Domů Nemoci Vyšetření, operace Potní test

Potní test

Potní test je test, který se věnuje potu, přesněji elektrolytům v potu obsaženým. Jde o standardní test, jenž se užívá k diagnostice cystické fibrózy. Test je rovněž nazýván jako iontoforetický test anebo chloridový potní test. Zájem je zde především o hladinu chloridu v potu.

Jak se test provádí?

Pot je chemickou látkou, která je bez barvy i zápachu. Test se provádí jejím vyšetřením. Odběr se provádí z plochy na horní anebo dolní končetině. Provádí se za pomocí elektrod, které se na místo připojí a je sem odeslán slabý elektrický výboj, který bude stimulovat pocení. V rámci tohoto testu je možno cítit mravenčení nebo pocit tepla. Tato fáze trvá zhruba 5 minut. Stimulovaná plocha se vyčistí a pot se odsaje filtračním papírem nebo gázou. Po 30 minutách se shromážděný pot odešle do nemocnice, kde je vzorek otestován v laboratoři.

Test je nenáročný, nepotřebuje žádnou speciální přípravu, avšak u malých dětí přeci jen může být obtížný a hůře zvladatelný. A proto je vhodné se sebou vzít nějaké hračky, které by je v průběhu testu mohly zaměstnat. Vyhněte se také aplikaci krémů nebo jakýchkoliv roztoků na kůži po dobu minimálně 24 hodin.

Proč se provádí potní test?

Test se provádí v rámci diagnostiky cystické fibrózy, jelikož lidé s touto chorobou mají ve svém potu více sodíku a chloridu. Je tomu tak proto, že lidé s cystickou fibrózou mají mutaci na chromozomu 7, který ovlivňuje protein zvaný cystická fibróza transmembránový regulátor vodivosti, čili CFTR, jenž reguluje pohyb chloridu a sodíku v těle. Když tento protein neexistuje anebo nefunguje jak má, způsobuje to abnormální hromadění tekutiny v plících, tenkém střevě, ve slinivce, žlučových cestách a kůži. Ta se pak dostává ve zvýšeném množství než je tomu tak obvykle i potem z těla ven. Lidé s cystickou fibrózou mohou mít chloridu a sodíku v potu až pětkrát více než ostatní lidé.

Indikace testu

Lékař může tento test nařídit tehdy, když dochází k častým nebo opakovaným infekcím dýchacích cest, nemocného trápí chronický kašel, kontinuální průjem, podvýživa nebo neplodnost (která se objevuje u některých dospělých mužů). Provádí se i u dětí s podezřením na Cystickou fibrózu a dále pak tam, kde se odhalí cystická fibróza, vyšetřují se příbuzní a preventivně i potomci, protože tato nemoc je dědičná.

Výsledky testů

U kojence mladšího 6 měsíců je normální hodnotou hladina pod 39 mmol na litr. Výsledek, kdy se hodnoty pohybují mezi 40 až 59 mmoly rovněž není příliš přesvědčivá a prokazující dané onemocnění. Dokazuje to až hodnoty, které jsou vyšší než 60 mmol. Test je velmi spolehlivý a přesný, a proto je stěžejním v diagnostice tohoto závažného onemocnění. Čím dříve se totiž odhalí, tím lepší prognózu onemocnění má.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here