Domů Nemoci Vnitřní orgány Prolaktinom

Prolaktinom

Prolaktinom je jedním z možných adenomů hypofýzy. Jde naštěstí o benigní nádor, který však může způsobit závažné komplikace. Jeho hlavní charakteristikou je zvýšená produkce a hladina prolaktinu. Velmi úzce souvisí s hormonální funkcí štítné žlázy. 

Co je podvěsek mozkový, čili hypofýza? 

Hypofýza je malou částí mozku, která ale produkuje velké množství různých hormonů. Mezi nimi i výše zmíněný prolaktin. Nad hypofýzou se pak nachází hypothalamus, oblast, která tvorbu hormonů v hypofýze řídí. Hypothalamus působí na tvorbu prolaktinu v hypofýze tlumivě. 

Co je prolaktin

Hormon prolaktin je zodpovědný za správnou funkci pohlavních hormonů. V průběhu těhotenství a ještě více po porodu, se jeho hladina u žen zvyšuje, což pozitivně ovlivňuje kojení. Po porodu dítěte se hladina prolaktinu u matky na několik týdnů zvýší a pak se postupně dostane na normální úroveň. Pokaždé, když je mléko vydáno, jeho hladina stoupá, to proto, aby došlo k podpoře produkce mléka. U mužů je pak zodpovědný za sexuální refrakterní období po orgasmu. příliš velké hladiny u nich mohou vést k erektilním dysfunkcím.

Jak se prolaktinom projevuje? 

Typickým projevem je příliš mnoho prolaktinu v krvi a pak také se objevují příznaky spojené s útlakem okolní tkáně nádorem. Prolaktin stimuluje prsa k produkci mléka, reguluje náladu. Dále se může objevit vymizení ovulačního období, čili způsobuje neplodnost. Nastat může ztráta podpažního ochlupení. Dochází ke snížené funkci pohlavních žláz, zvětšení mužských prsou, produkci mléka. Objevit se může i optické chiasma, závrať, nevolnost a zvracení. Způsobit můžou bolest hlavy, řídnutí kostí, ztrátu zájmu o sexuální aktivit. V nejhorším případě může dojít k výpadku zorného pole u obou očí a vést to může až k oslepnutí. 

Příčiny

Příčina je neznámá. Vliv na něj má stres. Nejde o geneticky podmíněný typ nádoru. 

Diagnóza 

Základem všeho je vytvoření anamnézy. V dalším kroku je odběr krve pro zjištění hladiny prolaktinu v krvi. Otestovat by se měla i funkce štítné žlázy. Vhodné je rovněž i provedení ultrazvuku štítné žlázy, MRI hlavy, případně CT, ale to není tak citlivé jako MRI. 

Kdo je více ohrožen? 

Nádor se více objevuje u žen. 

Komplikace 

Ke komplikacím patří osteoporóza, komplikace v těhotenství, ztráta zraku a nízké hladiny jiných hormonů hypofýzy, a to včetně hormonů štítné žlázy a kortizolu. 

Léčba

Ačkoliv je většina nádorů v prvé řadě řešena chirurgicky, tu to je jinak. Zde je spojena s dlouhodobou léčbou, kdy se k léčbě užívají různé léky ke snížení produkce prolaktinu a sekundárně pak mohou zmenšit jeho velikost. Nakonec se ozařuje. Prognóza je u včasného záchytu úspěšná. V 95% po 4 až 6 letech nevykazují známky růstu. Musí se však po celý zbytek života sledovat. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here