Domů Nemoci Léky Protopic

Protopic

Protopic je mastí, která se užívá k léčbě dospělých, dospívajících a dětí starších dvou let, které trápí atopický ekzém. Jeho hlavní léčebnou látkou je takrolimus. 

Co je takrolimus? 

Takrolimus je imunosupresivní látkou spadající  do skupiny makrolidů. Ovlivňuje imunitní reakce. Předchází mu rapamycin. Je produkován půdní bakterií Streptomycines tsukubaensis. 

Indikace  Protopicu

Obvykle je Protopic indikován k léčbě dospělých, které trápí vzplanutí středně těžké až těžké akutní dermatitidy. Jde o volbu po tom, co doposud nereagovali na dosavadní léčbu. Myšleny jsou tím především kortikosteroidy. V úvahu připadá i tehdy, když nemocní jinou léčbu nemohou.V případě dětí se indikuje rovněž u atopických dermatitid, které nereagovaly na předešlou léčbu. 

Mimo to se často používá i jako udržovací léčba k prevenci vzplanutí a k prodloužení klidového období u pacientů, jež nemoc doposud trápila se vzplanutími 4x a vícekrát ročně. Předepisuje se i tam kde nemocný na mast reaguje do 6 týdnů. 

Dávkování a způsob podávání

Masti jsou dostupné ve dvu silách, a to 0,03% a 0,1%. Nanášení masti by mělo být zahájeno hned při prvním výskytu známek a příznaků vzplanutí atopického ekzému. Mastí by měla být ošetřena každá postižená oblast kůže. Ošetřovat by se přitom měla do té doby, dokud léze (fleky) zcela nevymizí. Následně se pak přechází na udržovací léčbu. Nicméně, při prvních známkách recidivy, je nutno opět léčbu zahájit v plné síle. 

Léčba dospělých

Léčba u vzplanutí by měla být zahájena Protopicem 0,1% dvakrát denně, a to tak dlouho, dokud nedojde k vymizení lézí. Následně je pak možné  dávku snížit a použít mast o síle 0,03%. Někdy to však není možné. Zlepšení je možné sledovat již během prvního týdne léčby. V případě, že nedojde ke zlepšení do dvou týdnů, je nutné změnit medikaci.

Léčba dětí

 Děti by neměly používat mast o síle 0,1%, ale o 0,03%. Lék se aplikuje po dobu třech týdnů dvakrát denně. Pak by měla být nanášena jen jednou denně až do vymizení. 

Udržovací léčba

K udržení zdravotního stavu se užívá u dospělých (a dětí starších 16 let) Protopic mast 0,1%, která se nanáší jednou až dvakrát týdně na místa, která jsou obvykle atopickou dermatitidou postižena. Mezi aplikacemi by měly být dva až tři dny bez masti. 

Po roce by měl lékař posoudit, zda dále v léčbě pokračovat, či nikoliv. 

Děti by měly postupovat obdobně, akorát s mastí o síle 0,03%. 

Nežádoucí účinky

Nejvíce se objevuje podráždění kůže v místě aplikace. Známé jsou i pocity pálení, zrudnutí, svědění, otoku, tepla, bolesti, brnění, mravenčení, ochrnutí a vyrážka v místě ošetření. Vzniká intolerance alkoholu, což doprovází rudý obličej a podrážděná kůže. Nemocní mají větší sklon k akné, folikulitidám (zánětu vlasového váčku) a herpetickým infekcím.

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here