Domů Nemoci Nervová soustava Postherpetická neuralgie

Postherpetická neuralgie

Postherpetická neuralgie je bolestivý stav, který je navázán na předchozí herpetické onemocnění. Herpetické onemocnění jsou způsobená herpetickými viry, které „napadají“ nervovou soustavu.

Herpetické viry:

Je více druhů herpetických virů. Nejznámější jsou HSV-1, nejčastěji způsobuje opary na obličeji, rtech, HSV-2 způsobuje genitální opary.

Postherpetické bolesti nejčastěji způsobuje VZV (varicela zoster virus), který vytváří pásový opar. Nejčastěji jsou postiženi starší lidé, lidé s narušeným imunitním systémem, po chemoterapii, užívající imunosupresiva.

Jedná se o výsev bolestivých puchýřků na zarudlé spodině. Před výsevem pokožka svědí, brní… Výsek se vyskytuje v oblastech průběhu nervu a je provázen poměrně velkou bolestí. Výsev je často v oblasti hrudníků u nervů 5.−12. hrudního obratle a v oblasti hlavových nervů, hlavně trojklanného a lícního nervu.

Postherpetická neuralgie:

Po období, kdy se vysejí puchýřky naplněné tekutinou zakalí, popraskají a vznikne krusta, dochází k vyhojení na pokožce. Nervy, podél kterých se infekce šířila, však nadále nejsou zcela „zdravé“. Objevuje se po cca 30 dnech od počátku infekce, trvá během infekce, ale může přetrvávat i po ní.

Projevy postherpetické neuralgie:

  • Pálivé pocity
  • Bodání a píchání
  • Šlehavé bolesti
  • Brnění
  • Zhoršená citlivost, parestezie, hyperstezie, alodynie – člověk vnímá podněty jinak, bolesti vyvolá i stimul, který je normálně nebolestivý atd. Problémy může dělat i oblečení na kůži, dotyk během hygieny…

Bolesti a nepříjemné pocity narušují kvalitu života člověka, a to během dne i v noci, kdy může narušovat spánek.

U každého pacienta je bolest jiná, jiné projevy i intenzita. Někteří pacienti nemají po prodělaném pásovém oparu žádné obtíže.

Léčba posherpetické neuralgie:

Důležitá je už samotná léčba pásového oparu. Po odeznění infekce se při bolestech podávají různé léky. Je však nutné dobře vyhodnotit potíže pacienta.

Léková léčba:

Podávají se hlavně léky proti bolesti, tj. analgetika. Mohou se přidávat i další léky. Nejčastěji se využívají některé druhy antiepileptik. Ty mohou snížit přenos výbojů v periferním nervovém systému. Účinné se též jeví gabapentinoidy, které mají tlumivý účinek na přenos vzruchů.

V případě silných, jinak nezvladatelných bolestí se podávají opioidy. Ty však mají velké množství vedlejších účinků a je také riziko závislosti.

Je možné také využít lokální terapii. U některých pacientů se osvědčilo podávání kapsaicinu a lidokainu do míst bolesti. Tyto látky se podávají v podobě náplastí na postiženou oblast.

Účinné jsou také blokády nervů pod navigací ultrazvuku. Podáním látky se nerv „zničí“, popř. paralyzuje, aby nevedl vzruchy.

Doplňkové metody:

U pacientů s posherpetickou neuralgií se doporučuje užívat vitamíny skupiny B, které působí pozitivně na nervový systém.

Uvažuje se také o možnosti využití akupunktury, medicinálních hub atd.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here