Domů Zajímavosti Při cyklistice noste přilbu, může vám zachránit život

Při cyklistice noste přilbu, může vám zachránit život

Cyklistika je velmi zdravým a v poslední době stále oblíbenějším sportem napříč všemi generacemi – svá první kola zkouší již tříleté děti, populární jsou různé formy cyklistiky u teenagerů, dospělí se zase na kolech dobře uvolní po pracovním stresu a starší je často využívají jako dopravní prostředek.

Každý cyklista by však měl vědět, jak se při tomto sportu správně chránit, aby předešel nebezpečným úrazům. Jednou z povinností každého, kdo usedne na kolo, je vzít si cyklistickou přilbu, která mu může v případě nehody zachránit život.

Předsudky a výmluvy nechte stranou

Doby, kdy bylo možné spatřit cyklistickou helmu jen na hlavách vrcholových závodníků, jsou dávno pryč a pokud si i vy stále myslíte, že přilba na vaši hlavu, coby amatéra či dokonce svátečního cyklistu prostě nepatří, vysoce se mýlíte. Přilby jsou dnes běžnou záležitostí a používat by je měl každý, kdo na kolo usedne, a to za jakékoli situace. I když si myslíte, že se vašemu dítěti nemůže nic stát, když na svém kole vyráží do sousední ulice, pletete se. Přilbu je nutné zkrátka použít vždy, neboť stát se něco může během jedné vteřiny jediné jízdy v roce. Ani výmluvy typu „přilba není in, budu terčem posměchu“ už vůbec nejsou na místě – dnešní cyklistické přilby mají atraktivní vzhled a každý ví, že je to normální věc. Bát se nemusíte ani o to, že by vám v přilbě bylo vedro, protože jsou dobře větrané, lehké a navíc vás mohou uchránit před úpalem, podobně jako čepice. Pokud naopak vyrážíte na kolo v chladnějším období, vejde se pod přilbu šátek a nebude vám zima. Na trhu je navíc mnoho typů cyklistických přileb, ze kterých je dobré pečlivě vybrat tu, která vám dokonale sedne a nebude vás tlačit ani vám jinak překážet během jízdy. 

Podceňovat přilby se nevyplácí

Usednout na kolo bez dostatečně chráněné hlavy cyklistickou přilbou se ještě nikomu nevyplatilo. Naopak podle statistik, až při polovině nehod při tomto sportu dochází ke střetu cyklistovy hlavy s auty, silnicemi, obrubníky a dalšími překážkami. Lidský mozek je sice chráněn lebečními kostmi, ty však nejsou zdaleka tak pevné, aby tyto nárazy přestály. Přilba je účinnou ochrannou chránící obsah lebky tím, že při střetu hlavy s pevným objektem rozloží tuto sílu na větší plochu a náraz je tak tlumen. Pokud přilbu nepoužijete a stane se vám nehoda, při které si zraníte hlavu, může vám být toto opomenutí osudným. Podle výzkumů vědců totiž může smrtí končit náraz jezdcovy hlavy do pevné překážky již při rychlosti 11 km/hod. Pokud se tak nestane, může dojít k vážnému poškození mozku vyžadující trvalou lékařskou péči a v „nejlepším“ případě může vážná nehoda vyústit v trvalé následky v podobě:

  • bolestí hlavy a problémů s koordinací rovnováhy
  • zhoršení kvality krátkodobé i dlouhodobé paměti 
  • ztráty paměti (pacient se znovu musí učit běžné věci)
  • poruchy soustředění 
  • poškození smyslových receptorů (hmatových, čichových, sluchových)
  • změny osobnosti např. zvýšením agresivity
  • epilepsie 

Tyto trvalé následky byly popsány u konkrétních pacientů po úrazech hlavy při cyklistice a v žádném případě nejsou smyšlené. Přestože je zřejmé, že přilba nepřináší cyklistovi nesmrtelnou ochranu, podle výzkumů by se riziko poranění hlavy, kdyby ji používal každý sportovec při každé vyjížďce na kole, snížilo až o 85 %.

A co na to zákon?

V roce 2006 byla zákonem rozšířena povinnost nosit cyklistickou přilbu na všechny mladistvé do 18 let, z původní cílové skupiny dětí do 15 let. A tak každý, kdo ještě nedosáhl věkové dospělosti a vydá se na kolo bez helmy, jedná protizákonně. Otázkou však zůstává, jestli by tuto povinnost neměl zákon ukládat všem cyklistům bez rozdílu věku. Ať je tomu jakkoli, je nutné se řídit rozumem a přilbu si pořídit a bez výhrad ji při cyklistice používat. 

Ze všeho tedy vyplývá, že cyklistická přilba je rozumnou investicí, která může zachránit to nejcennější, co máme – lidské životy. Své o tom ví i mnozí vrcholoví cyklisté, kteří důrazně nabádají lidi, aby přilby používali. Zvlášť uvědomělí by potom měli být rodiče, protože pustit dítě na kolo bez přilby je opravdu velký a nezodpovědný hazard. Nošení přilby by se zkrátka mělo stát takovou samozřejmostí, jakou je dnes používání bezpečnostních pásů v autě.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here