Domů Nemoci Kosti a svaly Přetržená šlacha v prstu

Přetržená šlacha v prstu

Přetržená šlacha u prstu vzniká ve chvíli, když je prst násilně odtažen ve chvíli, když se něco snažíte uchopit a nechtěně ho o něco zachytíte. 

Šlachy na rukách 

Šlachy na rukách jsou pozoruhodné. Každá lidská ruka je tvořena z desítek svalů kostí, nervů, krevních cév a šlach. Vše spolu spolupracuje a pomáhá nám provádět každodenní úkoly. Na lidské ruce je téměř 20 šlach, které mají klíčovou roli ve funkci vaší ruky. Nicméně jsou rovněž i častým zdrojem poranění na ruce. Samotné šlachy jsou bílé vláknité pásy, které spojují sval s kostí a umožňují pohyb kloubu. V lidském těle jich najdete tisíce. 

Kde jsou šlachy, které hýbou vaší rukou? 

Existují dvě sady šlach, které se připevňují k různým částem vaší ruky. Celkem jde do vaší ruky devět šlach flektorů a 12 šlach extenzorů. Jde o: 

  • Šlachy flexorů na dlani vaší ruky. Flexorové šlachy probíhají od vašeho předloktí přes zápěstí a jdou přes dlaň vaší ruky, což vám umožňuje ohýbat vaše prsty. Ty ohýbají prsty a palec, což vám umožňuje sevřít pěst a zvednout předměty. 
  • Šlachy extenzorů jsou na hřbetu ruky. Šlachy extenzorů narovnávají prsty a palec, což umožňuje ruce uvolnit předměty nebo uvolnit sevření. 

Jak dochází k běžným poraněním šlach ruky? 

Šlachu si můžete zranit mnoha různými způsoby včetně: 

  • Manipulace s ostrými předměty, jako jsou nože, řezačky krabic a plechy. 
  • Používání průmyslových zařízení, jako jsou stolní pily, sněhové fréz a sekačky na trávu. 
  • Pád, když držíte křehké předměty, jako skleněné lahve a keramické misky. 
  • Zasekávání nebo násilné tahání, včetně zaseknutí prstu při basketbalu nebo zapíchnutí prstu do lana. 
  • Udržení přímého traumatu, jako je úder pěstí nebo pád do dveří. 

Jaké jsou příznaky poranění šlachy u ruky? 

Poranění se může projevit několika různými způsoby v závislosti na závažnosti poranění. Mezi běžné příznaky patří: neschopnost úplně ohnout nebo narovnat prst nebo palec. Dále pak bolest při pohybu, otok nebo svěšení prstu. 

Jaké jsou běžné diagnózy, které slyšíte ve spojení poranění šlach u ruky

  • Paličkový prst, u něhož špička prstu klesá a nelze ji narovnat kvůli natažené nebo natržené šlaše. 
  • Jersey finger, tedy poranění šlachy ohýbače, které se objevuje nejčastěji ve fotbale, rugby a ostatních kontaktních sportech. 
  • Boutonnierova deformita, která má za následek ohnutý konec prstu a neschopnost narovnat střední článek prstu. 
  • Tržné rány šlachy flexoru nebo extenzoru, jež jsou způsobené ostrými předměty, které proříznou kůži a zasáhnou do šlachy. 

Jak se léčí poranění šlach? 

Někdy se natržené šlachy mohou po určité době imobilizace zahojit. To je možné dosáhnout s pomocí sádry nebo dlahy, která zajistí, že kloub zůstane na svém místě. Dlahu přímo pro vás vám upraví v lékařském zařízení. Úplně přetržené šlachy se však obvykle neobejdou bez chirurgického zákroku. Nejlepší na to je chirurg se spacializací na ruce. 

Co po operaci šlach ruky? 

Po operaci na vás čeká rehabilitace. Na ruce pak budete mít dlahu, která vás ochrání před dalším možným zraněním. Nosit byste ji měli asi 6 týdnů. Během tohoto období je povolen pouze kontrolovaný rozsah pohybu a cvičení probíhají každý týden na základě chirurgického protokolu. Běžné použití ruky je ale značně omezeno. Počítat musíte také i stím, že každé zranění je jedinečné, tudíž i každý rehabilitační proces bude jiný.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here