Domů Nemoci Ortopedie Přetržený křížový vaz v koleni

Přetržený křížový vaz v koleni

Koleno je velmi namáhaný kloub lidského těla. Jelikož nemá typickou kloubní jamku a hlavici je zpevněn kloubním pouzdrem a vazy. Jeho stabilita je tedy zajištěna také vazy.

Vazy kolenního kloubu:

 • Vazy postranní, kolaterální – vnitřní postranní vaz a zevní postranní vaz
 • Vazy zadní probíhají v podkolenní jamce
 • Vazy přední probíhají přes kolenní čéšku
 • Nitrokloubní vazy, tj. zkřížené vazy (ligamenta cruciata genus), které jsou nejsilnějšími stabilizátory kolenního kloubu. Rozlišujeme dva typy zkřížených vazů: přední a zadní zkřížený vaz. Zkřížené svaly mají velmi podobnou délku, zadní je silnější. Vazy zajišťují stabilitu při rotacích, brání posunu dopředu a dozadu, a to společně s ostatními kloubními vazy, tj. zajišťují stabilitu předo-zadní.

Poranění zkřížených vazů:

Poranění se může dotknout obou vazů a může být různě vážné, od natržení až po celkové přetržení vazu.

Příčiny:

Nejčastěji dojde k poranění zkřížených vazů při sportování.

 • Přední zkřížený vaz se zraní při větším tlaku, násilí na zevní stranu kolene, např. náraz do kolene ve chvíli, kdy je končetina zatížena (hokej, fotbal).
 • Zadní zkřížený vaz se poškodí, pokud dojde k násilí a je propnuté koleno, tj. např. doskočení na rovnou končetinu, koleno se posune dozadu. Tento typ je často spojen také s oslabením svalů, které koleno fixují. K přetržení také může dojít při prudkém násilí přímo zepředu kolene, které je pokrčené (některé druhy auto/moto nehod).

Příznaky přetržení křížových vazů:

 • Přímo po přetržení je přítomná prudká bolest, které předchází pocit lupnutí, prasknutí v koleni.
 • Zablokování kolene, kdy dojde k omezení pohyblivosti a okolní svaly jsou stažené
 • Otok
 • Výpotek v kloubu
 • Nestabilita kolene při zátěži

Diagnostika:

Ortoped provádí s kolenem manévry, díky nimž určí stabilitu kolene, např. přední/zadní zásuvkový test. Doplňuje se také RTG kolene. V případě pochybností je možné provést také magnetickou rezonanci, která dobře zobrazí i měkké tkáně. Pokud je nutné nahlédnout do kloubu, provádí se artroskopie.

Léčba přetržených křížových vazů:

Je snaha obnovit jednolitost vazů. Dříve se často vazy sešívaly, nyní je spíš volena náhrada a rekonstrukce. To vede k větší stabilitě i při zátěži.

Náhrada křížového vazu se provádí během artroskopie. Poškození vaz se celý odstraní a nahradí se štěpem. Ten je nejčastěji odebrán z vazu na čéšce. Odebraný štěp musí být dostatečně pevný a odolný. Během operace je důležité, aby byl štěp přesně umístěn a vykonával tak svou funkci. Dále pak je nutné zajistit dostatečné napětí vloženého vazového štěpu a následné pevné zafixování.

Po operaci následuje časná rehabilitace. Po operaci je pacientovi dána ortéza, která mu limituje pohyb v koleni do určitého úhlu a je omezeno zatížení. Plnou zátěž je možné mít po cca 6−9 měsících dle vývoje stavu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here