Přeležený krk je laické označení pro akutní krční ústřel, který je známý i jako cervicago, cervikalgie nebo cervikokraniální syndrom, případně cervikogenní bolest hlavy, která je přenesená z oblasti krční páteře.
Obsah článku
O krční páteři
Krční páteř se skládá ze 7 obratlů, které jsou odděleny fibrochrupavčitými polštáři, ploténkami. Od 35. roku života se v důsledku tisíců pohybů, včetně flexe, extenze a rotace, může objevit bolest krku nebo nepohodlí. Pro udržení hlavy v normální poloze musí svaly na zadní straně krku správně fungovat, protože hlava a krk se nestýkají v centrálním bodě, ale krk podpírá zadní část hlavy. Svalové napětí potřebné k udržování hlavy ve správné poloze, stejně jako i poškození kloubů mezi těmito krčními obratly (osteoartróza), jsou běžnými příčinami bolesti krku.
Za cervikalgii jsou často zodpovědné mechanické a posturální příčiny. Tyto změny mohou způsobit kompresní léčbu na nervových strukturách, které procházejí cervikální oblastí. Meziobratlové ploténky se mohou posouvat dopředu nebo dozadu a je tu možnost dokonce i herniace, což znamená průnik do nervové struktury.
Když dojde k přeležení krku
Když dojde k akutnímu krčnímu ústřelu, což je další označení pro tentýž problém, jde o stav, který zpravidla vzniká náhle nevhodným prudkým pohybem hlavy a krku v kombinaci s fyzickým zatížením. Ještě častěji však k němu dochází během noci nevhodnou polohou hlavy a krční páteře při spaní. To je onen přeležený krk. Postižený se ráno probouzí s tím, že nemůže pohnout hlavou do některého směru a drží ji ve strnulé poloze, tedy v úlevovém držení. Jakýkoliv pohyb přitom není možný. Bolest může vystřelovat různými směry: do zátylku, záhlaví, šíje, mezi lopatky nebo do ramene.
Přeležený krk – bolest krku
Jiným názvem pro přeležený krk je jak jsme již zmiňovali cervicalgie. Jde o bolest, která se objevuje v oblasti krční páteře, přesněji v jeho zadní části. Někdy tato bolest může vyzařovat do hlavy a paží nebo také do dorzální, tedy střední, části zad. Krční páteř má dvojí roli: musí být dostatečně stabilní, aby unesla váhu hlavy, ale také musí být i dostatečně flexibilní, aby umožňovala široký rozsah pohybu a správně fungovala. Krční páteř obsahuje míchu, které se větví v nervy, jež ovládají horní končetiny.
Příčiny vzniku
Akutní krční ústřel je způsoben zejména funkční poruchou v různých úsecích krční páteře. Současně však reflexně vznikají svalové křeče šíjového svalstva, reflexní změny na kůži – hyperalgické kožní zóny, bolestivé body atd. prudké bolesti při náhlém pohybu hlavou nebo horními končetinami mohou být příznakem vážného neuralgického onemocnění, a proto se doporučuje lékařské vyšetření. Nejčastějším důvodem je však špatná pozice při spánku a někdy i chlad a ofouknutí krku. Vliv na jeho vznik má však i stresová situace.
Jak si můžete sami pomoci?
První pomocí může být hluboké prohřátí a uvolněné postižené oblasti. Posloužit k tomu může elektrická dečka a gelové polštářky. Použít můžete rovněž i horký ručník nebo láhev s teplou vodou. Ještě lepší je termofor. Pokud však vaše bolest nepoleví ani po několika hodinách, navštivte svého lékaře.
Co vám může pomoci?
Pokud lékař vyloučí útlak nervů a vyhřezlou meziobratlovou ploténku, může předepsat léky proti bolesti a na uvolnění svalů. Jenže ty zase nejsou zase zcela ideální, protože uvolňují úplně všechny svaly, nejen ty stažené. Proto mnohdy přináší více škody než užitku. Také mohou způsobit i psychické utlumení, což rovněž není dobré. Lékaři proto častěji dávají obstřiky, které mohou poměrně rychle ulevit.