Domů Nemoci Infekce Příznaky HIV

Příznaky HIV

HIV, čili human immunodeficiency virus, česky virus lidského imunodeficitu, je nebezpečný vir, z řádu retroviru. Principem tohoto viru je to, že mění genetickou informaci. Vir HIV napadá hlavně buňky imunitního systému, a to hlavně T lymfocyty nesoucí receptor CD4, přičemž infikovat pak může i jiné buňky. Tento světový strašák, se projevuje určitými příznaky, jejichž vysledování je velice důležité pro vytvořen prognózy onemocnění.

První příznaky onemocnění HIV, které by vás měly varovat

Ihned po nakažení se žádné příznaky neobjeví, a to i přesto, že člověk nakažlivý už je. Nemoc má nějakou inkubační dobu, kdy nepociťuje žádnou změnu. Pak se však objeví horečka, zvětšené mízní uzliny, vyrážka, nevolnost nebo dokonce zvracení a jiná zánětlivá onemocnění. K dalším projevům pak náleží vyčerpání, neurčité bolesti, bolest v krku, suchý kašel a někdy dokonce i zápal plic. Nemocný se v noci nepříjemně potí, bolavé svaly, ztrácí na váze, diví se změnám kvality nehtů, bojuje se soustředěním a pozorností a velmi často se potýká s kvasinkovými infekcemi. Tyto prvotní příznaky souvisí s opary, neuropatií i s problémy s menstruací.

Třetí stádium HIV

První stádium HIV je bezprostředně po infekci, kdy nemoc probíhá zcela bez příznaků, v druhé fázi se objevují vůbec první příznaky, třetí fází je označován stav nakažení HIV, kdy  počet T-buněk CD4 klesne pod 200. HIV se tak dostává do pokročilého stádia, kdy může v některých případech přejít i do onemocnění AIDS. V této chvíli se může objevit i Kaposiho sarkom, což je typ rakoviny kůže anebo také i pneumonie. Je důležité, aby léky byly nasazeny včas a stav byl, pokud možno co nejdéle v druhém nebo třetím stádiu. Naštěstí dnes je to již možné, protože existují již velmi dobré léky, které to dokáží.

Zcela bezpříznakové období

Nutno upozornit, že zcela bez příznaků nemocný může fungovat i 10 let po nakažení virem. v tomto období nemocný absolutně nic necítí, a to i přesto, že ve skutečnosti vir HIV postupně přestavuje tělo a nabourává imunitní systém natolik až se začne rozpadat. Někteří lidé si v této době stěžují na zduřené uzliny.

Poměrně nenápadné příznaky HIV onemocnění

Viru trvá poměrně dlouho, než prolomí vaši imunitu. Ve fázi oslabenosti se mohou objevit určité náznaky onemocnění, ale obvykle se jedná o nespecifické reakce, které by se vás za normálních okolností netýkaly. Jde o opakující se plísňové infekce, opakující nachlazení, virové infekce a chřipky. Nemocného může zlobit motorika, demence a zmatení.

Co dělat, když se objeví příznaky a vy pojmete podezření?

Pokud si všimnete, že se vás týká některé z těchto příznaků, navštivte nejbližší odběrové středisko. Odběr může proběhnout anonymně a neplatí se. Doporučujeme však, abyste tak učinili co nejdříve. Čím dříve totiž dojde k odhalení, tím dříve může být nasazena léčba a tím lepší je i prognóza.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here