Domů Nemoci Vyšetření, operace Prokalcitonin

Prokalcitonin

Prokalcitonin je novinkou ve světě medicíny. Odborníci si této bílkoviny o 116 aminokyselinách, která  se běžně tvoří v C buňkách štítné žlázy, všimli hlouběji před několika málo lety. Zjistili, že se při určitých stavech začne být tato látka produkována i mimo štítnou žlázu. Jde zejména o buňky v plících, střevech a játrech.

O prokalcitoninu

Prokalcitonin je peptid, který ovlivňuje hormon kalcitonin a o kterém byste měli vědět, že je v prvé řadě zapojen do vytváření funkční stability vápníku v organismu. V roce 2000 lékaři z švédské University Karolinska zveřejnili zajímavé zjištění, které se netýkalo ani vápníku nebo štítné žlázy, ale diagnostiky zápalu plic. Podle této studie prokalcitonin dokáže odhalit závažnost onemocnění. CRP je zvýšeno vesměs u všech zápalů plic, ale zvýšený prokalcitonin se objevuje pouze u poloviny z nemocných. Po letech studií se dnes již ví, že prokalcitonin je skutečně tím nejmodernějším zánětlivým markrem, který dokáže odhalit systémové zánětlivé reakce v organizmu. Při zánětu se hladina prokalcitoninu (PCT) může v průběhu 6-8 hodin zvýšit až na tisícinásobek normy. Sledování hladiny PCT se tak stalo velice důležitým ukazatelem, který významně ovlivňuje prognózu, diagnózu i následnou léčbu.

Co nám koncentrace prokalcitoninu v krvi říká

Za normálního stavu, kdy prokalcitonin tvoří pouze štítná žláza ho v krvi de facto nenajdete. Vše, co je vyprodukováno, je také spotřebováno a do krevního řečiště se skoro nic neuvolní. Když je ho však v krevním řečišti více, vždy to něco znamená. Tak například hladina PCT do 0,5 vypovídá, že se jedná o chronické zánětlivé onemocnění, virový infekt, autoimunitní proces nebo bakteriální infekce mírného až středně závažného rázu. Lidé s hodnotami pohybujících od 0,5-2, jedná se obvykle o SIRS, polytraumata, popáleniny. Odběry je vhodné po 6 hodinách zopakovat. Hodnoty PCT od 2-10 vypovídají o velmi závažné bakteriální infekci, septickém stavu a MODS. Když je hladina prokalcitoninu v krvi nad 10, jde o závažnou infekci, septický stav anebo MODS. Koncentrace prokalcitoninu vzrůstá již do dvou až šesti hodin od počátku jeho tvorby. K vrcholu dochází v období mezi 6-14 hodinami a tento stav vydrží 8-24 hodin. Bohužel tento stav stejně jako velmi rychle vyletí nahoru, tak také velmi rychle spadne dolů. Hladina PCT se vrací do normy cca do 2-3 dnů.

Kdy se prokalcitonin odebírá

Vyšetření hladiny prolaktoninu má význam v diferenciální diagnostice zánětlivých onemocnění a horeček neznámého původu (ARDS – syndrom akutní dechové tísně, zápaly plic, záněty slinivky, SLE apod.), dále pak pro sledování stavu kriticky nemocných, ke kontrole terapie u bakteriálních infekcí, k diagnostice bakteriální infekce u nemocných se sníženou imunitou, hodnocení prognózy u pacientů s MODS (syndrom multiorgánové dysfunkce), sepsí a nekrotizující pankreatitidou. Lékaři PCT žádají i po rozsáhlých výkonech prováděných na břiše nebo hrudi. Také pak i u mnohočetných traumat a novorozenců. Odběry prokalcitoninu mohou pomoci odhalit rovněž i zánět mozku nebo mozkových blan, endokarditidu, tuberkulózu, malárii, chronickou peritonitidu (zánět pobřišnice), infekce měkkých tkání nebo třeba také flegmónu. Doporučovány jsou i u autoimunitních procesů a stavech po transplantacích.

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here