Domů Nemoci Vnitřní orgány Preventivní gynekologické prohlídky

Preventivní gynekologické prohlídky

Cílem preventivních prohlídek všeobecně je odhalit závažné onemocnění ještě ve stadiu, kdy je s úspěchem léčitelné. Proto by se preventivním prohlídkám neměl vyhýbat ani ten, kdo se cítí naprosto zdráv. Prevence totiž hraje zásadní roli v péči o naše zdraví, které máme, jak se říká, jen jedno a je potřeba si jej chránit.

Ženy by měly absolvovat svoji první gynekologickou preventivní prohlídku v patnácti letech a následně vždy jednou za rok. Tyto preventivní prohlídky jsou plně hrazeny zdravotní pojišťovnou a rozhodně se vyplatí je absolvovat. Součástí preventivní prohlídky je nácvik samovyšetření prsů a jako prevence rakoviny děložního čípku je prováděn odběr vzorků z děložního čípku, který se posílá k cytologickému vyšetření. Mamografické vyšetření prsů je pojišťovnou hrazeno ženám nad 45 let a to každé dva roky.

Samovyšetření prsů

Samovyšetření prsů má jako prevence rakoviny prsu nenahraditelné místo. Mělo by se provádět pravidelně (jednou měsíčně, nejlépe po skončení menstruace), protože jen tak žena může poznat i malou odchylku od předchozího vyšetření. Je třeba si ale uvědomit, že samovyšetření nenahrazuje pravidelné mamografické prohlídky u žen na 45 let. Každoročně v České republice onemocní rakovinou prsu přibližně 5500 žen a asi 2000 žen bohužel nemoci podlehne. Neznamená ovšem, že onemocnět rakovinou prsu, znamená rovnou zemřít. Velice nutné je přijít k lékaři včas a proto je samovyšetřování tolik důležité.

Jak samovyšetření prsu provádět

Jak již bylo řečeno, vyšetření by se mělo provádět pravidelně, jednou měsíčně a to po skončení menstruace. Vyhraďte si několi minut času a najděte si klidné místo se zrcadlem. Začněte sebepozorováním – sledujte barevné změny na kůži nebo zda se neobjevují vtažená místa či vyklenutí. Nejprve nechte ruce spuštěné dolů, potom je pomalu zvedejte nahoru a stále sledujte oba prsy ze všech stran. Potom následuje vyšetření pohmatem. Hledáme bouličku a opět nesmíme vynechat žádnou část prsu, včetně podpaždí a prostoru okolo prsů. Vyšetření provádějte krouživými pohyby třemi prsty položenými vedle sebe (na prsty lehce tlačte).

Při samovyšetření prsů můžete narazit na nějakou odchylku od předchozího vyšetření. Co je ještě normální a s čím už zajít k lékaři?

Změny prsů, které jsou považovány za normální a není třeba se jimi znepokojovat

  • prsy občas bolí (před menstruací, během těhotenství, když začnete užívat hormonální antikoncepci nebo jiné hormonální pilulky)
  • prsy mohou bolestivě zduřet, hlavně před menstruací (během menstruace dojde ke zklidnění bolesti)
  • po zmáčknutí bradavky se objeví čirý výtok (může být i mírně zakalený nebo nazelenalý)

Změny prsů, které nejsou považovány za normální a je potřeba bezodkladně navštívit lékaře

  • objevíte-li v prsu bouličku, která tam ještě nedávno nebyla. Nemusí jít o zhoubný nádor, ale je nutné nález vyšetřit mamografem nebo ultrazvukem.
  • na kůži prsu se objeví vtažení (ďolíček)
  • na bradavce se objeví krvavý výtok. Buď když bradavku zmáčknete, nebo i sám od sebe a takový nález nepřehlédnete neboť budete mít zašpiněné prádlo.
  • jedna bradavka se náhle vtáhne dovnitř
  • jeden prs zčervená
  • změna kůže prsu (tuhá, viditelné póry)

Prevence rakoviny děložního čípku

Rakovina děložního čípku je zhoubné nádorové onemocnění, při kterém se povrchové buňky děložního čípku začnou nekontrolovaně množit. Ročně je rakovina děložního čípku diagnostikována více než tisíci ženám a přibližně 350 – 400 žen této nemoci podlehne. Onemocnění předcházejí přednádorové změny, které ženě nezpůsobují žádné zdravotní potíže, ale dobře je odhalí cytologie (tedy speciální vyšetření zaměřené na cílené vyhledávání nežádoucích a potenciálně rakovinotvorných buněk ve sliznici děložního čípku). Toto vyšetření provede gynekolog ženě při každé preventivní prohlídce a jen tak lze odhalit onemocnění včas. Přednádorové změny, které jsou včas zjištěny, lze úspěšně vyléčit. Čím později je ovšem onemocnění zjištěno, tím hůře se léčí a bohužel i s menší úspěšností.

Pravidelné gynekologické prohlídky jsou tedy důležitým nástrojem prevence rakoviny děložního čípku. Další možností je očkování proti rakovině děložního čípku. Jde vlastně o očkování proti infekci lidským papilomavirem (HPV), který je nejčastějším původcem rakoviny děložního čípku. Vakcíny poskytují nejlepší ochranu dívkám, které ještě nezačaly sexuálně žít a očkovat je možné dívky již od 9 let. HPV se přenáší pohlavním stykem a proto lze jako další preventivní opatření uvést i partnerskou stálost nebo důsledné používání prezervativu při pohlavním styku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here