Domů Nemoci Urologie Postmikční reziduum

Postmikční reziduum

Postmikční reziduum je vlastně reziduální moč, tj. moč, která zůstává močovém měchýři po vymočení. Měří se tedy množství tekutiny, která se nevyloučí. Nevyloučená moč jednak omezuje další množství tekutiny, které může do močového měchýře přitéct, mohou se díky ní snáze množit bakterie a tvořit močové kameny.

Po vymočení má člověk pocit nedostatečného vyprázdnění a může mít i opětovné nucení na močení. Může se objevit inkontinence.

Potíže se odvíjí od velikosti rezidua. U zdravých lidí je zbytková moč 50 ml normální. Při velkém reziduu, nebo při plné zástavě odtoku moči se může moč vracet zpět do močovodu a ledvin, které jsou pak poškozeny.

Omezený odtok z močového měchýře může být způsobem mnoha patologiemi:

  • Zvětšená prostata, benigní hyperplazie i karcinomem, při tomto stavu dochází k útlaku močové trubice
  • Záněty močových cest
  • Poškození míchy a inervace močového měchýře, např. u roztroušené sklerózy, zranění páteře
  • Přítomnost močových kamenů v měchýři
  • Zúžení močové trubice
  • Poranění močové trubice
  • Vezikouretrální reflux (moč se z močové trubice vrací zpět do močového měchýře, nejedná se tedy přesně o postmikční reziduum)
  • Zlomeniny pánve
  • Prolaps dělohy

Zjištění postmikčního rezidua

Pacient se před měřením vymočí a podstupuje měření. Postmikční reziduum se často měří při uroflowmetrii. Při ní se hodnotí rychlost proudu moči. Po domočení je pak okamžitě možné změřit zbylou nevyloučenou tekutinu. Podobně se doplní měření rezidua při vylučovací urografii (rentgenové vyšetření močových cest s podáním kontrastní látky do žíly), mikční cystografii (rentgenové vyšetření s podáním kontrastní látky do močového měchýře), atd.

Měření pomocí katetru nebo cystoskopu

Nejčastěji volenou metodou zjišťování postmikčního rezidua. Jedná se o invazivní, ale velmi přesnou metodu. Přes močovou trubici je to močového měchýře zaveden katetr, kterým se „odsaje“ zbytek moči z močového měchýře a následně se určí přesný objem.

Tento postup může být nepříjemný, ačkoli je močová trubice před zavedením katetru znecitlivěna. Je zde riziko infekce a také možného poškození močové trubice, byť je to velmi vzácné.

Ultrazvukové vyšetření

Ultrazvukové vyšetření sice může být méně přesné, závisí i na praxi lékaře, ale je neinvazivní. Díky různým algoritmům a matematickým vzorcům je možné „vypočítat“ objem zbylé moči. Močový měchýř totiž není pravidelným geometrickým tělesem, takže jsou výpočty složité. Přesné je zobrazení pomocí 3D ultrazvuku.

Ultrazvukové vyšetření je zcela bezpečné a rychlé. Může však být zkresleno např. u velmi obézních pacientů.

Nález vyššího objemu po vymočení

Pokud je nalezeno močové reziduum, a to opakovaně a nad 50  ml, je nutné tento stav řešit, tj. nejprve odhalit příčinu, o nichž jsme psali výše, a pak pacienta léčit, např. odstranit močové kameny, rozšířit močovou trubici, napravit polohu dělohy, „zmenšit“ prostatu atd.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here