Domů Nemoci Gynekologie Postmenopauza

Postmenopauza

Postmenopauza je období po přechodu, kdy již není přítomná menstruace vlivem ukončení funkce vaječníků. Dochází k nedostatku estrogenu. Jedná se tedy o dobu po 12měsíčním ukončení menstruace.

Obecně:

Každá žena přirozeně projde obdobím, kdy dochází ke snížení aktivity vaječníků a omezuje se tvorba ženských pohlavních hormonů. To má za následek často mnoho příznaků, které nejsou život ohrožující, ale velmi nepříjemné, např. návaly horka, pocení, nespavost, psychickou labilitu atd., krom toho je nepravidelná menstruace atd. Postupně se stále více hladiny hormonů snižují, až dojde k úplné zástavě menstruace, a pokud to trvá 12 měsíců, dobu po tomto roce již označujeme jako postmenopauzu, tedy stav po menoapauze.

Příčiny vzniku postmenopauzy:

Ukončení, vyhasnutí hormonální tvorby ve vaječnících, a to buď přirozeně, nebo zásahem zvenku (odejmutí vaječníků, chemoterapie). Na rozdíl od období menopauzy je v postmenopauze nízká hodnota 17beta-estradiolu. Liší se také hodnoty folikuly stimulačního hormonu produkovaného adenohypofýzou.

Příznaky:

Mnohé příznaky postihují všechny ženy, hlavně tedy vyhasnutí tvorby ženských hormonů, fyzické a psychické příznaky se však mezi ženami mohou výrazně lišit. Některé mohou být zcela bez problémů, jiné mají takové problémy, že je nutné je řešit.

  • Nízká hodnota 17beta-estradiolu
  • Nízká výška endometria (děložní výstelky)
  • Změny v cytologii (ale nerakovinné, typické pro nedostatek hormonů)
  • Atrofie sliznic v urogenitálním traktu, což je spojené i s možností četnějšího výskytu infekcí
  • Atrofie ostatních sliznic, tj. trávicí trakt, dutina ústní, oko…
  • Snížení sexuální apetence
  • Vyšší výskyt osteoporózy
  • Mohou být příznaky psychické, nejčastěji deprese
  • Změny krevního tlaku
  • Vyšší výskyt kardiovaskulárních onemocnění

Vyvinutí estrogen-deficitního syndromu, který sdružuje některé výše popsané příznaky.

Příznaky samozřejmě vycházejí z nedostatku estrogenu, který má v těle mnoho účinků, neovlivňuje pouze plodnost jako takovou. Mimo jiné snižují hladinu cholesterolu v krvi, čímž chrání srdce a cévy, snižují aktivitu buněk rozkládajících kostní tkáň (osteoklastů) atd.

Léčba problémů spojených s postmenopauzou:

Podává se hormonální substituční terapie, která doplní chybějící hormony. Jedná se o podávání 17beta-estradiolu a jiných sloučenin estrogenu. Využívá se náplasťová forma, možnost povrchového kožního gelu, podkožních implantátů, nosní sprej či vaginální kroužek.

Pokud má žena dělohu, je nutné doplnit estrogeny také progesteronem, tím se sníží riziko vzniku rakoviny dělohy.

Léčba je dlouhodobá a nízkodávková.

Krom toho je nutné dbát na správné složení kostí, tj. mít dostatek pohybu, příjem vápníku, popř. podstoupit osteodenzitometrii. V případě snížení hustoty kostní hmoty nasadit potřebnou léčbu

Dále pak je nutné sledovat i kardiovaskulární zdraví, více dbát na příjem tuků, hlídat si cholesterol atd.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here