Domů Nemoci Ostatní Příznaky a fáze umírání

Příznaky a fáze umírání

Toto téma není zrovna pozitivní, ale i to patří do našeho života, ať se nám to líbí, nebo nelíbí. Jen málokterá smrt je o tom, že člověk prostě zavře oči a už jednoduše už nebude. Umírání není rychlé, nějakou dobu to trvá a tvoří ho určité fáze. Umírání je naopak obvykle dlouhodobým procesem, s nímž se vše, co je živé postupně připravuje na smrt. Samotný finální proces přípravy trvá zhruba 3-4 týdny. Vše doprovází viditelné změny ve vzhledu, ale i v chování.

První fáze

Člověk bojuje s náhlou velkou únavou. Člověk v této fází odpočívá hodně i během dne. Lidé hodně kolísají mezi vědomím a sněním. V této fázi se ještě člověk uvnitř sebe může rozhodnout, zda ještě chce zůstat živý anebo už je připraven odejít.

Druhá fáze

Objevují se bolesti. Začíná nostalgická fáze plná vzpomínek i velkého emočního prožívání. Člověk se může i velmi trápit. Touží po klidu. Je to nejtěžší fáze, v níž se člověku začnou přemítat různé obrazy ze života. Mnohdy se vynoří i hodně bolestné věci. Objevuje se jisté uvolnění. Stále je možná zpět do života.

Třetí fáze

Třetí fáze dochází ke krátkému zlepšení. Člověk posbírá poslední zbytky sil, svou poslední energii. V té době se mu na malý okamžik zlepší jeho zdravotní stav. Budí pocit zázraku.

Čtvrtá fáze

V této fázi dochází k náhlému a velmi rychlému poklesu všeho. Veškerá energie vyplýtvána. Dochází k radikálnímu zpomalení životních funkcí. Člověk je sláb a již nemá na nic sílu, dokáže jen odpočívat. Zde obvykle dochází k úmrtí.

Pátá fáze

Poslední pátá fáze je spojena s odloučením duše od těla.

Příznaky umírání

Nemocný před smrtí se stává více unaveným, zhoršuje se jeho pohyblivost, postupně mu ubývá sil a pozvolna se stává závislým na pomoci ostatních. U nemocných umírajících se může objevit ospalost. Postupně daný člověk ztrácí zájem o okolí, ochabují mu všechny smysly, někdy může být dezorientovaný, neklidný, bledý, hubne, přestává jíst a pít. Ztrácí pojem o čase, nepoznává osoby, vidí osoby, které již zemřely. Objevuje se sucho v ústech i špatné polykání, zrychlený pulz, nízký tlak, zrychluje se dýchání, které se stává mělkým a někdy i chrčivým. Mění se mu vědomí, dýchání i práce srdce. Ke konci ruce i nohy chladnou a získává nafialovělou barvu.

Naše tělo si uvědomuje, že umíráme

Vědci tvrdí, že pacienti před smrtí říkají to samé. Umírající o tom, že umírají ví obvykle dříve než doktoři.Cítí, že konec je blízko. Lidé s šestým smyslem v této chvíli dávají svým blízkým sbohem, i když ti jim nevěří. Podle Univerzity v Kentu lidé odhalí svou smrt díky vůni. Výzkumy prý ukázaly, že umírající člověk začne uvolňovat spoustu vůní. Jednou z nich je i putrescin, který je výsledkem rozkladu a kterou stejně jako feromony lidé vědomě nevnímají, ale umírající ji je schopen rozpoznat a vycítit svůj konec.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here