Domů Nemoci Onemocnění srdce Prehypertenze

Prehypertenze

Termín prehypertenze je označení pro tzv. vysoký normální tlak, čili hraniční hypertenze. Hodnoty krevního tlaku se pohybují někde v mezeře mezi 120 až 130 na 80 až 89. 

Proč je vhodné u prehypertenze zpozornět? 

Jde totiž o varovný signál, že by se v budoucnosti tlak mohl přehoupnout do vysokéhho krevního tlaku a ten už je spojen se zvýšeným rizikem srdečního infarktu, mozkové mrtvice, ischemické choroby srdeční, selhání ledvin nebo srdečního selhání. Když už se vysoký krevní tlak objeví, nejde ho vyléčit, jde ho pouze korigovat léky, dietou, úpravou životního stylu. 

Kdo je ohrožen prehypertenzí? 

Bohužel je situace v dnešní době taková, že téměř polovina dospělých nad 18 let má prehypertenzi nebo dokonce již vysoký krevní tlak. A to není dobře, protože je to často spojeno s nadváhou, vysokými hladinami cholesterolu a také cukrovkou. 

Jak se projevuje? 

Prehypertenze je povětšinou asymptomatická. Projevuje se obvykle až hypertenze, a to kolikrát až v těch extrémně zvýšených případech. To se pak objeví bolest hlavy, poruchy vidění, únava, závratě. Jenže u prehypertenze se neobjevuje absolutně nic, a to je záludné. Na prehypertenzi se narazí obvykle náhodně. Při přeměření krevního tlaku. Potvrzení stavu pak dochází po opakovaném naměření. 

Příčina vzniku

Vysoký krevní tlak nevznikne ze dne na den. Trvá mu to mnoho let. Často je právě prehypertenze primárním znakem, že se něco děje. Obvykle ani neexistuje nějaká zjevná příčina. Ve skutečnosti tu příčinu odhalí hlubší vyšetření. Může jít třeba o onemocnění ledvin, nemocné nadledviny, problémy s štítnou žlázou. Tlak navíc zcela přirozeně stoupá spolu se stárnutím. Opomenout nemůžeme ani vliv některých léků na nachlazení, antikoncepci, léky proti bolesti, dekongestiva a další léky, které druhotně mohou i za zvýšení běžných hladin krevního tlaku. Podobně působí i návykové látky jako kokain nebo amfetaminy. 

Diagnóza

Prehypertenze se potvrdí po opakovaném naměření krevního tlaku v daných limitech. Krevní tlak má tendenci kolísat, a proto je vhodné použít k tomu tlakový Holter nebo je dobré měřit tlak alespoň třikrát denně po dobu několika dnů. Na pozoru by měli být rodinní příslušníci, kte se v rodině vyskytuje vysoký krevní tlak. Pak je totiž vhodné preventivně pravidelně sledovat hodnoty krevního tlaku. Mít doma tlakoměr se proto rozhodně oplatí. 

Léčba

Pokud se prehypertenze potvrdí, je ten pravý čas, abyste změnili svůj životní styl. Udržujte si zdravou hmotnost, jezte zdravě, jezte dostatečné množství ovoce a zeleniny, snižte přísun sodíku, do svého týdenního harmonogramu začleňte pravidelné cvičení a celkově zvyšte svou fyzickou aktivitu. Pokud kouříte, snažte se přestat. Vysaďte alkohol. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here