Domů Nemoci Prostata a její příznaky a léčení

Prostata a její příznaky a léčení

Prostata, nebo česky předstojná žláza, je přídatná pohlavní žláza vyvinutá výlučně u mužů. Její funkcí je tvorba sekretu, který zahušťuje ejakulát a obsahuje množství látek, které zvyšují pravděpodobnost oplodnění. O tom, že muž takový orgán má, často ani neví až do okamžiku, kdy se objeví první příznaky zvětšení prostaty v podobě obtíží s močením. Prostata je zvětšená z důvodu zmnožení buněk a současně jejich růstu. Tímto onemocněním, které odborně nazýváme benigní hyperplázie prostaty, trpí velké množství mužů nad 50 let.

Co je benigní hyperplázie prostaty a jak se projevuje?

Benigní hyperplázie prostaty (BHP) je nezhoubné onemocnění, vznikající na podkladě zvětšení a zmnožení buněk, které tento orgán tvoří. Za jejich zvětšováním stojí nadměrná produkce estrogenů, což jsou pohlavní hormony, jejichž tvorba s věkem muže stoupá. Přítomnost nadměrného množství estrogenů zvyšuje citlivost prostaty k dihydrotestosteronu (aktivní forma testosteronu), což je látka, která přímo ovlivňuje tvorbu sekretu, který je součástí ejakulátu. Dihydrotestosteron má však navíc stimulační efekt na růst, a proto dochází při jeho nadbytku ke zvětšování prostaty. Právě proto je BHP onemocnění závislé na věku mužů – nad 50 let je zbytnění prostaty velmi běžné a studie navíc prokazují, že až 90 % mužů nad 70 let má nějaké stádium BHP.

Prostata je uložena těsně pod močovým měchýřem a zároveň svou centrální částí obemyká močovou trubici. Při zvětšení prostata jednak zužuje průsvit močové trubice, a pokud je zvětšená hodně, může zespodu utlačovat i samotný močový měchýř. Z toho vyplývají následující typické příznaky zbytnění prostaty:

  • slabý a přerušovaný proud moči
  • zvýšené úsilí při močení
  • pocit nedokonalého vyprázdnění – močový měchýř je vyklenutý ve val a proto v něm zůstává stát zbytková moč, s čímž souvisí i zvýšené riziko infekce močových cest (ta se na rozdíl od BHP projevuje pálením a řezáním při močení)
  • časté nutkání na močení
  • akutní nutkání na močení
  • nykturie – potřeba vymočit se budí pacienta ze spánku i několikrát během noci
  • inkontinence – samovolný únik moči

Tyto příznaky se však nemusí vždy projevit, přestože je prostata zvětšená – záleží na tom, v jakém stádiu se onemocnění nachází. První dvě stádia nazýváme mikroskopické a makroskopické, během kterých je již tkáň prostaty zvětšena, avšak ne natolik, aby utlačovala orgány močového traktu. Poté nastává přechod ve stádium klinické, kdy se již v různé míře objevují výše zmíněné příznaky.

Diagnostika zvětšené prostaty

U lékaře pacient nejprve vyplní speciální dotazník na současné obtíže, který je sestaven tak, že lékař snadno pozná, o jaké stádium nemoci se jedná. Dále se provádí především vyšetření per rectum, tj. prstem přes konečník, kdy lékař zvětšenou prostatu jednoduše nahmatá. Poklepem může zjistit i množství moči, která jako zbytková zůstává v močovém měchýři po jeho vyprázdnění. Provádí se i vyšetření ultrazvukem a rozbor moči pro případné zachycení infekce močových cest. Při diagnostice je extrémně důležité odlišit benigní hyperplázii prostaty od karcinomu prostaty, což je již zhoubný nádor, který musí být léčen úplně jinak, než BHP.

Léčba zvětšené prostaty

Podle míry pacientových obtíží se volí mezi léčbou medikamentózní a operační. V současnosti je lékům dávána přednost, a tak k operaci dojde pouze u menšího počtu pacientů (asi 10 %). Z léků se podávají především tzv. alfa-blokátory, které uvolňují hladkou svalovinu močové trubice a močového měchýře a snižují tím odpor, který je kladen odtoku moči. Jejich výhodou je, že účinkují velmi rychle (do 2 týdnů). Druhou hojně používanou skupinou léků jsou tzv. inhibitory 5-alfa reduktázy, které zastavují růst prostaty a vedou i k jejímu opětovnému zmenšení.

Pokud však veškeré medikamentózní pokusy o léčbu BHP selhávají, nebo pokud se objevují komplikace (časté močové infekce, přítomnost kamenů v močovém měchýři, akutní retence moči apod.), je nutné přejít k léčbě operační. Nejmodernější chirurgickou metodou je tzv. transuretrální prostatektomie, kdy se přes močovou trubici zavede speciální nástroj, kterým operatér odstraní „překážející“ části prostaty. Výkon je podle náročnosti proveden v epidurální (od pasu dolů) či celkové anestezii, takže pacient nic necítí. Jedná se o běžný urologický zákrok, kdy se není třeba bát závažných komplikací. Starší metoda operace – otevřená prostatektomie – se však dodnes také provádí a k prostatě se při ní přistupuje řezem nad sponou stydkou, tedy přes břišní stěnu. K této operaci se přistupuje u extrémně zvětšených prostat a je už daleko náročnější.

Zdroj obrázku: deska pisoár

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here