Domů Nemoci Dětské nemoci Potničky v obličeji kojence

Potničky v obličeji kojence

Dětské potničky představují nepříjemný kožní problém neinfekčního charakteru, který trápí velmi často děti, ale nutno říct, že vás mohou potrápit v jakémkoliv věku.


Nejčastěji se objevují v létě, v době, kdy je velké horko a pak také i ve vlhkém počasí, kdy dochází ke zvýšenému pocení. Pokud má na sobě dítě ještě k tomu těsné oblečení, jste na půl cesty k jejich získání. Objevují se všude tam kde jsou faldíky a kožní záhyby.

Příčiny vzniku potniček

Objevit se však mohou i uprostřed zimy, kdy je dítko přespříliš oblečené, přehřeje se a zpotí se. Dále se objevují i při horečce, v noci a také i při dlouhé cestě v přehřátém dopravním prostředku.

Co jsou potničky

Potničky, odborně hydroa, jsou drobnou červenou vyrážkou, jež mají podobu červených puchýřků. Vznikají vlivem podráždení hromadícím potem v určitých oblastech, obvykle z důvodu přehřátí těla. Potničky jsou drobné asi 1-3 mm velké pupínky, které najdete ponejvíce v tříslech, na krku, na obličeji, na zadečku, v podpaždí a ve vlasaté části hlavy. Nejde o nikterak závažný problém, ale je velmi nepříjemný a bolestivý. Potničky trápí nejvíce novorozence a kojence, ale objevit se mohou i u větších dětí. U těch nejmenších je kůže velmi jemná a citlivá a tudíž i velmi náchylná ke kožním infekcím.

Jak na potničky v obličeji kojence a jinde na těle

Potničky je zapotřebí omývat vlažným roztokem z heřmánku nebo je ošetřovat s odvarem z dubové kůry. Pomoci může i gel s aloe vera. Důležité u této péče je, abyste po opláchnutí kůži šetrně, ale důkladně osušili. Následně je vhodné pokožku zapudrovat, kdysi se k tomu používala kukuřičná moučka anebo soda bicarbona. Pomoci může i zinková mast. V dalším kroku je důležité dítě tolik nenavlékat, tolik nepřikrývat v létě ho klidně nechat spát jen v plenkách. Dítě by mělo nosit bavlněné kvalitní oblečení, které není příliš upnuté. Důležité je abyste dbali i na správnou teplotu v pokoji. Místnost, kde dítě spí by měla být chladnější. Hojení prospívá čerstvý vzduch.

Základem všeho je prevence

Aby se potničky neobjevovaly v takové míře, je zásadou číslo jedna je prevence. Základem číslo jedna je vhodná volba oblečení. Základem jsou prodyšné materiály například bavlněná trička a body. Vyhněte se gumovým a neprodyšným podložkám, prostěradlům a jiným chráničům matrací. Dbejte důsledně na hygienu dítěte. V horkém počasí díte osprchujte a vždy jej po koupeli důkladně osušte. Často jej přebalujte, nenechávejte jej v mokrých plenkách a pokud je to možné, nechávejte své děti bez plenek.

Pokud se potničky nehojí, vyrážka se rozšiřuje a hnisají, neváhejte a zamiřte k svému pediatrovi. I když potničky nepředstavují vážnou komplikací, neznamená to, že necháte své dítko zbytečně trpět. Pediatr vám pomůže tento nepříjemný problém snadno zvládnout.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here