšující se tělesnou teplotou. Tento stav je naštěstí zvratný. 

Atrofie zrakového nervu

Degradace očního nervu může být způsobeno hned několika příčinami. Nejčastěji je to z důvodu, že je oko špatně prokrveno, potom za to může trauma oka mozku, zánět, degenerativní poruchy, krvácení, nádor anebo jako důsledek vystavení nějaké toxické látce. Tento stav se projevuje rozmazaným viděním, snížením ostrosti a jasnosti vidění, zhoršené barevné vidění, špatné zúžení zornice ve světle, snížení jasu a změna optického disku. 

Ischemie očního nervu

Ischemie očního nervu je spojená se sníženým průtokem krve. Nejvíce se objevuje u lidí nad 50 let. Způsobit ho může glaukom, ale i krevní sraženina. Akutní stav je obvykle spojen s akutní náhlou ztrátou zraku, která nebolí. Nejprve se objevuje rozmazané nebo matné vidění. U poloviny postižených již nedojde k žádnému zlepšení, u 40% však dochází ke spontánnímu zlepšení ostrosti vidění. Stav může zlepšit elektrická stimulace. Ta sice není schopna nahradit poškozené buňky, ale zvyšuje funkčnost nepostižených vláken. 

Léčba očního nervu

  • Glaukom se řeší s pomocí kapek do očí, tablet, laserem, oční chirurgií. 
  • Tam, kde je vysoký nitrooční tlak, se používají kapky do očí, jež tlak snižují. 
  • U očního zánětu se užívají kortikosteroidy. 

Nová naděje pro poškozený oční nerv

Vědci z Massachusetts byli úspěšní na poli léčby poškozeného očního nervu. Použili k tomu bílkovinnou síť s oky nanometrových rozměrů. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here