Domů Nemoci Kůže Prasklý nehet

Prasklý nehet

Prasklý nehet může vzniknout z celé řady důvodů. Některé jsou méně závažné a někdy jsou symboly zdravotních problémů. Pojďme se podívat na tuto pron+blematiku blíže, aby nebyla zbytečně podceněna. 

Zdravé nehty jsou hladké, bez skvrn a zabarvení. Nemají žádné důlky ani drážky, i když mohou mít svislé hřebeny (vruby). Popraskané, roztřepené nebo lámavé nehty nejsou zdravým znakem a mohou být někdy příznakem zdravotního problému. 

Příčina popraskaných nehtů

Stárnutí 

Nejčastějším důvodem popraskaných nehtů je něco, co se stane snad asi každému, když stárne. S přibývajícím věkem se totiž nehty stávají tenčími a tím pádem častěji a snáze praskají. Děje se tomu především u žen nad 60 let. Postihnout však může i muže.  Pokud praskání nehtů souvisí se stárnutím, můžete si všimnout také, že se loupou a hřebeny. Potřebují větší péči. Před spaním na nehty a nehtovou kůžičku naneste krém s ureou nebo minerální olej a potom si na ruce navlékněte bavlněné rukavice. Během dne si pak po mytí rukou nebo sprše naneste krém. Pokud to nestačí, může vám dermatolog předepsat silnější léčbu. 

Drsné přípravky 

Někdy za popraskanými nehty mohou silné chemikálie, tedy i odlakovač. A to tehdy, když je používáte hodně. Nehty se pak mohou oslabit a vysušit. To zvyšuje pravděpodobnost, že prasknou. Lepidla a barviva v akrylových nehtech můžou toto rovněž způsobit. Pokud jsou příčinou prasknutých nehtů produkty na nehty, mohou být nehty matné, žluté nebo jinak barevné. Vyhýbejte se proto přípravkům na nehty, které obsahují toluen, formaldehyd. Pomoci by vám naopak měl biotin, vitamín B, ale pozor, neberte ho v těhotenství. Pokud se vám lámou i po 6 měsících, navštivte svého lékaře. 

Mokré ruce 

Pokud trávíte hodně času s rukama ve vodě, ale i mimo ni, třeba při umývání nádobí, začnou se štěpit. Praskání je horší v zimních měsících, náchylné k tomu jsou jemné nehty. Pleťová voda s lanolinem nebo alfa-hydroxykyselinou může zklidnit oblast nehtů. Používá se vrstva čirého laku na ochranu. Jinak byste měli předejít namáčení rukou, čili byste si měli pořídit rukavice a používat je. Jemně zapilujte všechny úlomky nehtů i nerovné okraje, aby nevedly k dalším prasklinám. 

Psoriáza 

Pokud vás trápí onemocnění česky známé jako lupénka, může to ovlivnit nejen kůži, ale i nehty na rukou a na nohou. Lupénka může rovněž způsobit drobné důlky na nehtovém lůžku, bílé, žluté, hnědé nehty, uvolněné nehty, rozpadající se nehty nebo červená nehtová lůžka. Lupénku můžete mít i jen na nehtech nebo i jinde na těle. 

Chudokrevnost 

Vaše tělo potřebuje železo, aby vytvořilo zdravé červené krvinky, které mohou přenášet kyslík do všech tkání. Další příznaky nedostatku železa jsou: únava, dušnost, bledá kůže, studené ruce a nohy, bolavý, oteklý jazyk, praskliny po stranách úst. 

Nemoc štítné žlázy 

Onemocnění štítné žlázy ovlivňuje celé tělo, tedy i dýchání a srdeční frekvenci. Způsobit ale může i praskání nehtů, otoky dolních končetin, otoky okolo očí, svědící pokožka, řídnoucí vlasy, žlutooranžovou kůži na dlaních a ploskách rukou, oteklý nebo těstovitý obličej.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here