Domů Nemoci Vyšetření, operace PRT páteře pod CT

PRT páteře pod CT

PRT , nebo periradikulární terapie, při léčbě bolesti páteře prováděná pod CT. Tato metoda patří k novým, tedy moderním a provádí se u lumboischiadických bolestí páteře s projekcí do dolních končetin.

Co je PRT

Jde o cílený obstřik nervových kořenů prováděný pod CT navigací. Nejčastěji se aplikuje z důvodu výhřezu protruze nebo výhřezu ploténky nebo také po operacích ploténky, u degenerativních změn a zúžení páteřního kanálu v bederní oblasti.

Indikace PRT

Zákrok indikuje lékař na základě odborného posouzení a výsledků z předcházejících vyšetření. Indikovat PRT může neurochirurg, neurolog a lékař ARO. Úspěšnost úlevy od bolesti se -pohybuje mezi 70-85%, přičemž účinek může přetrvávat měsíce, ale i roky a v těch nejlepších případech může dojít dokonce k trvalé úlevě. Obstřik se opakuje dle potřeby.

Princip PRT

Při obstřiku jsou do oblasti strukturálních změn v okolí nervového kořene aplikováno nejen lokální anestetikum, ale i steroidů, alkoholu a dalších léčebných směsí, které pozitivně působí nejen na stav kořenů, ale podporují i ústup otoku, působí protizánětlivě a zmírňují bolest.

O zákroku

Zákrok probíhá na radiodiagnostickém oddělení na CT, kde léky ke kořenům aplikuje rentgenlog jemuž pomáhá rentgenový laborant. Jde o ambulantní zákrok, který se zrealizuje během 15-45 minut. Není zapotřebí žádné speciální přípravy, avšak jelikož budete po celou dobu ležet na břiše, neměli byste být čerstvě po jídle. Poslední jídlo by mělo být lehké a konzumované ideálně 3 hodiny před zákrokem.

Jak se PRT páteře pod CT provádí?

Výkon se provádí tak, že je nemocný nejprve uložen do polohy, která umožní ten nejlepší přístup k páteři, což je leh na břiše. V této poloze je pak nutné setrvat po celou dobu zákroku. CT se zaměří na místo, kde bude nejlepší aplikovat lék. Jde o nejlepší místo, kde je možné očekávat ty nejlepší výsledky a zároveň i o nejbezpečnější přístup odkud se dostane tenkou jehlou blízko ke kořeni. Zákrok probíhá bez umrtvení, takže můžete pociťovat tlak nebo i ostřejší bolest, ale po aplikaci dojde k úlevě. Po aplikaci léku se místo ošetří, přelepí a pod CT se oblast zkontroluje, zda je lék vskutku aplikován tam, kde je skutečně potřeba. 15 minut po výkonu jste s doprovodem propuštěn do domácí péče. Účinek pocítíte zhruba 30 minut po zákroku až do 2 dnů.

Hrozí zde komplikace?

Tak, jako u všech zákroků, samozřejmě i zde hrozí nějaké ty komplikace, ale jsou velmi nízké a pohybují se do výše pouhých 5%. Některé z nich jsou pak vázány s nečekanou hospitalizací. K nejčastějším komplikací zákroku patří nechtěná aplikace medikamentu pod nervové a míšní obaly, což výrazně posílí jejich účinek, ale také se zde objeví i chabá obrna daného okrsku. Pokud je lék takto aplikován v oblasti krku, může dojít k zástavě dechu, kterou je nutno překonat krátkodobou ventilací. Dalšími komplikacemi pak může být krvácení nebo infekce.

Kontraindikace

Zákrok se nesmí provádět u zánětlivého onemocnění, koagulopathie, alergie na jod a u pluriradikulárního-pseudoradikulárního postižení.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here