Domů Nemoci ORL Prasklý ušní bubínek

Prasklý ušní bubínek

Prasklý ušní bubínek může vzniknout náhle. Stav může doporovázet ostrá náhlá bolest v uchu. Bolest v uchu ale už také nějakou dobu můžete mít a spolu s prasknutím naopak přichází úleva a bolest ustává. A také nemusíte cítit absolutně nic. 

Prasklý ušní bubínek, čili perforovaný bubínek

Prasklý ušní bubínek to je vlastně trhlina v tenké membráně, která ve vašem uchu odděluje vnější ucho od vnitřního ucha. Membráně se také říká tympanická membrána. Tvoří ji tkáň, která se podobá kůži. Ušní bubínek má dvě velmi důležité funkce. Za prvé snímá zvukové vlny a převádí vibrace na nervové impulzy, které přenášejí zvuk do vašeho mozku a pak také chrání střední ucho před bakteriemi, vodou a cizími předměty. Normálně je totiž střední ucho sterilní. Jenže, když ušní bubínek praskne, bakterie se mohou dostat do středního ucha a způsobit infekci známou jako zánět středního ucha. 

Co způsobí prasklý ušní bubínek? 

  • Prasknutí ušního bubínku může způsobit řada věcí. Tou nejčastější příčinou je ale zánět ucha. Spolu se zánětem ucha se také zvyšuje tlak, který tlačí na bubínek. Když je ten tlak příliš velký, může to způsobit prasknutí ušního bubínku. V té chvíli dojde k úlevě od déle trvající bolesti a z ucha vám vyteče hnis. 
  • Další častou příčinou prasklého bubínku je šťouchnutí do něj cizím předmětem.  Velmi často jde o vatový tampon, který se používá k nesprávnému čištění zvukovodu. Děti si pak do ucha někdy vloží předmět, který tam nepatří. 
  • Někdy za prasklým ušním bubínkem může barotrauma, k němuř ž dochází, když letadlo změní nadmořskou výšku nebo také u potápění. 
  • Další příčinou prasklého ušního bubínku je trauma hlavy nebo dokonce přímo úder do ucha nebo také akustické trauma (příliš hlasitý zvuk). 

Příznaky

Někdo necítí nic. Někdo cítí jisté nepohodlí, což ho k lékaři dožene až po několika dnech. Někteří jsou překvapeni, když slyší vzduch vycházející z ucha při skrkání. Mimo to si mohou také stěžovat na ostrou bolest nebo náhlé snížení bolesti, výtok z ucha (krvavý, čirý, hnisavý), hluk v uchu nebo bzučení, ztráta sluchu, epizodické ušní infekce, slabost obličeje a závratě. 

Diagnostika 

Základem je otoskopické vyšetření přístrojem zvaným otoskop. Jde o přístroj se světlem, který se používá k pohledu do ucha. Pokud tam je díra, pak to lékař vidí. Někdy je nutné nejprve vyčistit zvukovod. Lékař může provést i vyšetření sluchu. 

Jak se léčí ? 

Obvykle není zapotřebí žádné specifické léčby. Většina bubínků se zahojí do třech měsíců. Pokud je infekce, je vhodné předepsat antibiotikum. To může být v tabletkách, ale i veformě ušních kapek a masti. Doporučit vám může i léky na bolest. Pomoci může i teplo. Když se hojí pomalu, lékař může pomoci dalšími přípravky. Někdy se ale situace neobejde bez operativního řešení. Operace se obvykle provádí ambulantně, trvá to ale několik hodin. V průběhu léčby je nutné, aby bylo ucho v suchu. Žádné plavání nebo potápění. I při umývání vlasů a sprchování byste měli mít v uchu ucpávku do uší.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here