Domů Nemoci Příznaky Pozitivní test na okultní krvácení

Pozitivní test na okultní krvácení

Okultní krvácení představuje skryté krvácení, které není masivní, okem je tedy neviditelné, ale probíhá. Odhalit se dá pouze pod mikroskopem. Obvykle se o okultním krvácení hovoří ve spojitosti se speciálním vyšetřením stolice, které se provádí i u nás. Pravidelně již od padesátého roku v rámci prevence. I když jde o nebolestivé vyšetření, nepatří zrovna k nejoblíbenějším. Lidem je z něj trapně. I proto se mu vyhýbá. Je to ale vlastně směšné, protože jde o banální vyšetření, které dokáže zachránit život.

Test na okultní krvácení se provádí z důvodu včasného odhalení zánětu, polypu, adenomu nebo kolorektálního karcinomu. Aby se vyšetření mohlo zrealizovat, je zapotřebí do laboratoře odevzdat kousek stolice. Při pozitivním nálezu by se mělo provést kolonoskopické vyšetření. Negativní výsledek znamená, že je vše vpořádku a další test na okultní krvácení by se měl provést až za rok, dva.

Jak se test provádí?

3 dny před samotným plánovaným vyšetřením je zapotřebí, abyste vynechali alkohol, dále pak potraviny s volnou krví, jako jsou játra, ledvinky a biftek. Nejezte také ani brokolici, ředkev a ředkvičky. Vysadit by se měly i některé léky, o nich vám však lékař řekne.

K testování se nehodí stolice z toalety. Použijte k tomu stolici, kterou dáte na čistou podložku nebo suchý čistý papír. Vezměte do ruky zkumavku, odšroubujte její uzávěr a dejte si u toho pozor, abyste nezlomili hrot u uzávěru. Nádobku držte tak, abyste ji nevylili. Tyčinku, kterou najdete upevněnou na víčku ponořte do třech různých míst stolice. Ponořte tyčinku pořádně a hluboko. Po vytažení by však na tyčince neměla být celá hrouda, stačí jen malé množství zachycené v rýhách závitu. Tyčinku pak se vzorkem vložte do zkumavky a pevně ji zašroubujte. Zkumavka by měla být označena jménem, příjmením a rodným číslem. Vzorek se musí do třech dnů odevzdat do laboratoře.

Co jste možná nevěděli

Víte, že krev ve stolici má každý šestý muž a každá desátá žena ve věku mezi 25 až 50 lety? Se stoupajícím věkem toto číslo stoupá.

Pozor, to, že máte pozitivní test na okultní krvácení, nemusí nutně znamenat, že jde hned o rakovinu tlustého střeva. Může představovat problém s hemeroidy a také o s fisurou, trhlinou sliznice konečníku. Vyšetření byste však neměli brát na lehkou váhu, protože až u 8000 případů ročně je u nás diagnostikován tento karcinom, přičemž polovina z nich na toto onemocnění také nakonec zemře.

Dokáže diagnostikovat časné stádium až u 50% nemocných. Čím dříve se odhalí, tím větší je šance na přežití. Odhalení v časném stádiu je šance na pětileté přežití až u 93%. Pokud se nemoc diagnostikuje ve čtvrtém stádiu, šance přežít se rovná pouhým 6%.

Rizikové vlivy na vznik rakoviny

K rizikovým faktorům patří špatné stravovací návyky. Třeba každodenní konzumace červeného masa, jezení potravin upravené smažením, pečením a grilováním, vysoký podíl živočišných tuků ve stravě, kouření a vyšší konzumace alkoholu. Velkým faktorem je obezita.

Prevencí je pravidelná konzumace rybího masa a tuku, vaření, dostatečný přísun kalcia a vitamínu D.

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here