Propustka k lékaři nebo také pracovní volno z důvodu návštěvy lékaře patří k základním nárokům každého zaměstnance. Bohužel celé řadě z nich je tato zákonem schválená propustka upírána. Proč? A existují na propuštění k lékaři nějaká pravidla? Kdo má na propustku v práci skutečně nárok?
Propustka k lékaři náleží každému zaměstnanci, jež není schopen vykonávat práci pro důležité osobní překážky v práci dle zákona 199 č. 362/2006 Sb. zákona. Zákon dává zaměstnavateli za povinnost zaměstnanci pracovní volno v daném rozsahu poskytnout a ve stanovených případech dokonce i zajistit náhradu mzdy a platu. Rozsah volna a náhradu platu nebo mzdy pak stanoví č. 590/2006 Sb.
Další instrukce k propustce k lékaři
Pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytuje pouze na nezbytně nutnou dobu, tam, kde je ve smluvním vztahu k pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil a která je nejbližší bydlišti nebo pracovišti, přičemž však je nutné, aby toto pracoviště bylo schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout. Nutné také je, aby toto vyšetření anebo ošetření nebylo reálné provést i mimo pracovní dobu. V případě, že vyšetření a ošetření u lékaře proběhlo v jiném než v nejbližším zdravotním zařízení, je volno poskytnuto na nevyhnutně dlouhou dobu, ale náhrada mzdy nebo platu je poskytnuta maximálně za tu dobu, která by trvala při návštěvě nejbližšího zdravotnického pracoviště.
Na co se vztahuje propustka k lékaři
Dle zákona je nutné, aby zaměstnavatel zaměstnanci omluvil jeho absenci v práci a poskytl mu pracovní volno na nezbytně nutnou dobu, přičemž tato doba se netýká pouze samotného výkonu, ale i cesty do zdravotnického zařízení, dobu, čekání, příjem u lékaře, cestu ze zdravotního zařízení a další související úkony. Také je nutno upozornit, že doba pracovního volna není nikterak omezena. Trvání nezbytně nutné doby k vyšetření a ošetření tak není možné dopředu určit a v každém konkrétním případě je jiná. S ohledem na charakter konkrétního zdravotního úkonu může trvat i po celou pracovní dobu.
Poskytnout zaměstnanci propustku k lékaři je povinnost
Takže milí zaměstnavatelé zapomeňte na to, že byste svým zaměstnancům zakazovali návštěvu lékaře, odmítali jim propustku proplatit anebo si ji pletli s náhradním volnem. Dokonce ani tvrzení, že ji poskytnete na 4 hodiny není podle zákona. Všechny tyto kroky jsou protizákonné a představují porušení paragrafu a tedy nepřípustné krácení zaměstnané na jeho právech. Zaměstnavatel navíc není oprávněn po zaměstnanci požadovat důvod návštěvy lékaře. Je rovněž absolutně nepřípustné, aby zaměstnavatel přezkoumával, co bylo obsahem vyšetření anebo zákroku anebo dokonce, aby kontaktoval lékaře a vyzvídal, zda u lékaře skutečně byl a jaký je jeho zdravotní stav.
Kdy bude propustka k lékaři placená?
Propustka je placená v případě, že jste ošetření a vyšetření absolvovali v nejbližším zdravotnickém zařízení v rozsahu celé nezbytně nutné doby. Dále pak i když není vyšetření absolvováno v nejbližším adekvátním zdravotnickém zařízení, ale pouze tu dobu, která byla nutná na ošetření nebo vyšetření a potom dopravu a čekání a další okolnosti, které by zabraly čas do nejbližšího zdravotnického zařízení. Pozor, zaměstnavatel nijak oprávněn ovlivňovat výběr zdravotnického zařízení zaměstnancem, kromě pracovně lékařských služeb. Nesmí proto zaměstnanci bránit v absolvování návštěvy u lékaře a nesmí mu ani nařizovat nebo zakazovat zdravotnická zařízení, byť není tím nejbližším. Zaměstnanec v tomto případě pouze nedostane proplaceno za delší vzdálenost (cestování, dobu a čekání), jelikož při cestě do bližšího by ušetřil čas.
tak mi si propustku k lekari vzit nemuzeme pokud si ji vezmema tak nam zamestnavatel sebere dochazkovi navstevu lekare si musime predem nadelat
Tohle platí možná tak ve státním sektoru. U soukromého subjektů klasika platí to, že jakmile máte pohyblivé osobní ohodnoceni, tak když jdete dvakrát za měsíc k doktorů, hned jste na tom nejnižším ohodnocení. A mít osobní 500 nebo 3500 si každý pak rozmyslí brát si propustky. Takže nezbývá nic jiného než si vzít dovolenou.
U nás také není propustka možná, prý si každý zaměstnanec může dojít k lékaři odpoledne po pracovní době. Ale když jdete s dítětem a nebydlíte v místě pracoviště, musíte tedy dojet pro dítě a zpět k lékaři, je to celkem obtížné. Propustka by měla být umožněna každému, bez jakýchkoliv vyjímek.
Je pravda že nám třeba zaměstnavatel propustku vypíše ale neproplatí a ještě si to musíme nadělat.Tak by mě zajímalo jak na zaměstnavatele zatlačit že si tohle nenechám líbit a chci propustku proplatit.Prostě jsme diskriminovaný co se týče od státních zaměstnanců,ty mají nárok na vše a ještě delší dovolené.
Presne tak, chcete jit k doktorovi? Dobre, bezte. Za 1) vezmeme vam jeden den dovolene; za 2) vezmete si paragraf, ale v ten moment prichazime o dochazkovy bonus; za 3) jiny den zustanete na 16. Takhle bych mohl pokracovat. Je to hnus velebnosti.
Když si to necháte líbit, tak to praktikují
Nějaká chytrá, chtěla bych vidět tebe.
Na jaky urad se muzu obratit kdxz tohle zamestnavatel nedodrzi?
Nesmíte si nikdo nechat kálet na hlavu. Potom je lepší změnit zaměstnavatele. Práce je spousta a míst taky.
Kde se máme obrátit aby někdo zabránil zaměstnavateli tohle praktikovat, když nám řekl, že můžeme mít jen 2 – 4 hod na lékaře?
Lékař neboli propustka k lékaři. Dnes nám bylo sděleno. Bude-li plánovaný lékař bude nám změněna směna. A neplánovaný lékař musíme do propustky nechat od lékaře napsat nutné ošetření nutný doprovod. A pak nám bude propustka proplacena jinak ne
Je to těžké. Každopádně u tech zaměstnavatelů co strhávájí ohodnocení, docházkový příplatek atd. za to, že jdete k doktorovi je ubohost!!!! Bohužel ale je to tak a ty lidi by si to neměli nechat líbit. Co si budem povídat jsme v ČR.
U nás v práci pokud za nás nemají náhradu ke stroji tak nás k lékaři nepustí a to z nedostatku lidi a bohužel o pritplatek za nemarodeni na tři měsíce. Pro mě jako samozivitelku je to mnoho peněz. A bohužel nejsem zrovna ta která by chodila pořád na propustku či neschopenku či paragraf. Ale nepřijde mi to normální.
Někdy se na to zkuste podívat z pohledu vašeho zaměstnavatele, když má zaměstnance, kteří chodí 4x do týdne k lékaři a ještě se snaží zneužívat dobu, kterou tam stráví například k nákupu a pod, tak se nedivte, že mají nastavené osobní ohodnocení na docházku. Postupoval bych naprosto stejně. K lékaři jdu v dobu, kdy to vyhovuje mě a mému zaměstnavateli, tak abych si stačil udělat svoji práci. Pokud mám samozřejmě větší zdravotní problémy, kde je potřeba intenzivnější zdravotní péče, pořád mám možnost si vzít neschopenku, a pak dostanu zaplaceno náhradu mzdy ze zdravotního pojištění. To je ale méně peněz, že? Proč by to ale měl platit Váš zaměstnavatel, když většinou (pokud nejde o nemoc z povolání) za Váš zdravotní stav nemůže?
Dobrý den, otočím to a optám se. Jaká mám práva já, jako zaměstnavatel, ve výše uvedeném případě, pokud můj zaměstnanec bude chodit 3x týdně k lékaři na celý den a já nemám právo chtít žádné informace, pustit ho musím, rozloučit se s ním nesmím, snížit variabilní část mzdy nesmím? Poněkud úsměvné, nemyslíte?
Pohled zaměstnavatele neni v tomhle propade dostatečným argumentem. Navic to zevseobecnujete. Zakony musi dodrzovat kazdy. Take mohu napsat, podivejte se na to z pohledu zaměstnance. Ktery nemuze jit ani marodit, prechazi nemoce, kvuli kracene vyplate plus kraceni osobního ohodnoceni. A kdyz uz by chtel alespon pro leky k lékaři, tak musi snaset jeste tuto nelegalni sikanu ze strany zaměstnavatele.
U nas to take zkouseli s tvrzenim, ze mohu odejit pouze na 4 hodiny, ale to padlo. Ale dale nam krati osobko za navstevu lekare. Je to ubohost.
U nas si propustku muze vzit kdokoliv.Kdyz jdu k lekari na 4 hodiny, potrebuji 1 razítko. Na celou smenu 2.Pokud nemam lekare v miste prace, ale v jiném meste, staci 1 razitko.O propustce se nediskutuje, tu zaměstnavatel musi dat.Placenou ji mame v prumeru, s tim ze samozrejme jsme kraceny po dobu nepritomnosti, premie, hodinovka.Vzathuje se to i na 13. a 14. plat.Ale zamestnavatel nedela zadne problemy.zalezi na kazdem jak potrebuje penize.nechodis, nebudes mit tolik.ja osobně si propustku beru jen co se týče deti, jinak se snazim to rozvrhnout mimo svoji pracovni dobu
U nas v praci je to tak, ze si na lékaře mame čerpat dovolenou a kdyz si nahodou vezmeme propustku,tak nam za ni vezmou ,,pry 600 kc “ a co si budem povidat. U nas v praci stejne tak obchazeji zakonik prace ze to ani neni mozny.
Že je zákonná povinnost pustit zaměstnance k lékaři naprosto chápu a asi bych to sám neudělal jinak. Ovšem nerozumím, proč by měl mít zaměstnanec čas strávený mimo zaměstnání hrazený. Jednoduše by zaměstnance pak zaměstnavatelé pouštěli k lékaři mnohem ochotněji a bez starostí a zároveň by byli zaměstnanci, kteří k lékaři nechodí, spravedlivě lépe odměňovaní. Taktéž by tím odpadla hromada dalších zbytečných vět, složitostí a problémů s řešením na jak dlouho smí zaměstnanec práci opustit, jak daleko má své zdravotnické zařízení od místa svého bydliště a zda pracuje v místě svého bydliště nebo mimo své bydliště atd. Bylo by prostě i v zájmu zaměstnance, aby tento stav nevyužíval a nechodil k lékaři na delší dobu nebo frekventovaněji než je to nutné, jinak by si tím sám snižoval výši své mzdy. Naopak mi přijde při současném stavu nespravedlivé z pohledu zaměstnavatele, že musí platit lidem za čas strávený u doktora místo ve své práci, a stejně tak mi toto připadá nespravedlivé i z pohledu zaměstnance, který za celý měsíc k lékaři nešel ani jednou a bral by stejnou mzdu jako kolega, který byl ten měsíc u lékaře třeba 2x sám a 3x ještě s dětmi. 🙁 Zákony mají přece upravovat jen nejnutnější záležitosti a to co nejspravedlivěji to je možné. Řešení, že čas strávený u doktora nebude zaměstnanci povinně hrazen mi připadá naprosto logické a spravedlivé pro všechny zúčastněné strany. Samozřejmě zůstává právo zaměstnavatele zaměstnanci čas strávený u doktora proplatit, ale v žádném případě by to neměla být jeho povinnost.
Pracuji v chráněné dílně a nás zaměstnavatel nám také neumožňuje čerpat propustky k lékaři být si je plně vědom že zaměstnává pouze zdravotně postižené a čerpá na naše mzdy dotace od státu je to od něj ubohé a sprostě !!!! Takovy přístup ušetříte týká i poskytování přestávky na pracovišti kde pracujeme není žádná vzduchotechnika ani klimatizace a určitě prostory firmy jsou uprostřed budovy bez oken a možnosti větrání .
To se snad ani nedá komentovat,co si ňěkterý zaměstnavatel dovolí a ještě tam kde si říká chráněná dílna a upřednostňuje zaměstnávat invalidní zaměstnance,na které bere čtvrtletně dotace a pak vyplácí prémie až z těchto dotací. To je hnus velebnosti.
Mam invalidni duchod 1,jsem zamestnana a zamestnavatel take nebere ohledy na to ze k lekari jdu i 2x tydne ,taky to musim naddelavat,nakonec jsem k lekari nechodila a ted jsem jiz 3.mesic PN
Co si budeme povídat,neznám mnoho slušných zaměstnavatelů,kteří jednají se zaměstnanci korektně,vždy se snaží znevýhodnit zaměstnance ve svůj prospěch…ale co tu naříkáme,to jsme přece chtěli a nevážili si výdobytků socíku,kdy to bylo vše lidštější a nikdo mě o opaku nepřesvědčí…
U nás bohužel zaměstnavatel proplácí 2 hodiny, když je lékař v místě bydliště a max 4 hodiny mimo bydliště. Zbytek se bere z osobního volna.. a nezajímá ho, že i když máte lékaře v místě bydliště, že jen v ordinaci, i když jste objednáni dopředu čekáte třeba 1,5 hodiny..teď cesta zpět a čas na vyšetření, se prostě ty dvě hodiny kolikrát stihnout nedají.
Návštěvu u lékaře omluvit, to ano. Ale proč ji má zaměstnavatel proplácet?? Já zase neznám mnoho zaměstnanců, kteří si dobu u lékaře záměrně prodlužují. Proč spěchat do práce, když mám zaplacený čas u lékaře? Kdo se dozví, že si při tom stihnu zajít nakoupit, na poštu, na kafé…. Zaměstnanci propustky hodně zneužívají. Pak se nedivme, že se nám krátí prémie, ohodnocení….někde ty vydané, ale nevydělané peníze musíme vzít. Každý si hrabe po svém – zaměstnavatel i zaměstnanec.
Jsem v invalidním důchodu. Dělám na zkrácený úvazek a manažer mě nutí chodit k lékaři ve svém volnu. Má na to nárok. Děkuji.
Dnes jsem byl akutně u zubaře na 2 zákrocích mezi nimiž bylo rozmezí 4h vzhledem k tomu že musela vzít objednané pacienty.
Propustky jsem dostal 2 a ani jednu z nich mi zaměstnavatel neuzná a musím si to nadělat v osobním volnu dohromady 8h přičemž dělám 12tky. Jak tedy postupovat když nadělat si to znamená jít ve čtvrtek na 8h a v pá až ne mám noční??
O proplacení mi nejde jde o to že ze zákona mám nárok na propustku bez toho aniž bych si to měl nadělat ale musím.
V době akutního nedostatku zaměstnanců je takový postup zaměstnavatele přinejmenším velmi úsměvný… No každopádně jít na ně trochu tvrději, jak se do lesa volá tak se z něj ozývá… Radím zavolat si nejprve na inspektorát práce a vše si nechat potvrdit tam, tedy ano máte na to právo, ano zaměstnavatel jedná protizákonně… A potom jít za vedoucím a tento fakt mu sdělit popř. rovnou mu dát číslo ať si zavolá sám, jelikož nejspíše nezná zákony a sankce… A jestli potřebují popotahování přes úřady, můžeme na tuto hru přistoupit, stejně jako další úbytek zaměstnanců… Pokud si necháte sr*t na hlavu, tak proč by to nedělali… Je třeba si uvědomit, že v dnešní době mu vy děláte službu, protože u něj pracujete, ne on vám… U nás v práci chybí tolik lidí, až to bolí a pryč je doba, kdy stačila almužna, aby zaměstnanec byl spokojený… A pokud podnikatel nemá peníze na to, aby si hýčkal zaměstnance, má se na to vykašlat…
Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat jestli mám nárok na propustku,když dělám na zkrácený úvazek.
Dobry den,kde najdu to ze zamestnavatel nesmi vyzvidat u lekare jestli u neho zamestnanec byl a kdy-nejaky zakon,vyhlaska,zakonik apod.prosim co nejpřesněji děkuji
Neni pravda, ze zamestnavatel nesmi overit u lekare, ze ho zamestnanec navstivil. Nesmi se ptat na zdravotni stav, avsak pritomnost overit smi. Dokonce muze pozadovat informaci o tom, zda nebylo mozne vysetreni provest v jinem terminu, tj. mimo pracovni dobu. Protoze ze zakona je zamestnanec povinen si vysetreni planovat mimo pracovni dobu. Pokud toto nelze (typicky zamestnanci po-pa 8:00 az 16:30), tak plati ustanoveni o prekazkach na strane zamestnance. Prestante tu sirit polopravdy, prosim.