Domů Nemoci Léky Prednison

Prednison

Prednison je lék, který se v posledních letech objevuje čím dál častěji. Jde totiž o medikament, silné imunosupresivum, jež tlumí imunitní systém hned na několika úrovních a ještě k tomu působí protizánětlivě. Lék patří mezi kortikosteroidy, který se užívá samostatně nebo v kombinaci s jinými léky.

O Prednisonu

Genericky podobným lékem je Medrol, který je mladší a je šetrnější. Jde o malou bílou tabletku z krystalického prášku prakticky nerozpustného ve vodě. Lék byl objeven v Americe v roce 1955 a od roku 1960 se objevuje poprvé na trhu jako Meticorten.

Účinky Prednisonu

Prednison brání shlukování bílých krvinek v místě zánětu a narušuje funkci lymfocytů. Tímto způsobem potlačuje imunitu, působí protizánětlivě, antialergicky a antiproliferativně (tlumí růst a množení buněk).

Závislost na Prednisonu

Při dlouhodobém užívání Prednisonu (tedy době delší než 7 dní), dojde k přirozenému snížení produkce glukokortikoidů v nadledvinkách, proto se lék nesmí najednou vysadit, ale měl by se vysazovat pozvolna. Doba odstavení může trvat několik dní, ale i několik měsíců. Na Prednison totiž vzniká postupem času závislost. Kdybyste Prednison vysadili náhle, můžete si způsobit Addisonovu chorobu.

Indikace užívání Prednisonu

Prednison vám lékař předepíše v případě nefrotického syndromu, nedostatečnosti nadledvin, rakovině, onemocnění jater a gastrointestinálního traktu, u autoimunitních chorob, alergických onemocněních, revmatických chorobách a těžkých kožních poruchách. Indikována je při chronických zánětech, astmatu, sarkoidóze, lupusu, sarkoidóze (plicní infekce), zánětu jícnu, jater, srdce i střev.

Nežádoucí účinky užívání Prednisonu

Užívání Prednisonu navyšuje v těle množství této látky, což může způsobit různé nežádoucí účinky a mohou zapříčinit Cushingův syndrom, osteoporózu, aseptickou nekrózu kyčelního kloubu, poruchu zubní skloviny, poruchu hospodaření s vodou a solí (nárůst na váze), zvýšenou chuť k jídlu, dráždění žaludeční sliznice, ochablé svaly, vysokou hladinu cukru, vysoký krevní tlak, zvýšené ztráty draslíku močí, sníženou odolnost proti infekci a dokonce i podrážděnost a nespavost.

Kontraindikace užívání Prednisonu

Lék je nevhodné užívat v průběhu těhotenství a kojení. Nedoporučuje se ani dětem. Dále byste lék neměli užívat v případě alergii na tento přípravek. Nesmí se podávat u akutní virové infekce, oparů, pásového oparu, neštovic a dětské obrně, chronické hepatitidě, 8 týdnů před očkováním a ještě i 2 týdny po něm a ve chvíli kdy máte zduřené uzliny po očkování proti TBC.

Interakce Prednisonu

Při současném užívání s nesteroidními antirevmatiky, indometacinem, salicylanem a s neopiodními analgetiky hrozí vznik gastrointestinálních vředů a jejich krvácení. Spolu s hypoglykemickými činidly se účinek Prednisonu snižuje, a proto je nutné hladinu cukru v krvi kontrolovat. Obdobně je to pak s barbituráty fenytoinem a primidonem. Obdobně působí i Warfarin. U zvýšeného nitroočního tlaku, u něhož se podává Atropin, je možno Prednison podávat, ale je nutné zdravotní stav pravidelně kontrolovat. Pozor dejte na projímadla a diuretika. Srdeční glykosidy zas mohou s Prednisonem způsobit arytmii. S ACE inhibitory pak hrozí krevní poruchy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here