Přirostlá placenta, čili placenta accreta, vznikne ve chvíli, kdy placenta nebo její část, přiroste k svalové vrstvě děložní stěny. Existuje pak tři stupně takového abnormálního přichycení placenty, které jsou definovány podle hloubky uchycení a invaze do svalových vrstev dělohy.
- Accerata – kdy choriové klky se připojují k svalové vrstvě děložní stěny, spíše než aby byly omezeny v decidua basalis
- Increta – to je tehdy, když choriové klky pronikají do svalové vrstvy děložní stěny
- Percreta – choriové klky pronikají perimetriem
Obsah článku
Placenta Accreta
Placenta Accreta nastává, když placenta, která poskytuje živiny a další podporu plodu, se přichytí příliš hluboko ke stěně dělohy. To pak často vede k dvěma velkým komplikacím: placenta se nemůže normálně porodit po porození dítěte a pokusy o odstranění mohou vést k silnému krvácení. Jde o velmi závažný stav, který představuje velké komplikace pro dítě a matku, a to hlavně během porodu. Nicméně s dohledem zkušených lékařů je možné tyto komplikace zvládnout.
Placenta Increta a Percreta
Placeta increta a percreta jsou podobné accretě, ale jde o mnohem závažnější stav. Placenta increta je stav, kdy se pevněji přchytí k děloze a usadí se ve svalové stěně orgánu.
Placenta percreta je stav, kdy se placenta přichytí a proroste dělohou a potenciálně do blízkých orgánů jako třeba močový měchýř. Porodníci se stanovit specifickou diagnózu placenty ještě před porodem s pomocí ultrazvuku a MRI. Ne vždy je to však možné.
Kdo je ohrožen touto placentou?
Přirostlá placenta se vyskytuje 0,2% ze všech těhotenství. Ohroženy jsou jí ženy, které prodělaly jeden nebo více z následujících faktorů:
- předchozí císařský řez
- abnormální poloha placenty v děloze
- věk matky nad 35 let
- předchozí operace na děloze
- děložní jizvy
- in vitro oplodnění
Někteří, ale nemají nic.
Symptomy a komplikace přirostlé placenty
Přirostlá placenta se obvykle nijak neprojevuje. Někdy se může objevit vaginální krvácení. Ve chvíli, když začne napadat močový měchýř nebo blízké struktury, tak se mohou objevit bolesti močového měchýře nebo pánve a v moči může být krev.
Při normálním porodu se placenta oddělí od dělohy. U přirostlé placenty vzniká problém, protože se přirozeně neodděluje. To je spojeno s několika komplikacemi pro dítě a matku.
Komplikace a rizika pro dítě
Porod je často u takové placenty předčasný a dochází k němu obvykle mezi 34. a 37. týdnem těhotenství v záležitosti na závažnosti přirostlé placenty.
Děti pak narozené vyžadují obvykle přijetí na jednotku intenzivní péče pro novorozence. Jejich celková prognóza je ale dobrá.
Pokud dojde k časnému silnému krvácení, může být nutné, aby porod proběhl ještě dříve. Pokud silné krvácení z previa způsobí nestabilitu matky, může se stát i nestabilní dítě. Accreta sama o sobě není pro dítě přímo škodlivá.
Komplikace a rizika pro matku
Krvácení. Pokud se neléčí, může být život ohrožující. Vaginální porod není vždy možný. Ženy, které porodí vaginálně, mohou vyžadovat specializované postupy k odstranění placenty a kontrole krvácení. Pokud je přirostlá placenta diagnostikována před porodem, může lékař doporučit císařský řez. Po porodu může být vyžadováno chirurgické odstranění dělohy.