Domů Nemoci Vnitřní orgány Předávkování inzulínem

Předávkování inzulínem

Předávkování inzulínem není nikterak složité, pokud jste cukrovkářem závislém na pravidelných dávkách inzulínu. Nejvíce tedy hrozí diabetikům prvního typu. Výsledkem pak je hypoglykémie. Předávkování inzulínem představuje velmi častou komplikaci diabetiků.

Co je hypoglykémie

Hypoglykémie představuje patologický pokles cukru pod  mmol/l. Pokud je diabetik zvyklý na vyšší hladinu cukru, může se stát, že hypoglemické příznaky pocítí i v hodnotách 3,3 mmol/l.

Jak může vzniknout

Stav vzniká díky relativnímu přebytku uměle podanému inzulinu. Dojít k tomu může i při nedostatečném příjmu potravy po podání inzulínu. Vzniknout může i po nadměrné fyzické námaze. Pokud se diabetik po aplikaci inzulínu zpozdí a hned se nenají, dávka inzulínu je pak vysoká. Stav může vzniknout i po změně denního režimu nebo také jde o následek požití většího množství alkoholu.

Jak se hypoglykémie projevuje

Hypoglykémie je závažný stav, který může nemocného ohrozit i na životě. Může vést i k poruchám činnosti mozku. Tělo se předávkování brání vylučováním hormonů, které mají opačné účinky než inzulin. Jenže právě ty stojí za prvními příznaky, k nimž patří bušení srdce, blednutí, pocení, slabost, třes rukou, neklid, pocity úzkosti a zmatenost. Následně může stav postoupit až k bezvědomí. Typické u tohoto stavu rovněž je, že nemocný pocítí i náhlý ohromný hlad. Každý diabetik má trochu jiné příznaky hypoglykémie, nemusí se vyjevit ani v tomto sledu, či síle. Dlouhodobě nemocní, tyto příznaky nemusí ani vnímat.

Závrať a bezvědomí

K dalším příznakům hypoglykemie patří poruchy vidění, vrávoravá chůze, neschopnost se soustředit, špatná spolupráce, odmítání pomoci, agresivita. Následně se objevují křeče a nemocný upadá do vědomí, kdy se nemocný ocitá v bezprostředním ohrožení života.

Nutno upozornit, že nemocný v této fázi již není schopen rozeznat, že není v normálu. Změny na něm však pozná jeho okolí. I proto by měli být jeho blízcí o jeho nemoci informováni a měli by i vědět, jak se stav hypoglykémie může projevit. Důležité také je, aby diabetik u sebe měl vyplněnou průkazku a jiný doklad o léčbě cukrovky inzulinem. Noste ho na jednom místě, ideálně spolu s průkazem zdravotní pojišťovny. Sebou byste pro tyto případy měli nosit i cukr.

Dejte si pozor na zaspání, je nebezpečné

Zvláště nebezpečná je hypoglykémie v nočních hodinách, kdy ji může nemocný zaspat Jenže pak už se nemusí také probudit. Opakované těžké hypoglykémie pak mohou vést k poškození mozku, opožděnému vývoji, mrtvici a srdečnímu infarktu.

Jak se dá řešit

Na počátku, kdy je hypoglykémie lehká, pomůže snít určité množství sacharidů ve formě sušenky nebo pečiva. U těžších příznaků je nutno užít cukr, bonbon, sladký nápoj. Pakliže se hypoglykémie dostaví před plánovaným jídlem, snězte ho hned. Těžké stavy hypoglykémie se neobejdou bez injekce s glukagonem. Podat mu ho může i druhá osoba. Po aplikaci se nemocný obvykle do 10 minut probere. Pokud ne, okamžitě kontaktujte lékaře. Velmi účinnou pomůckou každého diabetika závislém na inzulínu je glukometr.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here