Domů Nemoci Léky Prestarium

Prestarium

Prestarium náleží do skupiny ACE inhibitorů, jež se užívají na léčbu vysokého krevního tlaku. Hlavní účinnou látkou léku je perindopril. 

Princip účinku Prestaria

Preparát rozšiřuje cévy, čímž srdci usnadňuje práci v pumpování krve cévami. V těle Prestarium působí tak, že blokuje přeměnu angiotenzinu I na angiotenzin II, což způsobuje ono žádoucí rozšíření cév. Pozitivně působí na srdce i ledviny. 

Indikace Prestaria 

Prestarium se předepisuje hlavně ke snížení krevního tlaku. Pravdou však je, že mimo to, se užívá i k léčbě nemocného srdečního svalu. A to především  po infarktu, u kardiomyopatie a anginy pectoris. Vhodnou indikací je i selhávání srdce a onemocnění ledvin. Efektivní je například u poškození cukrovkou nebo v případě některých glomerulonefritid. Může se kombinovat i s jinými léky, čímž se jejich účinek posiluje. 

Kontraindikace

Lék nesmí užívat všichni ti, co jsou alergičtí na jakoukoliv látku obsaženou v léku. Lék není určen ani pro těhotné. Nesmí jej užívat ani ti, co začne trápit ztížené dýchání, otok obličeje, jazyka a krku. Objeví se silné svědění, kožní vyrážka. 

Opatrní musíte být v případě 

Lékař by měl být opatrný při předepisování tohoto léku v případě, když máte stenózu aorty, máte potíže se srdcem, játry, ledvinami nebo trpíte onemocněním pojivové tkáně, cukrovkou, máte podstoupit anestezii, LDl aferézu nebo desenzibilační léčbu. 

Upozornění při užívání 

O svém těhotenství je zapotřebí neprodleně informovat lékaře. Lék totiž nesmí být užíván déle než první trimestr. S lékem nesmíte ani kojit. 

Lék neovlivňuje pozornost, ale může způsobit závrať a slabost, čímž může být vaše schopnost řídit, narušena. 

Užívání Prestaria

Prestarium se obvykle užívá v denním množství 5 miligramů. Po měsíci užívání může být dávka navýšena na 10 miligramů. Opět se užívá pouze jednou denně. U osob nad 65 let by neměla dávka přesáhnout 2,5 miligramů. 

Nežádoucí účinky

K nejčastějším nežádoucím účinkům patří otok obličeje, rtů, úst, jazyka a krku. Jde tedy především o alergickou reakci jež je spojená i se ztíženým dýcháním. Velmi časté jsou i stavy spojené se závratěmi, mdlobami a také i rychlým a nepravidelným srdečním tepem. Pokud se objeví, je velmi důležité, abyste neprodleně vyhledali lékaře. 

Kromě těchto vedlejších účinků se může objevit i bolest hlavy, mravenčení, poruchy zraku, hučení v uších, nízký krevní tlak, kašel, dušnost, nevolnost, zvracení, bolest břicha, zažívací obtíže, průjem, zácpa, změny nálady, poruchy spánku, sucho v ústech, zmatení, pocit ucpaného nosu i poruchy krve, jater a slinivky. 

Prestarium je v lékárně nabízeno v balení o 5, 10, 14, 20, 30, 50, 60, 90 nebo 500 tabletách. Léky jsou dány do tuby a mají podobu světle zelené podlouhlé, potažené tablety, která má na obou stranách vyraženou dělící čáru.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here