Domů Nemoci Gynekologie Poslíčci – jak je poznám

Poslíčci – jak je poznám

Poslíčci, malí lháři, kteří umí pěkně vyplašit. I když se jedná o klamavé příznaky porodu, přeci jen něco napovídají, a to, že porod je už vážně za dveřmi. Chcete vědět, co jsou to vlastně poslíčci a proč je vlastně máme?


Poslíčci se začnou objevovat v třetím trimestru, které slouží jako předzvěst přibližujícího se porodu. Tělo dává mamince vědět, že se jde do finále a tělo se pozvolna chystá na porod. Kontrakce, které se v tomto období objevují, neslouží k tomu, aby došlo k vypuzení dítěte z dělohy.

Co jsou poslíčci

Falešné kontrakce, které jsou odborně označovány i jako Braxton-Hicksovy kontrakce, které jsou viditelné i na monitoru. Neslouží k vyvolání porodu, ale vypovídají o daném stavu těhotné.

Projevy poslíčků

Poslíčci se projevují tuhnutím břicha a kontrakcemi, které však trvají maximálně 1 minutu, nevrací se v pravidelných intervalech, ani nenabírají na intenzitě. Jde vlastně o křeče břišního svalstva, jež doprovází i mírné bolesti v podbřišku a v dolní části zad. Objevovat se mohou již od raného těhotenství. S postupem gravidity se jejich frekvence zvyšuje.

Někdy je obtížné rozlišit poslíčky od skutečných kontrakcí, což může nastávající maminku zmást a přivést předčasně do porodnice. Nejčastěji se však objevují cca 14 dní před porodem, kdy se vyskytují ve vyšší frekvenci.

Jak poznám, že mám poslíčky

Typické pro poslíčky je, že se objevují náhle, nepravidelně a zcela nevypočítatelně. Jsou nepříjemné, ale nejsou zas až tak bolestivé. Jejich intenzita se snižuje, místo aby se zvyšovala.

Co za poslíčky může?

Poslíčky se mohou objevovat po amniocentéze, ale kromě toho se objevují i při dehydrataci, nedostatku hořčíku, po velké fyzické námaze, tahání těžkých věcí, nevhodném sportování, přílišné aktivitě, po sexu i při plném močovém měchýři.

Jak se zbavit poslíčků

Poslíčci jsou obvykle signálem toho, že jste to přehnali, a proto si na chvilku zastavte, sedněte, lehněte, odpočiňte si. Špatným nápadem není ani sprcha (pozor ale, ne horkou vodou). Doplňte tekutiny. Vhodným nápojem je Magnesia, bylinkový čaj anebo sklenice mléka.

Jak se projevují skutečné kontrakce

Skutečné kontrakce probíhají pravidelně, v rytmu se zvyšující intenzitou. Bolesti jsou vskutku veliké a rozhodně po čase neutichají, ale naopak narůstají. Kontrakce cítíte po celém těle a mezi jednotlivými kontrakcemi není dlouhá prodleva.

Kdy i s poslíčky k lékaři?

Poslíčky jsou všeobecně zcela běžnou záležitostí a neměly byste se plašit. Pokud se však vyskytují 4-5x za hodinu a 10-15x za den, měly byste zpozornět a navštívit svého lékaře. Nemusí to být nic závažného, ale také to může být projevem i nějaké komplikace.

Na závěr, vždy je lepší jet do porodnice zbytečně, než abyste něco zcela zbytečně zanedbaly.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here