Domů Nemoci Gynekologie Preeklampsie

Preeklampsie

Preeklampsie je známá i jako těhotenská toxikóza, ale spíše jako pozdní gestóza. EPH gestóza je totéž, ale příliš se u nás neužívá, jde o spojení zkratek (Edémy, proteinurie a hypertenze). Postihuje 10 až 14% prvorodiček a 5-7% druhorodiček.<

Preeklampsie je nežádoucí stav, který postihuje těhotné a může způsobit nejen předčasný porod, ale může rovněž ohrozit na životě dítě i těhotnou.

Příčiny vzniku preeklampsie

Proč vzniká preeklampsie bohužel není známo. Odborníci se domnívají, že nemoc způsobuje nějaká porucha placenty, kdy buňky začnou vytvářet mnoho sloučenin, které poškozují cévy v celém těle. Následkem toho pak tělem hůře protéká krev, což pak vede k úniku krevní tekutiny do okolních tkání. To je však pouze jen jedna z teorií. Ve hře je i genetická predispozice, deficit proteinů, železa, thiaminu, nedostatek vápníku, vitamínů anebo naopak velký přísun soli. Vliv na vznik mají prý i imunologická onemocnění, jež představují mnohonásobně větší riziko pro její vznik. Ve větším riziku vzniku preeklampsie jsou těhotné žijící v Africe a Asii. Jistý vliv mají i kyslíkové radikály.

Nejvíce riziková skupina žen

Prvorodičky a druhorodičky ve věku pod 20 let anebo naopak nad 40 let, které jsou těhotné s vícerčaty, jsou vznikem tohoto stavu nejvíce ohroženy. Kromě nich do této kategorie spadají také ty rodičky, jež jsou i imunologicky nemocné anebo trpí nadměrným zmnožením plodové vody, jsou obézní nebo mají těhotenskou cukrovku. Velký vliv na vznik nemoci má i výskyt preeklampsie v osobní nebo rodinné anamnéze. Sklon k ní mají ženy se zvýšeným tlakem v šestém měsíci těhotenství (zde je riziko velmi nebezpečné, protože dochází k selhání orgánů, ponejvíce ledvin) a podle posledních výzkumů mohou v diagnostice pomoci i cytokiny, které se objevují v krvi. Riziko preeklampsie je tak možno v současnosti odhalit i několik týdnů dopředu.

Projevy preeklampsie

Vysoký tlak 140/90 v klidu, bílkovina v moči, otoky, bolest v podžebří a v nadbřišku, nepřiměřené přírůstky na váze, silné bolesti hlavy, poruchy zraku, nevolnost, neklid a zaujatost.

Diagnostika preeklampsie

Základem diagnostiky je vyšetření krevního tlaku a vyšetření moči, kde je bílkovina. Kromě toho si lékař všímá i hladinu kyseliny močové, vzestup hemoglobinu a hematokritu, abnormální jsou i hodnoty jaterních testů, špatná je i hemokoagulace – aPTT, fibrinogen, protrombinový čas.

Péče o těhotné s preklampsií

Těhotné je nutno přijmout do nemocnice tehdy, když jim byl 2x změřen tlak o hodnotě nad 140/90, přičemž mohlo i dojít k vzestupu mezi jednotlivými měřeními o 15-30 torrů. Proteinurie přesáhla hranici 300 mg/den. Dále stouply jaterní testy nebo se objevila trombocytopenie. Mimo to se objevily i další zcela typické projevy preeklampsie. Rozvoj onemocnění může být pozvolný i velmi rychlý, a proto je nutné být v pozoru.
Pokud těhotná má tlak nad 160/110, bílkovinu v moči nad 5 g/den, má zrakové poruchy a hrozí plicní edém, je nutno zvážit ukončení těhotenství.

Léčba nemocné s preklampsií

Po diagnostice tohoto onemocnění je důležité, aby těhotná udržovala klid na lůžku, užívala léky na snížení krevního tlaku, užívá se hořčík, kyslík, diuretika, kortikoidy a z infuzí pak manitol, mražená krevní plazma, 40% glukóza a také třeba kalcium.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here