Domů Nemoci Nervová soustava Poúrazová epilepsie

Poúrazová epilepsie

Postraumatická epilepsie, čili poúrazová epilepsie, vzniká následkem úrazu hlavy, nebo také může být i projevem poškození hlavy po nějakém úrazu. Záchvaty se vrací a jejich závažnost je spojena s mírou poškození.

Co je epilepsie?

Epilepsie je onemocnění mozku. Nejde o duševní chorobu, ale o fyzickou poruchu, jež se projevuje záchvaty u níž dochází k abnormální elektrické aktivitě mozku. Existuje celá řada projevů. Jsou velmi individuální. Může se projevit pouhým zahleděním do prázdna, brněním, výpadkem paměti, tak i výraznými křečemi, třesem a ztrátou vědomí. Proběhnout přitom mohou jak během dne, tak i v průběhu spánku. Příčinou epilepsie jsou vrozené metabolické poruchy, infekce centrálního nervového systému, febrilní křeče u dětí, nádorové onemocnění mozku, metastázy, chronický alkoholismus anebo právě jako následek nějakého úrazu.

Poúrazová epilepsie

Poúrazová epilepsie často vzniká u těch úrazů, kde došlo k fraktuře lebky, při níž nějaký úlomek anebo cizí předmět, pronikl do mozku. Po zhojení zde zůstává jizva, která může negativně ovlivnit elektrickou činnost dané oblasti. To pak může způsobovat eopileptické záchvaty. U otevřených traumat hlavy se epilepsie objeví až u 35%. První záchvat se obvykle objeví již týden po zranění, někdy k tomu však dojde až po roce nebo tři. I když s časem se riziko epileptických záchvatů snižuje, i tehdy je tu stále 5% riziko. Riziko vzniku postraumatické epilepsie u lidí s uzavřeným zraněním hlavy je pouhé 1%.

Diagnostika

Ihned po úrazu by se měla diagnostika zaměřit na rozsah a povahu poškození mozku. K tomu slouží neurologické vyšetření. Pomoci by měly i krevní odběry, CT hlavy. Vhodné je i EEG vyšetření.

Rizikovost vzniku postraumatické epilepsie

Riziko, že vás tento zdravotní problém může potkat, se zvyšuje. Může za to rozvoj motorismu, s nímž stoupá i počet pacientů s polytraumaty. Již řadu let tito nemocní převyšují počet epileptiků, které nemoc trápí z jiných příčin.

Léčba poúrazové epilepsie

Základem je vyřešení původního problému. Dále se pak podávají léky, které by měli eliminovat frekvenci záchvatů a další léky se podávají ve chvílích samotného záchvatu. Nemocný by se měl vyhýbat alkoholu, nebezpečné práce i řízení vozidel. Nevhodné jsou pro něj i některé sporty. Pokud je stav závažný, tak je možno podstoupit i chirurgický zákrok, který by měl stav zlepšit.

Co dělat, když vidíte člověka s epileptickým záchvatem?

Pokud se střetnete s člověkem s epileptickým záchvatem, je v prvé řadě důležité, abyste ho ochránili, před zraněním. Důležité je, abyste nepanikařili, ale zůstali v klidu. Mluvte na nemocného klidně a tiše. Ujistěte se, že může volně dýchat. Uvolněte mu oblečení okolo krku. Položte jej na bok a podložte mu něčím měkkým i hlavu. Hýbejte s ním jen tehdy, když bude v nebezpečné pozici. Záchvat obvykle odezní do několika málo minut. A jen výjimečně je nutné zavolat lékaře. Lékař se volá, pokud se nemocný zranil, nebo jestli záchvat trvá déle než 10 minut.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here