Praskla vám zubní protéza a vy hledáte, čím byste ji slepili? My vám to řekneme – Ničím! Ano, to vám povíme hned. A pak vám také řekneme, co s takovou prasklou zubní protézou máte dělat. Takže neodcházejte, čtěte dál.
Mnoho domácích kutilů se snažilo prasklou zubní protézu opravit s pomocí vteřinového lepidla. Jenomže marně. Jediné, čeho tím dosáhli, je to, že si svou zubní protézu zničili jednou pro vždy. Vteřinové lepidlo totiž zaplní hrany ve spoji a výsledek nebude nikdy jako dříve. Zubní náhrada nebude dobře sedět a už nepůjde nikdy opravit. Navíc vteřinová lepidla jsou jedovatá a rozhodně se nehodí pro aplikaci do úst. Zubní protéza musí být opravena pouze vhodným materiálem, který je kompatibilní s materiálem náhrady a který je pro zdraví nezávadný a hygienický.
Obsah článku
O vteřinovém lepidlu
Vteřinové lepidlo je kyanakrylát. Je to silné lepidlo, zvlášť pokud se použije na neporézní materiály nebo materiály, které obsahují stopy vlhkosti. Používá se k lepení leteckých modelů, kovů, k opravě obuvi. Dráždí sliznice nosu a krku. Dráždí i citlivé membrány v očích. Může vyvolat alergickou reakci. Vzácně mohou spustit i astma. Takže, proč byste si ho měli rvát do pusy?
Co tedy dělat s prasklou zubní protézou?
Pokud vám praskne zubní protéza, je třeba navštívit svého zubního lékaře, který vám ji opraví. Je schopen to obvykle udělat přímo v ordinaci nebo ji může odeslat do zubní laboratoře. To podle závažnosti poškození. V případě, že nebude oprava možná, zhotoví vám novou. Termíny do kdy si tak můžete se svým stomatologem i rovnou naplánovat.
Dentální pryskyřice
Nenechte se zlákat pofidérními nabídkami vteřinových lepidel na internetu, mohli byste si uškodit. Ano, dentální pryskyřice se používá k opravě protéz i uvolněných zubů, nicméně by měla být v rukách odborníků, nikoliv laiků.
Jak pečovat o zubní protézu
Co se příliš neví, tak o zubní protézy musíte pečovat dvakrát pečlivěji, než o vlastní zuby. Už dávno neplatí, že stačí pouhý kartáček na ruce. Rozhodně nikdy na ně nepoužívejte prostředky pro domácnost nebo obyčejné zubní pasty. Vše se odvíjí od materiálu, z něhož jsou vyrobeny. Po každém jídle si vypláchněte ústa vlažnou vodou. Jednou denně, nejlépe večer, omyjte náhradu proudem vody. Pevně lnoucí nečistoty a zbytky jídla je možné odstranit s pomocí měkkého zubního kartáčku. Nikdy na něj nepoužívejte tvrdý kartáček. Na poškrábaném povrchu náhrady se pak snadno usazuje mikrobiální povlak, ten je pak příčinou zánětu dásní a zubního kazu zbylých zubů. Při čištění se vyplatí, používání čistících tablet, které se dají do sklenice s vodou a zubní protéza se pak do ní ponoří. Tablety ničí škodlivé bakterie, plísně a brání vzniku zánětu dásní a ústní sliznice, zubního kazu a nepříjemného zápachu z úst. Dále byste měli vědět, že zubní protéza by neměla přijít do kontaktu s kyselinami, louhy, koncentrovaným alkoholem, horkou vodou, sálavým teplem.