Domů Nemoci Ostatní Průjem po hořčíku

Průjem po hořčíku

Průjem po hořčíku je obávaným strašákem mnoha lidí. Nedovolte však, aby vás strach z průjmu odradil od získání potřebného hořčíku. Se správnou dávkou se nemáte čeho obávat. Více si o užívání hořčíku řekneme zde. 

Co je hořčík? 

Hořčík je minerál, který v těle aktivuje enzymy a pomáhá regulovat hladiny vápníku, mědi, zinku, draslíku a vitamínu D. Je důležitou stavební složkou kostí a zubů a 60% hořčíku nalezeného v lidském těle je uloženo v kosterním systému. Každý orgán v těle, zejména srdce, svaly a ledviny, potřebují hořčík. Bez dostatečného množství jsou všechny tyto oblasti jsou náchylné k poruchám. 

Hořčík ovlivňuje více než 300 enzymů v těle a podílí se na kontrole glukózy (již v normálním rozmezí), regulaci krevního tlaku (již v normálním rozmezí), svalové funkci a zpracování nervového systému. Je také zapotřebí pro výrobu energie. 

V ideálním případě byste měli dostat dostatečné množství hořčíku ze zdravé stravy bohaté na listovou zeleninu, ořechy, semena, celozrnné výrobky, drůbež, hovězí maso a 70% hořkou čokoládu. Zatímco nedostatek hořčíku je vzácný, většina lidí v USA pravděpodobně nedostává tolik, kolik by mělo pro maximální účinnost v jejich těle. 

Role hořčíku v těle 

Hořčík v našem životě hraje důležitou roli při přenosu signálů mezi naším mozkem a tělem. Působí jako brána pro N-methyl-D-aspartátové receptory, které se nacházejí na vašich nervových buňkách a pomáhají při vývoji mozku, paměti a učení. Pomáhá rovněž i udržovat zdravou činnost srdce. Když vápník vstoupí do srdečního svalu, stimuluje vlákna ke kontrakci. Hořčík poskytuje protiúčinek tím, že pomáhá svalovým vláknům relaxovat. Je to pohyb tam a zpět kvůli vápníku a hořčíku, který udržuje zdravý srdeční tep. 

Pozitiva spojená s užíváním hořčíku 

Hořčík je jedním ze 7 základních makrominerálů, kterých by lidé měli zkonzumovat alespoň 100 mg denně. Je pro život důležitý. Jeho dostatek vám pomůže dosáhnout a udržet si optimální zdraví a pohodu. Suplementace tedy může pomoci. Je na to celá řada výzkumů. Pomáhá těhotným, cvičícím, i stárnoucím, prostě všem. 

Způsobuje hořčík průjem? 

Co si budeme povídat, hořčík je klíčovou složkou většiny laxativ a antacidů. Přestože jejich použití je bezpečné, někdy se mohou vyskytnout spíše nepříjemné vedlejší účinky, jako třeba průjem. Problém je příliš mnoho nevstřebaného hořčíku, který přitahuje vodu z okolních tkání ve střevě nebo tlustém střevě a stimuluje střeva. Tato nadměrná stimulace pak může mít za následek křeče a průjem. 

Obecně je možné říct, že čím větší dávka hořčíku, tím je pravděpodobnější, že se u člověka objeví průjem. Samozřejmě, že také záleží v jaké je formě. Abyste se vyhnuli průjmu, musíte dodržovat snesitelnou horní hranici přijatého hořčíku. Existují také určité typy doplňků hořčíku, které mají tendenci způsobovat průjem více než jiné. Nejlepší způsob, jak se vyhnout průjmu, je určit správný druh hořčíkového doplňku, který potřebujete, nejlepší značku pro vás a dodržovat doporučené dávkování. 

Způsobují všechny formy hořčíku průjem? 

Ideálním formami hořčíku, které se mají používat, aby se zabránilo průjmu, jsou ty, které tělo nejlépe vstřebává, jako je chlorid hořečnatý, bisglycinát a glycerofosfát. Ty mívají menší projímavý, i když jakýkoliv hořčík může způsobit řídkou stolici, nebo ještě hůř, pokud je užíván v dostatečně vysokých dávkách. Existují také určité formy hořčíku, jako je oxid hořečnatý, které jsou určeny k podpoře vnějších faktorů, jako je cestování  nebo změna stravy. 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here